Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Ne vem, majhna količina krvi na nepoškodovani koži vseeno ne predstavlja posebnega tveganja, če si umijemo roke, podatkov o prenosu HIV zaradi stiskanja mozoljev pa nimam.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Na izvidu piše: EIA anti-HIV 1/2/0 in HIVp24Ag:nereaktiven

Težki dnevi…

No, zdaj pa mirno spite:))))

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav

Pred enim letom sem mel s punco nezaščiten spolni odnos in me zanima ker se mi pojavlajo rdeče pod kozo črte koda bi me kdo pokrampal ali pa koda bi bla pod kožo kri ampak to traja 3 dni pa zgine, včasih me tudi srbi koža, sem bil tudi pri zdravnici in ji pokazal to pa je ta rekla da je to alergija samo ne ve na kaj. Opažam da to dobim ponavadi nasledni dan ko sem prejsni dan pijan. Mene pa je tudi strah da bi bil to pač simptom okužbe z hiv. Sedaj bivša punca mi zatrdila da je pred mano samo z eno osebo prvič brez in naj bi on tudi z njo (sei ji verjamem, ampak ce se meni nebi to pojavlalo potem bi bil ziher da ni nic takega). Drugih simptomov mislim da nisem imel, razen tega da sem 10 dni po odnosu dobil gripi in akutni sinusitis. Bral sem tudi da simptomo izginejo, ampak meni to sploh ne zgine ce bi blo to povezano z okužbo hiv.

Spoštovani, navedeni simptomi prav gotovo niso povezani z okužbo z virusom HIV. Če je vaš zdravnik, ki je spremembe videl, le te ocenil za preobčutljivost, je najbrž kar za verjeti, morda pa bi vas vseeno napotil v dermatovenerološko ambulanto. Negotovost v zvezi z okužbo z virusom HIV lahko reši le testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

6.6.2012 mi je med hojo ob železniški progi v Ljubljani spodrsnilo in sem padel po tleh. Sočasno sem z roko(konica prsta) zbodel z iglo, ki je ležala na tleh. v roku 5 sekund mi je iz prsta pritekla kaplica krvi(2x2mm). Kri sem takoj iztisnil in spral z cca litrom vode. Takoj zatem sem šel na infekcijsko kliniko na odvzem krvi, po protitelesa in cepivo.
Zanima me, kakšna je dejanska verjetnost okužbe. Med brskanjem po spletu sem večkrat zasledil številko 1:3000, pa me zanima če to drži. Kako dolgo ponavadi HIV/hepatitis preživi na zraku oz. na zraku v injekciji?

Hvala za odgovor!

Spoštovani, govoriti o tveganju v številkah, v takih primerih je nemogoče, smatramo le, da je zelo nizko. Ocenjeno je tveganje/verjetnost prenosa ob vbodu z iglo ZNANO HIV+ BOLNIKA (kar potem tudi pomeni, da se to zgodi praktično takoj ali vsaj kmalu po tem, ko je bila igla dejansko v stiku s HIV + osebo), ampak takrat gre za znano osebo, kratek čas, ipd. (Celo pri vbodu z iglo zdravstvenega delavca, npr. ob jemanju krvi dokazano HIV pozitivnega bolnika, tveganje ni večje kot kot 0,33%)
Še največje tveganje za prenos okužbe preko rabljene igle predstavlja tveganje za okužbo z virusom hepatitisa B. Ta virus je namreč precej obstojen, pa tudi infektivna doza je nizka. Zato se poškodovano osebo vedno ščiti proti hepatitisu B. Prenos ostalih povzročiteljev je praktično zanemarljiv, spet pa je odvisen od količine krvi, prenešene z vbodom, in globine poškodbe. Če gre le za vbod z iglo, brez prisotnosti vidne krvi v brizkalki, je verjetnost okužbe z virusom HIV izjemno nizka – zanemarljiva.
Viruse HIV so našli na površinah tudi še po šestih dneh, ampak to v vašem primeru spet nič ne pomenil

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Prosim za odgovor

Imel sem oralni spolni odnos z kondomom (zenska oseba na moj penis)
pred 2 meseci .
Nekje po dveh tednih od odnosa se mi je pojavil pekoč
občutek pri mali potrebi . Imel sem tudi pekoče grlo , brez
vročine, kar pripisujem močni kislini in zaskrbljenosti.
Pekoče grlo imam že kar 6 tednov .
Zato sem se odločil iti na testiranje po 1 mesecu od pretečenega
odnosa. Bil sem hiv negativen . Rekli so mi naj se vrnem po 4 mesecih
od prvega testiranja.

Močno me skrbi, ravno zaradi tega , ker imam še vedno pekoče grlo.
V tem obdobju smo v družini imeli kar nekaj angin .

Prosim za odgovor

Imel sem oralni spolni odnos z kondomom (zenska oseba na moj penis)
pred 2 meseci .
Nekje po dveh tednih od odnosa se mi je pojavil pekoč
občutek pri mali potrebi . Imel sem tudi pekoče grlo , brez
vročine, kar pripisujem močni kislini in zaskrbljenosti.
Pekoče grlo imam že kar 6 tednov .
Zato sem se odločil iti na testiranje po 1 mesecu od pretečenega
odnosa. Bil sem hiv negativen . Rekli so mi naj se vrnem po 4 mesecih
od prvega testiranja.

Močno me skrbi, ravno zaradi tega , ker imam še vedno pekoče grlo.
V tem obdobju smo v družini imeli kar nekaj angin .
Kakšno je vaše mnenje glede možne okužbe

Spoštovani, okužba z virusom HIV se mi zdi v vašem primeru izjemno malo verjetna (skoraj neverjetna), vzrokov oa pekoče bolečine v žrelu pa je v zimskem času izjemno veliko.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Včeraj sem bila v Mercator centru in sem morala na wc, nikjer ni bilo papirja in ker je bilo nujno sem šla v pokvarjen wc kjer ni delalo izplakovanje. Hitro sem se usedla in opravila in zdi se mi, da je pri brisanju prišlo do stika z drugim urinom. Ali je možno da sem se okužila?

Na navedeni način se z virusom HIV prav gotovo niste mogli okužiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

lep pozdrav!
včeraj smo pri športni vzgoji igrali nogomet, po igri sem se v samoobrambi stepel z albancem, med pretepom sicer ni bil noben krvav, vendar je po tem albanec boksnil v steno in mu je tekla kri s katero me je pomazal po levi strani obraza, krvi je bilo kar nekaj cca 5 cm razmazane..
ta albanec je večkrat razlagal kako je hodil v javne hiše in imel spolne odnose tudi z raznimi zenskami zelo me skrbi da bi prišlo do okužbe s HIV, na obrazu imam tudi suho in razpokano kožo, ter akne (ko se namažem z kremo me peče kar pomeni da so rane odprte.)
upam da mi lahko kako pomagajo ce je prislo do okužbe ce je kakšna rešitev namreč kri sem imel na obrazu kakih 4min potem sem umil obraz)
za odgovor se že v naprej najlepše zahvaljujem!

Spoštovani, nepoškodovana koža še vedno predstavlja dobro bariero (zaščito) za prenos virusa HIV. Vendar vaše dilem, ali je morda prišlo do okužbe (če je soigralec sploh bil okužen!), lahko reši le testiranje, ki se ga opravi 4 tedne po rizičnem stiku. Tveganje pa je ob navedenem načinu zelo zelo majhno

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Imam vprašanje:

Pred 4imi leti sem spoznal svojo prvo punco. Jaz sem bil 18, ona je bila 15. Pred menoj je imela enega fanta z katerim je imela zaščiten spolni odnos. Skupaj sva bila 3 leta. Med tem časom je ona začela jesti Kontacepcijske tabletke in sma imela potem spolne odnose brez kondoma. Pred letom dni sva se razšla.
Pred kratkim sem spoznal punco, z katero sva se zelo ujela, večkrat sva se videla.
Z njo spolnih odnosov nisem imel(nikakršnih) razen parkrat sva se poljubljala. (normalno poljubljanje z občasnim dotikom jezika) Si je pa ona v tem času pod predelom jezika dala pirsing. Sedaj ko malo berem te forume in teme o virusu HIV in kako se prenaša, me zanima ali mislite da sem se lahko okužil z HIV? Glede nato, da sem bil z prvo punco v vezi 3 leta in z njo imel nezaščitene spolne odnose (ona ni kazala nikakršnih znakov bolezni, zdrava in normalna punca..z občasnimi prehladi, herpes..itd) tudi vem da ni imela nikogar drugega, pred menoj pa zaščiten spolni odnos.
Ter zaradi poljubljanja z to punco, ki sem jo spoznal pred kratkim, ki si je v tistem trenutku pod jezik dala pirsing. Ona stara prav tako 18. Spolnih odnosov z njo nisem imel.

Grozno se sekiram, včasih se tudi prebudim ponoči, ker sem dobil v sebe velik strah.
Kaj menite?

Hvala in Lp

Dragi Miha, glede na navedene stike se mi zdi možnost prenosa virusa HIV izjemno izjemno majhna. Pri drugi punci sploh ni bilo tveganja, pri prvi bi tveganje za prenos obstajalo, v kolikor bi se okužila še pred odnosi z vami. Glede na nizko pojavljanje okužb z virusom HIV v Sloveniji v vaši starostni skupini in pri heteroseksualnih spolnih partnerjih, se mi zdi tveganje za prenos zelo majhno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za Vaš odgovor.

Imam pa še nekaj vprašanj:

Kaj pa če je punci z katero sem se poljubljal, zaradi pirsinga ki si je dala, pod jezikom iztekala kri(kri verjetno ni lila v potokih, ampak kakšna kapljica pomešana med slino..) Je možna okužba?

Sklepam, da lahko do okužbe pride samo, če je eden izmed partnerjev okužen.
Če oba partnerja nista okužena(sta zdrava) in izvajata različne spolne tehnike(vaginalno, oralno, analno) tudi brez zaščite, potem do okužbe nemore priti?

Ali mi glede na prejšnje sporočilo, na katerega ste mi že odgovorili, priporočate testiranje?
Ali se samo preveč obremenjujem še z temi stvarmi.

Hvala in Lp

Spoštovani, dva neokužena partnerja se med seboj ne moreta okužiti, ne glede na spolne tehnike. Kako pa naj bi se okužila, če nista okužena??

Iztekanje krvi po piersingu je hudo hipotetično, pa še vi bi morali imeti neke ranice po ustih. Pa še verjetnost, da bi bila mladostnica pri nas okužena z virusom HIV je izjemno nizka.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani !

Mene zanima nekaj, ce imas rano na prstu (odrgjena koza, malo mi je tekla kri) in da bi se teoretično dotaknil krvi ki bi bila naprimer na vratih ali oknu je to velika moznost okuzbe z HIV, morala bi biti velika kapljica oz malo vec sveze krvi da bi blo oz da bi bla neka velika moznost okuzbe?

Lp in hvala za odgovor

Vsa tale vaša razglabljanja so samo teoretična. Tudi možnost okužbe je le teoretična.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close