Najdi forum

EKG izvid

Odgovor na objavo uporabnika
Mama 30, 27.04.2024 ob 09:33

Prosim za razlago dveh izvidov. Oba sta bila napisana ob bolečini v prsnem košu in visokem tlaku.

Sinusni ritem 98/ min normalna os.

QRS kompleksi ozki

QTc 464ms

aplanirani T val v D3

blaga depresija veznica ST v spodnjestenskih odvodih

Drugi

SR 90/ min normalna os

PR 155

QRS 88

QTc 470

neg T val v D3

aVR, V1-V4

Bolj me skrbi drugi ozvid. Po pregledu v dežurni amb. je zdr. rekla, da je EKG normalen.

Prvič tlak 180/ 120,  drugič 170/ 100

Jemljem Prenesso, zdaj mi je moj zdr. dal Walmox in Concor 2.5 zjutraj in zvečer.

 

 

 

Pozdravljeni

Izvid EKG lahko pomeni nekoliko slabšo prekrvavitev srčne mišice vendar brez celotne klinične slike je težko komentirati zgolj EKG izvid. Namreč negativen T val v določenih odvodih, ne pomeni nujno prisotnost koronarne bolezni.

LP

Pozdravljeni.

Vprašala bi še to.

Tablete Prenessa 40 mg jemljem dva meseca. Po mesecu in pol jemanja se  je tlak, ki je bil največ 140/90/70 z višal na prib. 170/100/100.

Šla sem k zdravniku, ki je opravil EKG in mi predpisal Wamlox 10/160

Omenjeni EKG je drugi v mojem zadnjem sporočilu.

Napišem še ostale podatke

PR 155

QRSD 88

QT 384

QTcb 470

AXIS

P 61

QRS – 23

T 5

Ob tem sem čutila srednje močno bolečino v prsnem košu. Ali bi bilo dobro opraviti še pregled pri kardiologu ? Take težave se mi pojavijo enkrat na mesec in takrat pristanem na urgenci.

Hvala za odgovor.

Spoštovana

Upam, da je zdravilo Wamlox (amlodopin, varsatan)  prijelo in da zdaj imate urejen krvni tlak. Vsekakor svetujem posvet in pregled pri kardiologu v primeru nadaljevanja težav.

LP

Hvala za odgovor.

Zdravila Wamlox še nisem začela jemati je pa zadnje dva dni tlak spontano padel.

Včeraj zj. 119/85/63  zv.100/73/75

Danes zj. 112/89/69

Jemljem še vedno Prenesso 40 mg in Concor 2.5

Trenutno imam idealen tlak.  Še pred petimi in več dnevi je bil

169/100/67 zj. 154/90/70 zv.

Podobno do včeraj. Preneso in Concor jemljem redno. Ali naj tako nadaljujem ?

Najlepša hvala

Pozdravljeni

Če imate urejen tlak potem ni razloga da bi spreminjali terapijo. Kot sem že napisal, zaradi sicer nespecifičnih EKG sprememb in opisanih težav, bi pregled pri kardiologu bil zaželen. Mogoče bi dodatne preiskave izključile prisotnost koronarne ali kakšne druge bolezni. Vsekakor je boljše opraviti dodatne preglede, ki bodo izključile prisotnost bolezni kot pa čakati na poslabšanje.

    LP

Zdravo. Po obdobnem zdravniškem pregledu za službo sem dobila izvid EKG na katerem piše ” na meji” in v izvidu ST depresija v vec odvodih. Kljub temu na izvidu ne piše, da je potreben kakšen dodaten obisk pri zdravniku. Ptilagam EKG (starost 35 let)

Hvala za odgovor.

Screenshot-20240613-104113-Microsoft-365-Office

Spoštovana

Velikost odstopanja segmenta ST se meri kot višinska razlika (v milimetrih) med točko J in segmentom PR. Značilno je, da depresija ST več kot 0,5 mm v odvodih V1-V3 ali več kot 1 mm v drugih odvodih velja za nenormalno. Pri vas ta kriterij ni izpolnjen tako, da menim da ni razloga za skrb, posebej če nimate kakšnih simptomov, ki bi nakazovali na srčno ishemijo (bolečina v prsih). Če tega nimate potem je skrb odveč.

LP

Spoštovani,

Mož je bil poslan na EKG zaradi operacije stenoze lumbosakralne hrbtenice. Star je 58 let.

Rezultati EKG so:

HR: 71/min

Intervals:

RR  844ms

P 92ms

PR 108 ms

QRS. 96 my

QT 388ms

QTC 426 ms

Axis:

P 47

QRS 48

T  – 9

P(  II) 0,15 mV

S(V1) – 1,09mV

R(V5) 1,83 mV

Sokol  3,01mV

Na izvidu piše :

Sinus rhythm

T Abnormality in inferior leads

Unconfirmed report

 

Prosim za razlago, kaj pomeni ta abnormalno?

Skrbi me, da bodo moža zavrnili, ko bo prišel na operacijo hrbtenice, če ekg ni ok.

Ali ga lahko izvid skrbi?

 

Lp

Spoštovana,

Vse navedene vrednosti so v mejah normale. Zapis na EKG je brez razlage strokovnjaka (kardiologa) nepomemben, saj gre za zapis umetne inteligence EKG naprave. Kaj točno pomeni “T Abnormality in inferior leads”  ne vem, saj nimam vpogleda v EKG. Lahko da gre za inverzijo vala T, lahko gre za dvig ali depresijo spojnice ST, lahko je normalna različica EKG v inferiornih odvodih… Na vašem mestu se ne bi preveč obremenjeval s tem zapisom.  Verjetno ne gre za nič resnega, da bi preprečilo načrtovano operacijo.

LP

Spostovani dr Cibic, sem v skrbeh, kaj to pomeni?  Na izvidu  holter testu pise. Starost 56 let, predpisan neldivex 5g zjutrj 1/2, zvecer cetrtinka. Sinusni ritem s povprecno frekvenco 63/min. Redke nadprekatne ekstrasistole. Zelo mocno povecana prekatna ektopicna aktivnost 21, 8%, tudi stevilni pari VES /0,6%/. Epizode bigeminije in ekstrasustolije 2:1 so skupaj trajale skoraj 5 ur. Lepo prosim za laicno razlago izvida,  kaj to pomeni, kako nevarno je? Kako naj zivim. Iskrena hvala.

Pozdravljeni!

Morda tovrstno vprašanje ne sodi ravno v to področje pa vendarle Vas bi prosil za nasvet.

Pred dvema tednoma sem se med fizičnim delom doma udaril v mezinec, kjer so popokale žilice in malo krvi se je izlilo. Naslednji dan je nastala rdeča modrica, ki je prve dni spreminjala barvo, sedaj pa je že skoraj 10 dni enake barve-rumene, rjavo-oranžkaste?. Nikakor se mi ne zaceli, zbledi.

Drugih krvavitev in modric nimam oziroma jih nisem opazil.

Prosil bi Vas za nasvet ali bi moral do osebnega zdravnika, saj me skrbi, da v ozadju nekaj ne “štima”, saj so se mi v preteklosti modrice zacelile dokaj hitro.

Lep pozdrav!

Odgovor na objavo uporabnika
Daisy829, 23.06.2024 ob 07:48

Spostovani dr Cibic, sem v skrbeh, kaj to pomeni?  Na izvidu  holter testu pise. Starost 56 let, predpisan neldivex 5g zjutrj 1/2, zvecer cetrtinka. Sinusni ritem s povprecno frekvenco 63/min. Redke nadprekatne ekstrasistole. Zelo mocno povecana prekatna ektopicna aktivnost 21, 8%, tudi stevilni pari VES /0,6%/. Epizode bigeminije in ekstrasustolije 2:1 so skupaj trajale skoraj 5 ur. Lepo prosim za laicno razlago izvida,  kaj to pomeni, kako nevarno je? Kako naj zivim. Iskrena hvala.

Pozdravljeni!

Žal, doktor Cibic ni več med nami, zato bom jaz poskušal odgovoriti na vaše vprašanje. Zelo močno povečana prekatna ektopična aktivnost 21, 8%, pomeni, da je  od vseh srčnih utripov kar 21,8% nerednih t.j. utripov, ki jim rečemo prezgodnji utripi ali ekstra sistole. Prezgodnji utripi so sicer v veliki večini primerov neškodljivi, problema pa lahko nastane če jih je zelo veliko, in če so stalnica več let, saj v tem primeru lahko škodujejo levemu prekatu (del srca), ki se lahko poveča, lahko pa se, sicer zelo redko, pojavijo tudi nevarne aritmije. Za zmanjševanje teh prezgodnjih utripov koristimo zdravila, če pa drugače ne gre, pa obstaja poseg (ablacija), pri katerem z ustreznim katetrom popravimo izvor teh prezgodnjih utripov. Skratka, predvsem brez panike, kajti nikakor niste osamljen primer. Veliko ljudi se celo življenje ubada s problematiko prezgodnjih utripov. Glede na to da jemljete eno zdravilo iz skupine beta blokatorjev (neldivex), verjetno zaradi visokega pritiska (?), bi predlagal zamenjavo za druga zdravila iz iste skupine, npr. Concor (byol), ali Dilatrend.. Za več informacij se prosim obrnite na svojega kardiologa, ki vam je verjetno tudi svetoval HOLTER.

LP 

Odgovor na objavo uporabnika
Kolesar1, 23.06.2024 ob 16:25

Pozdravljeni!

Morda tovrstno vprašanje ne sodi ravno v to področje pa vendarle Vas bi prosil za nasvet.

Pred dvema tednoma sem se med fizičnim delom doma udaril v mezinec, kjer so popokale žilice in malo krvi se je izlilo. Naslednji dan je nastala rdeča modrica, ki je prve dni spreminjala barvo, sedaj pa je že skoraj 10 dni enake barve-rumene, rjavo-oranžkaste?. Nikakor se mi ne zaceli, zbledi.

Drugih krvavitev in modric nimam oziroma jih nisem opazil.

Prosil bi Vas za nasvet ali bi moral do osebnega zdravnika, saj me skrbi, da v ozadju nekaj ne “štima”, saj so se mi v preteklosti modrice zacelile dokaj hitro.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni!

Prepričan sem, da vse “štima” in, da gre za normalen naravni proces celjenja. Če tudi po enem mesecu ne bo sprememb, potem je obisk pri zdravniku priporočljiv.

LP

Pozdravljeni

ali bi mi mogoče lahko razližili izvid.

RR 616

P 118

PQ 136

QRT 92

QT 360

QTC 458

SINUS RHYTHM
ST&T ABNORMALITY,CONSIDER RECENT

INFERIOR MYOCARDIAL OR PERICARDIAL DAMAGE

Pozdravljeni!

Srčni utrip (interval RR)

Interval RR je izmerjen pri 616 milisekundah (ms). Srčni utrip lahko izračunate po formuli:

To kaže na srčni utrip približno 97 utripov na minuto, kar je rahlo povišano (tahikardija). normalen srčni utrip v mirovanju je od 60 do 100 utripov na minuto.

Trajanje vala P

Trajanje vala P je zabeleženo pri 118 ms. Normalno trajanje valov P je običajno krajše od 120 ms. Podaljšan val P lahko kaže na povečanje atrija ali druge motnje atrijskega prevajanja. Torej 118 ms je normalen rezultat.

Interval PR (interval PQ)

Interval PR je zabeležen kot 136 ms. Normalne vrednosti za interval PR segajo od 120 do 200 ms, kar kaže, da ta vrednost spada v normalno območje. To nakazuje, da ni pomembne zamude pri prevajanju iz atrijev v ventrikle.

Trajanje QRS

Trajanje QRS je 92 ms. Normalno trajanje QRS je običajno med 70 in 100 ms. Trajanje QRS 92 ms kaže na normalno ventrikularno prevodnost brez pomembne zakasnitve.

Interval QT in popravljeni interval QT (QTC)

Interval QT je izmerjen pri 360 ms, medtem ko je popravljeni interval QT (QTC) pri 458 ms. Normalno območje za QTc se spreminja, vendar mora biti na splošno manj kot približno 450-460 ms za moške in manj kot približno 470-480 ms za ženske. QTc 458 ms nakazuje, da je znotraj sprejemljivih meja.

Analiza ritma

Ritem, opisan kot “sinusni ritem”, se nanaša na sinusni ritem, ki kaže, da električni impulzi izvirajo iz sinoatrijskega vozla, kar kaže na normalen fiziološki ritem.

Nenormalnosti segmenta ST in vala T

Poročilo omenja “nenormalnost ST T” z opombo “razmislite o nedavni inferiorni miokardni ali perikardialni poškodbi.” To kaže na morebitno ishemijo ali poškodbo, ki prizadene spodnjo steno srca, verjetno zaradi stanj, kot sta miokardni infarkt ali perikarditis. Ta zapis nima pomena če ni pregledan s strani kardiologa, kajti umetna inteligenca naprave EKG je še vedno precej toga in ne 100% zanesljiva.

Za oceno delovanja srca in izključitev akutnega koronarnega sindroma bi bilo upravičeno nadaljnje vrednotenje prek klinične korelacije s simptomi (npr. bolečina v prsnem košu), dodatnih slikovnih študij, kot je ehokardiografija ali stresno testiranje, in laboratorijskih testov.

Če povzamemo, ti rezultati EKG kažejo na sinusno tahikardijo z nekaterimi možnimi nepravilnostmi v segmentih ST-T, ki kažejo na možno inferiorno poškodbo miokarda ali perikarditis, ki zahteva nadaljnje preiskave.

LP

Spostovani,pisem glede otroka 19mesecev star.

Moz pravi da mu jr v spanju nameril puls 200 ali celo vec..

Me tko zaskrbelo full

Otrok imel vsd ,se zaprl ko je dopolnil eno leto zdravnik rekel ne potrebuje kobtrole.

Kaj zdaj naredit,kako otroku izmeriti puls najboljse

 

 

Spoštovana,

Normalen srčni utrip otroka starosti od enega do treh let je med 80 in 130 utripov/min.

Torej 200 utripov/min je precej od normalnih vrednosti. Vprašljiva je zanesljivost ročne meritve. Uporaba otroškega oximetra je priporočljiva in bolj zanesljiva metoda. Če res gre za tako visoke vrednosti srčnega utripa otroka v mirovanju, potem svetujem posvet pri zdravniku .

LP

 

Pozdravljeni,

Tudi jaz sem po zdravniškem pregledu za službo opravila EKG za katerega je zdravnica rekla da ni vredu. Obiskala sem osebnega zdravnika in opravila še dva EKG-ja. Povedala mi je, da je moja krivulja malo ‘navzdol’, da so takšni podobni izvidi pri ljudeh po infarktu, na izvidu piše ischemia. Stara sem 24 let, prvič se s tem srečujem, do sedaj nisem imela nobenih bolečin ali težav z srcem. Dobila sem izvide, če bi mi lahko malo več povedali o tem.

Acute mi/ischemia, sinus rythem, possible leteral infarct, abnormal ECG.

HR 90 bpm

RR 664ms

QRS 100ms

P 112ms

QT 364ms

PR 124ms

QTC 417ms

P -38°

P(II) 0.12mV

QRS 81°

S(V1) -0.53mV

T 74°

Sokol 1.37mV

Hvala, lep pozdrav

Spoštovana

Ne vem kdo vam je pregledal EKG zapis?? Predlagam, da EKG opravite pri kakšnem izkušenem kardiologu. Avtomatski zapis EKG je zapis umetne inteligence EKG naprave in je zgolj v pomoč neizkušenem zdravniku. Iz navedenih parametrov, ki so več ali manj v mejah normale, ni možno sklepati na ishemijo (slabšo prekrvavitev ) srčne mišice. Sum na preboleli srčni infarkt terja pregled krivulj EKG zapisa zato sem predlagal, da to naredi kardiolog. Kar vam je zdravnik povedal da je “vaša krivulja malo navzdol” je imel v mislih denivelacijo (spust) ST veznice (središčne črte EKG) kar bi lahko pomenilo nekoliko slabšo prekrvavitev srčne mišice vendar je za dokončno diagnozo potrebno vedeti velikost te denivelacije in obliko. Težko verjamem da pri 24 letih imate ishemijo miokarda posebej če nimate nobenih drugih simptomov kot je npr. bolečina za prsnico ob naporu.

LP

 

Pozdravljeni

Obcasno me zagrabi panika, takrat cutim tudi povišan srcni utrip.

Bila na holterju in me zanima domaca razlaga izvida, in sicer

Stopnja artefaktov je spremeljiva

Pogoste tahikardije s frekvenco do 140min, med zmerno telesno aktivnostjo.

Ektopicna prekatna aktivnost nepomembna, skupaj je bilo 5 posamzenih VES

Ektopicna nadprekatna aktivnost nepomembna skupaj 29 SVES

St-t dinamika opazovana tekom tahikadrije st depresija kot pricakovano

Mnenja: hitrejsi sinusni ritem tekom dneva.

 

Ekg pred snemanjem 80min., povprecna frekvenca je bila 78min.

Hvala za obrazlozitev

Klaudia

 

New Report

Close