Najdi forum

EKG izvid

Mislim, da ste lahko brez skrbi. Če boste še v dvomih, se lahko še oglasite.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdrav! Zanimalo me bi, če bi mi lahko obrazložili izvid EKG-ja, ker ne vem kaj zdravnico moti. Najlepša hvala!

podatki:
starost:25
višina:170
teža:85

QRS: 100ms
QT/QTcB: 338/444ms
PR: 140ms
P: 112ms
RR/PP: 580/580ms
P/QRS/T: 80/90/30 degrees
QTD/QTcBD: 24/32ms
Sokolow: 1,5mV
NK: 15

Interpretation:
probably MI (inferior)
suspected right ventr. hypertrophy
RSR pattern
sinus tachycardia
minor right axis deviation
probably abnormal ECG

Proizvajalci aparatov EKG v želji, da bi pomagali splošnemu zdravniku pri diferencialni diagnostiki bolečine v predelu srca so vstvili v aparate nekaj programov (na pr.redno delovanje srca, posmezni neredni utripi, sum za srčni infarkt, itd.). Na konciih opisov j v večini primerov navedba “izvid mora potrditi zdravnik”. “Avtomat” pri branju vašega EKG je posumil na možnost prisotnosti spodnjestenskega infarkta in na možnost povečanega desnega prekata. Hkrati je ugotovil prevodne motnje. Na koncu je opomba, da je EKG verjetno nenormalen.
Verjetno vam je poznano, da krivulje zapisa EKG v mnogih primerih “dopuščajo sklepati na več patoloških stanj”. V vašem primeru je zanesjlivo prisotno pospešeno bitje srca ob moteni prevodnosti v desnem srcu in ob možnosti obremenitve desnega srca. Za zanesljivo mnenje o srčnem infarktu sta potrebni primerjava s prejšnjimi EKG in pregled bolnika (anamneza). Ni izključena možnost kronične pljučne obstruktivne bolezni.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor. Zanima me še kaj svetujete za naprej. K zdravniku sem šla, zaradi bolečine leve roke, lopatice ( vratna vretenca ) in v predelu žličke. Delam pa na blagajni in imam prisilno držo. Potem mi je zdravnica naredila Ekg, napotila me je potem še v Šempeter, kjer so rekli naj bi bilo vse v redu. Tam so mi slikali srce in naredili še krvne preizkave. Ali je mogoče, da se na sliki ne vidi vsega. Kaj vi menite naj me ta ekg skrbi ali ni kaj hujšega? Hvala že v naprej.

Dodajam še, da prej ko sem odšla na preizkavo v Šempeter mi je zdravnica dala aspirin direkt. A to vpliva na preizkavo? Kako pa kaj strah, a to se tudi vidi na ekgju? Hvala.

Aspirin ne vpliva na izgled krivulje EKG.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor, kaj pa menite glede drugih vprašanj, ki sem vam jih postavila glede slike srca,če se vidi vse? Hvala za odgovor.

Upam, da ste že izgubili bojazen, da bolehate na srcu ozriroma, da je sedanje stanje tako,da vam grozijo težave zaradi organske prizadetosti srca. Kot sem vam napisal ne smete gledati na izvide avtomatskih odgovorov z očmi matematika, pri katerem ima vsaka številka svoje natančno mesto. Kljub velikemu napredku medicine, ki nam omogoča s pomočjo aparatov ugotoviti številne odklone od “idealnega” izvida je pomemben razgovor z zdravnikom, ki v vašem primeru je mnenja, da ugotovlejne spremembe ne potrebujejo zdravljenja. Mislim,da bo zadostovala morebitna kontrola čez eno leto.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Zahvaljujem se vam za odgovore in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

Stara sem 30 let, kadilka, nizek pritisk.
Pred tremi dnevi sem začutila bolečino v prsnem košu. Pravzaprav gre bolj za občutek konstantnega tiščanja, občasno pa je prisotna pikajoča bolečina tako spredaj kot zadaj. Ko je postalo nevzdržno sem vzela Naprosyn 375, ki je ublažil bolečino. Vseskozi je prisoten občutek slabosti. Kakšni so razlogi za nastalo stanje in kaj lahko naredim za izboljšanje?

lp

Glede na vsebino dopisa odpade sum, da je bolečina posledica organske prizadetosti srca. Morda je sedanja težava posledica prizadetosti živčevja prsnega koša zaradi nenavadnih gibov ali nenavadne drže. Kot ste že sami ugotovili vam pomaga Naklofen, ki ga lahko še vzamete. Verjetno bi koristilo tudi blago pomirjevalo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Prosil bi, če bi mi lahko obrazložili izvid EKG-ja. Sem fant star 22 let, 178 cm, 83 kg in sem občasno čutil razbijanje srca, palpitacije, zato sem odšel k osebni zdravnici, ki me je napotila na 24-EGH Holter. Rezultati so sledeči:

Napotna dg: Napadi tahikardij, palpitacije. TH:/
Osnovni ritem je ves čas sinusni s povprečno fr 72/min, minimalna 41/min ob 4.12, maksimalna 138/min (fizična aktivnost). Ponoči 10x sinusna pavza okoli 1,6sek – vagotonija. Brez signifikatnih pavz. 25xVEs. Brez PSVT/ PAF7AU. V času navajanja palpitacij ni signifikatnih patoloških sprememb v EKG. QTc v mejah normale.

Tukaj me predvsem zanima razlaga dveh stvari: – kaj pomeni sinusna pavza in/ali je to lahko nevarno (vagotonija).
– In pa zanima me če je QTc res v mejah normale na podlagi teh podatkov. (Direkten prepis iz izvida), saj sem tudi na tem forumu bral, da je vrednost, ki presega 440ms nenormalna in pa če ima dejstvo, da je to Max QTc in pa srčni utrip v danem času, kaj vpliva na to. Srednje oz povprečne vrednosti nisem zasledil na izvidu.

BRADYCARDIA
Pauses in Excess of 2.5 sex: 0
Max pause: N/A

Max QT: 474 ms(V4)
Max QTc: 463 ms
Time of Max QT/QTc at 05:06. HR 52 bpm
Ventricular Escape N/A

Naj povem še to, da sem 4 leta treniral atletiko, da nikoli do sedaj nisem imel nobenih problemov s srcem in tudi v družini nimamo srčnih bolnikov. Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovore.

Lp Marko

Spoštovani!

Prosil bi, če bi mi lahko obrazložili izvid EKG-ja. Sem fant star 22 let, 178 cm, 83 kg in sem občasno čutil razbijanje srca, palpitacije, zato sem odšel k osebni zdravnici, ki me je napotila na 24-EGH Holter. Rezultati so sledeči:

Napotna dg: Napadi tahikardij, palpitacije. TH:/
Osnovni ritem je ves čas sinusni s povprečno fr 72/min, minimalna 41/min ob 4.12, maksimalna 138/min (fizična aktivnost). Ponoči 10x sinusna pavza okoli 1,6sek – vagotonija. Brez signifikatnih pavz. 25xVEs. Brez PSVT/ PAF7AU. V času navajanja palpitacij ni signifikatnih patoloških sprememb v EKG. QTc v mejah normale.

Tukaj me predvsem zanima razlaga dveh stvari: – kaj pomeni sinusna pavza in/ali je to lahko nevarno (vagotonija).
– In pa zanima me če je QTc res v mejah normale na podlagi teh podatkov. (Direkten prepis iz izvida), saj sem tudi na tem forumu bral, da je vrednost, ki presega 440ms nenormalna in pa če ima dejstvo, da je to Max QTc in pa srčni utrip v danem času, kaj vpliva na to. Srednje oz povprečne vrednosti nisem zasledil na izvidu.

BRADYCARDIA
Pauses in Excess of 2.5 sex: 0
Max pause: N/A

Max QT: 474 ms(V4)
Max QTc: 463 ms
Time of Max QT/QTc at 05:06. HR 52 bpm
Ventricular Escape N/A

Naj povem še to, da sem 4 leta treniral atletiko, da nikoli do sedaj nisem imel nobenih problemov s srcem in tudi v družini nimamo srčnih bolnikov. Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovore.

Lp Marko

Hvala za vaš dopis.
Morda poznate izraz “vagotonija”. S to besedo povemo, da v delovanju srca prevladuje vpliv živca, ki mu pravimo vagus. Tako stanje je običajno prisotno pri mladih športnikih, ki imajo zdravo srce. Zdravnik, ki je “odčital” EKG je mnenja, da je EKG normalen. Naj vas ne skrbijo podatki, da je bila srčna frekvenca ponoči zelo nizka, da je občasno nastopila sinusna pavza (velika razdalja med eno in naslednjo kontrakcijo srca zaradi vpliva vagusa), da so prisotni posamezni neredni (prezgodnji) utripi, da je QT razmeroma dolg. Ni zadržkov, da nadaljujete z dosedanjim programom gibanja iun drugih obremenitev. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Hvala za vaš prejšnji odgovor. Našel sem 2 posnetka ekg-ja, ki mi jih je naredila osebna zdravnica. Vrednosti so naslednje:

HR 84/min

Intervals:
RR 717ms
P 88ms
PR 148ms
QRS 96ms
QT 356ms
QTc 424ms

in pa drugi,

HR 90/min

Intervals:
RR 665ms
P 100ms
PR 92ms
QT 360ms
QTc 444ms

Zanima me samo, če ni QTc previsok, in pa zakaj je taka razlika me QT in QTc, ker sem bral da so meje QTc od 430ms naprej rizične za nenaden srčni zastoj in me je kar postalo strah. Oba testa sem delal zjutraj, pri obeh sem bil živčen. Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Lp Marko

Dolžina QT je različna odvisno od srčne frekvence. Ker se pa je izkazalo, da je pri “ocenjevanju sprememb repolarizacije prekatov potrebno izločiti vpliv srčne frekvence to dosežemo z uporabo “Bazettove enačbe” (QTc = QT deljen s korenom RR). Velika večina raziskovalcev postavlja zgornjo mejo trajana QTc pri trajanju 440 ms. Višje vrednosti dobimo pri bolnikih po srčnem infarktu, pri sladkornih bolnikih, pri bolnikih s popuščanjem srca in ne na zadnje tudi pri ljudeh, pri katerih, tudi z obsežnimi preiskavami, ne ugotovimo srčne bolezni.
Pri vas je ugotovljena dolžina QTc blizu zgornje normalne meje. Mislim, da je vaša zaskrbljenost od več, vendar, če niste bili še nikoli na pregledu pri kariologu, prosite izbranega zdravnika, da vam izstavi ustrezno napotnico.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

Kot večina ostalih v tej temi bi vas tudi sam prosil za mnenje o rezultatih EKG-ja, ki sem ga opravil prejšnji teden na obdobnem zdravniškem pregledu, star sem pa 40 let.

SF 67/min
Osi
P 38´
QRS -32˙
T 24˙

Intervali
RR 883ms
P 110ms
PQ 156ms
QRS 128ms
QT 382ms
QTc 407ms

Interpretacija
SINUS RHYTHM
ABNORMAL LEFT AXIS DEVIATION
LEFT ANTERIOR FASCICULAR BLOCK
RIGHT BUNDLE BRANCH BLOCK
BIFASCICULAR BLOCK
RVH WITH REPOLARIZATION ABNORMALITY

Bifascikularni blok

Glede na to, da sem napoten k svojemu zdravniku zaradi nadaljnjih diagnostičnih obravnav me zanima, če je iz tega razvidno kaj zaskrbljujočega. Do sedaj so izvidi EKG-ja bili vedno BP.
Že v naprej HVALA

Boris

Morda veste kakšne spremembe so ugotovili v vašem EKG. Na kratko povedano: več prevodnih motenj, ki so pogost izvid v EKG ljudi, ki so preboleli vnetje srčne mišice (neodvisno od starosti) ali v EKG ljudi, ki so “v letih”, ko so v srčnih žilah že prisotne zožitve ali zapore žil zaradi ateroskleroze. Pri zdravljenju moramo odstraniti dejavnike tveganja (kajenje, povišan holesterol, visok krvni tlak, debelost, nezadostno gibanje, čezmerno telesno težo, itd.) in predpisati ustrezna zdravila.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

Najprej se zahvaljujem za vaš odgovor in obrazložitev. Popolnoma se strinjam, da bo potrebno odstraniti dejavnike tveganja saj jih je od naštetih kar nekaj na mojem seznamu. Kajenje sem popolnoma opustil pred 5 leti je pa res, da imam tudi nekoliko povišan holesterol (S-Holesteroli 5,6 mmol/L in S-LDL-Holesterol 3,6 mmol/L). Čezmerna teža je seveda povezana z nezadostnim gibanjem, kar pa pomeni, da bo kljub naravi dela potrebno postati aktiven v popoldanskem času…
Mogoče še vprašanje, če prav razumem, da je zdravljenje z zdravili neizbežno ali lahko problem odpravim s pravilno prehrano in zadostnim gibanjem ?

Še enkrat hvala za vaše odgovore

LP
Boris

New Report

Close