Najdi forum

EKG izvid

Za diagnozo srčnega popščanja, kot sem vam že odgovoril, so potrebni razgovor z bolnikom, splošni telesni pregled, poslušanje pljuč in srca, pregled nog in trebuha. V EKG ne vidimo niti popuščanja srca niti šumov na srcu. UZ pregled srca je pri vseh srčnih bolnikih preiskava, ki pomaga postaviti diagnozo. EKG pri telesnih obremenitvah pokaže srčno frekvenco, napade nerednih utripov, posamezne prezgodnje utripe in morebitno nezadostno prekrvitev srca.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lepo pozdravljeni! opravila sem EKG pred operacijo . Izvid je sledeč: SINUS RHYTHM LOW LIMB LEAD VOLTAGE.HR 77min. RR775ms, P98ms, PR134ms, QRS78ms, QT408ms,QTC464ms,Axis: P52, QRS16, T28. P(II) o.11, S(V1) -, R(V5) O.78, Sokol. 1.28mV. Imela sem že dvakrat snemanje EKG,pa QRS nikoli ni bil tako nizek, pa tudi sam posnetek ni v ravni liniji ampak “v loku”. Imam občasno hitrejši utrip, včasih nereden utrip kot bi srce “se kotalilo”, krvni tlak je uredu, le spodnji je včasih 90. Stara sem 40. let. Hvala za odgovor.

Pri vrednotenju zapisov EKG, razen informacije navedene v številkah, je zelo pomemben izgled krivulje. Glede na navedene številke mislim, da je EKG normalen. Nizek QRS naj vas ne moti (je lahko posledica slabih kontaktov elektrod ali zelo suhe kože). Potek krivulje EKG “v loku” je podatek, ki ga ne morem oceniti. Verjetno je samo tehnična motnja. Ko so vam snemali EKG je bila hitrost utripa normalna. Ne izključujem možnosti, da občasno imate pospešeno srčno frekvenco zaradi duševnih ali telesnih obremenitev. Če je moteča jo zdravimo. Prav tako zdravimo tudi neredne utripe. Spodnji (diastolični) tlak (90) je na zgornji meji normalnih vrednosti. Mislim, da lahko greste na operacijo. Morda bodo potrebna blaga pomirjevala.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav biv sem na zdravniškem pregledu in so mi napisali nenormalni rezultati funkcijskih testov / EKG… In sedaj morem to opraviti še enkrat zanima pa me če je kaj zlo narobe s mojimi rezultati:

Vent. Rate 74bpm
PR interval 114ms
QRS duration 114ms
QT/QTC 390/432ms
P-R-T axes 42/63/48
P duration 98ms
RR/PP interval 814/810ms

Lep pozdrav 🙂

V posnetku so vidne blage prevodne motnje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Najprej bi se zahvalil, ker pomagate vsem, ki jih mučijo taki in drugačni problemi.

Rad bi vas pa povprašal, ker imam sam podoben ekg kot pri zgornjem ekg ju, kjer je QTC 432.
Ali ni ta meja že rahlo nevarna za podaljšano QTC dobo? Ali se ne Ekg ju poleg te dobe v mili sekundah vidi še kako drugače, da imaš probleme s podaljšano QTC dobo?

Zanimivo mi je tudi, da je pri meni na enem ekg ju QTC 424ms, na drugem pa 431ms, medtem ko sta bila QT pri prvem 378ms (pulz 75) pri drugem pa 372ms(Pulz 80). Pulz sem imel na snemanju ekg ja rahlo povišan zaradi strahu, sam utrip se mi v mirovanju giblje tam okrog 56 – 60 utripov na minuto.
Sprašujem pa zato, ker se veliko ukvarjam s športom, pri podaljšani QTC dobi pa to odsvetujete….

Hvala za odgovor!

V dopisu ste navedli vrednosti QTC, ki se med sedboj zelo razlikujejo (372, 378, 424, 431).Prvi dve sta v normalnih mejah, zadnji dve na zgornji meji normale.
Pri oceni dolžine QTC se več krat znajdemo pred vprašanjem katero “odčitanje zapisa” najbolj zrcali dejansko stanje
Zaradi ugotovitve, da se ljudje z dolgim QTC bolj nagibajo motnjam srčnega ritma, jim odsvetujemo sodelovanje v tekmovalnih športih in v dejavnostih, pri katerih so prisotni hudi fizični napori. V vašem primeru bi svetoval še posvet v kardiološki ambulanti na Polikliniki v Ljubljani (prof.Bojan Vrtovec)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor.

Prvi dve vrednosti sta Qt, druge dve pa Qtc… Sem pa bil na ultrazvoku in obremenitvenem testiranju, pa mi ni noben od zdravnikov (tudi kasneje na posvetu s kardiologom) omenil, da imam lahko probleme zaradi Qtc… Mejno vrednost sem spoznal šele po prebiranju na forumih. Za razgovor s prof. Bojanom Vrtovcem verjetno potrebujem napotnico osebnega zdravnika?

Lep pozdrav in hvala še enkrat.

Nimam podatka če prof. Vrtovec dela tudi privatno. Upam, da se vam ne mudi in, da vam bo izbrani zdravnik izdal napotnico za pregled pri kardiologu na Polikliniki v Ljubljani.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.
Zanima me, kaj pomenijo vrednosti EKG, ki so naslednje:
QRS 86 ms
QT/QTC 370 / 424 ms
PR 114 ms
P 70 ms
RR/PP 760/ 775 ms
P/QRS/T 85 /-80/ -140 degrees
QTD/QTcBD: 66/76 ms
Sokolov: 1,9 mU
NK : 11

Vljudno vas prosim, če mi lahkosvetuje, kako naprej.
Lep pozdrav.

Sedaj imamo v številnih ambulantah aparate EKG, ki imajo vpisane mnoge programe. V aparatu s katerim je vaš zdravnik opravil pregled, je tudi kratica “NK”, ki je ne poznam, pa je ne poznajo niti v centralnem EKG-servisu na Kliničnem centru v Ljubljani. Morda je številka “11” še v normalnih mejah. V ostalem je samo PR na spodnji meji normale

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Sem mladenič star 18 let, sem bolj suhe postave, včasih imam pikanje v srcu, traja max pol ure, je malo moteče, ni pa neznosno ali pa da nebi moral nekaj početi zaradi tega. Malo sem prebrskal po straneh in opazil da lahko gre tudi za stres, kajti je možno, saj odkar sem v srednji šoli imam veliko stresa, nikoli pa ne odvajam stresa (telesna aktivnost).Sem bolj depresivne narave kar se tiče šole, glave nikoli ne moram ustaviti misliti, vedno nekaj meljem, četudi je brezveze, mislim da mi ravno zaradi tega prilegajo igre za računalnikom, da se sprostim, ali pa športna aktivnost ki jo imam rad npr nogomet, in sem opazil da imam boljšo kondicijo oz vzdržljivost/maximum kot vsi ostali, vedno znova se mi vsi čudijo česa sem zmožen, čeprav nisem telesno aktiven in nikoli, naj bom še tako na maximumu pri športu, nimam težav z srcem/pljuči, torej imam te težave samo v mirujočem stanju in zaradi tega sumim da je kriv stres, danes ko me prijelo, me že mislim da 1 teden ni, je ravno okrog 1 teden od moje zadnje telesne aktivnosti.
Nisem paničen, sem zelo samozavesten.
Ko sem bil še majhen so mi opazili šum na srcu, tako kot mojemu očetu ko je bil še majhen, a naj nebi šlo za nič ogrozujočega, enkrat ko sem bil majhen sem dobil nek napad, ko sem se skoraj zadušil, nekaj mescov sem si vbrizgaval nek plin. Mislim da to ni povezano s tem.
Imam lažjo deformacijo prsnega koša, izgleda kot da bi bil levo prsni koš večji od desnega v predelu srca srca.

Kakšen nasvet?Mogoče pregled EKG?
Hvala.

Vam čestitam za vašo skrb za zdravje in za vaše uspehe.V otroških letih imajo mnogi ljudje blage šume na srcu, ki so brez organskih sprememb na srcu. Pravimo, da so “funkcionalni”. Kaj je bil vzrok za napad, da se ste skoraj zadušili bi težko odgovoril. Napisali ste,da si ste nekaj mesecev vbrizgavali nek plin (napisali ste nekaj kar ni mogoče). Mislim, da je potreben pregled pri kardiologu, da izključi organske spremembe na prsnih organih (prsni koš, srce, pljuča).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

ZANIMALO BI ME ČE MI LAHKO OBRAZLOŽITE IZVID EKG-A

INTERVALI INTERPRETACIJA

RR 897MS SINUS RHYTHM
P 120MS ABNORMAL LEFT AXIS DEVIATION
PQ 158 MS S1,S2,S3 PATTERN
QRS 148 MS LEFT ANTERIOR FASCIKULAR BLOCK
QT 428MS RIGHT BUNDLE BRANCH BLOK

QTC 452 MS BIFASCIKULAR BLOCK
RVH WITH REPOLARIZATION ABNORMALITY

PROSIM ZA MNENJE IN ALI JE KAJ NEVARNEGA GLEDE ZDRAVJA

HVALA LEP POZDRAV

V posnetku EKG so prisotne prevodne motnje v levem in v desnem prekatu. Prisotnost globokih zobcev S dopušča možnost tehničnih vzrokov. Pomisliti je tudi na možnost nenavadne srčne osi. Indiciran posvet pri kardiologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni. Pred tednom sem šla v bolnišnico zaradi bolečin v prsih, celo telo se mi je treslo, močno mi je bilo srce, zategovalo mi je hrbtno mišico in seveda sem pomislila na infarkt. Šla sem k zdravniku. Naredila mi je EKG, to celo dvakrat, ne vem zakaj. Njena ugotovitev je bila da sem preveč živčna in mi predpisala tablete Helex, ki naj ga jemljem po potrebi in me dala na preiskavo krvi. Do zdaj se mi stanje ni povrnilo. Opažam pa nekakšno nenavadno tiščanje v prsih in špikanje, ki traja nekaj sekund večkrat na dan.Vendar mi srce ob športni aktivnosti ali kakor koli se preveč razgibam bije močno tako da ga čutim v prsih. Utrip je čisto normalen 60 utripov, saj veste kako gre… Diha težko ne, tako da… Ne gre pa mi iz glave misel, da bom ravno kar umrla. Mislim da mi smrt stoji zraven in tudi občutim nekakšno vročino v prsih. Zato vas bi prosila če mi odgovorite ali so to težave psihičnega ali fizičnega ”obolenja” srca. Stara sem 15 let, težka 63 kg in visoka 180 cm. Kot sak otrok se tudi jaz vozim s kolesom, tečem, hodim na sprehode,…
Za odgovor se vam v naprej zahvaljujem

Lp

Alenka

Med bolniki, ki pridejo na pregled zaradi bolečin v prsnem košu in s sumom, da so bolečine posledica organske prizadetosti srca se pri zelo visokem odstoku izkaže, da ni prizadeto srce pač pa (vegetativno) živčevje srca in drugih prsnih organov zaradi zelo pisanih vzrokov (preživahno delovanje ščitnice, pri dekletih neredne menstruacije, vplivi vremenskih sprememb, duševne obremenitve, itd.). Upam, da je tako tudi pri vas. V vašem dopisu ni nobenega podatka, ki bi mi dopuščal, da bi posumil na organsko prizadeto srce. Priporolam še naprej aerobno vadbo in po potrebi blago pomirjevalo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdrav! Moj EKG izvid je bil sicer baje normalen, vendar me čudi višina zobcev – krivulje.. Moji vrstniki imajo tudi do 3 cm visoke zobce (skoraj vse) medtem ko so moji najvišji visoki komaj 5 mm. Se precej ukvarjam z športom. Kaj pomenijo visoki/nizki zoblci? hvala lp!

še podatki:
22 let, 170 cm, 60kg

HR: 68/MIN

RR 872 MS
P 115 MS
PR 157 MS
QRS 92 MS
QT 370 MS
QTC 396 MS

AXIS:
P: 24
QRS: 6
T: 17

Sinus rhythm
normal ecg

Višina zobcev v EKG je odvisna od številnih dejavnikov. Zdravniku z izkušnjami v odčitavanju zapisov EKG ni težko ugotoviti vzroka nizkih ali visokih zobcev Zobci so majhni pri slabem delovanju aparata, pri slabih kontaktih elektrod s telesom, pri debelih ljudeh, pri suhi koži, pri zelo oslabelem srcu v visoki starosti, itd.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor! EKG sem drugače imela tudi letos januarja in izid je bil enak, EKG brez problema, z zelo majhnimi zobci, vrstniki pa okoli 2 cm visoke zobce..In avgusta sedaj enako.. EKG sem imela merjem pri dveh razčičnih zdravnikih kardiologih. Upam da to ne pomeni slabega srca, saj me skrbi – dedek je umrl zaradi srca – baje mu je “rastlo” iz utripa v utrip in na koncu mo je počilo. Ne vem več kako se bolezni reče, upam samo da ni dedna.. Lep pozdrav.

New Report

Close