Najdi forum

Desna rama -razlaga izvida

ozdravljeni,
Imela sem MR ARTROGRAFIJO DESNE RAME 4 mesece po poškodbi rame, zaradi bolečin in zelo omejene gibljivosti. Čez 14 dni sem dobila izvide. Ker je izvid strokovno napisan ga ne razumem.
Stanje po zaceljeni frukturi velikega tuberkla. V področju tuberkla je videti spremenjen signal. Drugih morfoloških sprememb na skeletu ni videti.
Signal iz tetive m. supraspinatusa je hiperintenziven v področju insercije na veliki tuberkel, kar kaže na tendinozo. Kontinuiteta tetive je ohranjena , prav tako je ohranjena kontinuiteta vseh tetiv rotatorne manšete. Pripadajoče mišice so brez posebnosti.
Videti je močno zadebeljen zgornji glenohumeralni ligament, kar je razvojna varianta.
Tetiva dolge glave bicepsa poteka v svojem clusu in je videti brez posebnosti. Sklepni labrumje dobro razvit in je ohranjen . Recesi sklepne ovojnice so primerno razviti.
MNENJE: Stanje po zaceljeni frakturi velikega tuberkla. Tendinoza tetive m. supraspinatusa.

Hvala za odgovor!!!

Spoštovani,

navajajo stanje po zaceljenem prelomu velike grče nadlahtnice in okvaro kite mišice supraspinatus (zgornja kita rotatorne manšete). Priporočam neoperativno (konzervativno) zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Pred petimi leti sem si poškodovala desno ramo. Po poškodbi sem imela 2 terapije na magnetno pa me niso dali, da ni potrebe. Ker me rama še vedno boli; sem le dosegla da sem šla na MR. Na izvidu pa piše sledeče mnenje: popolna ruptura tetive supraspinatusa, longitudinalna intratendinozna ruptura tetive infraspinatusa z 1,5 velikim ganglionom približno 3 cm od narastišča na humerus. Suspektna pridružena manjša popolna ruptura kranialnih vlaken tetive supraspinatusa. večji izliv v SASD burzi.
Zanima me kaj to pomeni in vaše mnenje stara sem pa 37 let.

Lep pozdrav in hvala za odgovor

Spoštovani,
po enem mesecu bolečin v desnem ramenu sem šla v ortopedsko amb.(samoplačniško, čas dopustov je), UZ je pokazal: “na več mestih v RM se pokaže hipoehogeni centralni areal, lahko bi šlo za stanje po več rupturah, pojavijo se manjše sence, ki govorijo za kalcifikate. MNENJE: Gre za peritendiozne težave desnega ramena, lahko bi šlo tudi za kalcinozni tendinitis. Priporočam rentgen v dveh projekcijah.” Dobila sem blokado s Xylocainom plus 40 mg Depo Medrola. In šla na že plačan dopust. Bolečine so bile še prisotne. IZVID RENTGENA: “Anamnestično stanje po poškodbi. Izstopa redukcija humeroscapularnega sklepnega prostora v nivoju glenoida; acromioclavicularno ohranjeno. Signifikantnih post travmatskih sprememb na skeletu ne diferenciram. Prisotne degenerativne s sklerozo sklepnih ploskev predvsem glenoida tuberculum majus in minus. V ostalem prisotna zmerna difuzma demineralizacija skeleta.” Prosim, če mi razložite kaj in kako … Imam napotnico za zdravljenje ramenske okvare… Boli me še, tudi med spanjem, ne pa ves čas. Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav.

Odgovor BR78:

Spoštovani,

v izvidu MR navajajo popolno pretrganje kite mišice supraspinatus (zgornja mišica rotatorne manšete) in delno pretrganje kite mišice infraspinatus (zgornja zadnja mišica rotatorne manšete) ter nakopičeno omejeno tekočino v njem.

Priporočam pregled s posnetki MR in nato zelo verjetno artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Odgovor Alenka 68:

Spoštovani,

v izvidu rentgenskega slikanja navajajo predvsem zoženje prostora med glavo nadlahtnice in čašico lopatica, kar je lahko posreden znak obrabe. V izvidu ultrazvočne preiskave navajajo predvsem okvare/poškodbe mišic in kit rotatorne manšete na večih mestih.

Priporočam opraviti MR artrografijo ramena (slikanje z magnetno resonanco s predhodno vbrizganim barvilom vanj) in nato pregled s posnetki. Predlagano slikanje je bistveno občutljivejše in natančnejše od do sedaj opravljenih!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
Pri prometni nesreči z motorjem oktobra lani sem si poškodoval desno ramo,opravil sem vse predpisane FZ in razgibavanja desne rame.Že pri razgibavanjih desne rame,čeprav sem jemal protibolečinske tablete so se ob določenih gibih pojavljale precej močne bolečine in precej glasna preskakovanja in zatikanja v rami.Težave sem omenil tudi svoji zdravnici,njeno mnenje je bilo da zadeve potrebujejo čas.Po prenehanju jemanja protibolečinskih tablet,sem ugotovil da so bolečine še precej močne.V cca 3 mesecih se bolečine niso nič zmanjašale kljub raznim masažam,protibolečinskim kremam itd,oz.so se še razširile proti vratu ,proti komolcu in zadaj za lopatico,zato sem šel samoplačniško opravit MR desne rame.
Ugotovitve na MR so sledeče,
-minimalno proste tekočine v standardnih ravninah in sekvencah
-obsežne spremembe akromioklavikularnega sklepa kjer je videti kostne naplastitve,zadebeljeno sklepno ovojnico in tekočino
-brez bistvene subakromialne utesnitve
-manjša hiperintezivna spremenba v posteriornem delu glavice humerusa,najverjetneje deg.narave
-tetive mišic subscapularis,biceps,supra in infraspinatus so primerne,brez znakov za rupturo
Prosim za Vaše mnenje
Lp Sebastjan

Spoštovani,

glede na navedbe v izvidu MR menim, da je najverjetnejši problem sklep med ključnico in izrastkom lopatice akromionom. To je potrebno potrditi še s kliničnim pregledom. Priporočam, da se oglasite v naši ambulanti s posnetki opravljene MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
prilagam izvid CT artrografije desne rame:

“Pri klasični artrografiji ni patološkega zatekanja kontrasta v subakromialni prostor. Subluksacija proksimalne epifize humerusa v posteriorni smeri. Večje degenerativne robne naplastitve glenoida in zmerne degenerativne robne naplastitve sklepne glavice humerusa. Špranja glenohumeralnega sklepa je v posteriornem delu zožena. Subhondralna skleroza medialnega in posteromedialnega dela glavice humerusa ter posteriornrga dela glenoida. Hrustančne površine so deloma ohranjene le v anteriornem delu glenohumeralnega sklepa, kjer je na humeralni strani hrustanec izrrazito stanjšan in povrhnje erodiran. V preostalem večjem delu glenohumeralnega sklepa (v glavnem posteriorni del) pa je sklepni hrustanec praktično povsem denudiran. Labrum je degeneriran, na posteriorni strani v glavnem povsem denudiran oziroma destruiran.
Večino aksialnega recesusa izpolnjuje približno 43x19x27 mm velika nehomogena gmota neravnih kontur gostote mehkega tkiva 30-90 HE. Podobne majhne mehkotkivne spremembe so tudi ob medialno subluksirani bicepsovi tetivi v predelu rotatornega intervala ter dodatna iregularna mehkotkivna formacija ob posterosuperiornemrobu glenoida velikosti približno 9x11x10 mm.
Vzdolž anteriornega in osrednjega dela izrazito stanjšane tetivesupraspinatusa je nekaj majhnih parcialnih defektov na artikularni strani.
Akromion tip 1. Posebnosti v predelu AC sklepa ni videti.

Mnenje:
Mehkotkivne zadebelitve v predelu rotatornega intervala, ob ob posterosuperiornem robu glenoida in aksialnega recesusa v sklopu izrazitega adhezivnega kapsulitisa. Nekaj majhnih parcialnih defektov na artikularni strani degenerativno spremenjene tetive supraspinatusa.
Izrazita glenohumeralna artroza s subluksacijo proksimalne epifize humerusa v posteriorni smeri.”

Ker se bere skoraj kot obdukcijsko poročilo, me zanima, ali sploh obstajajo uspešni načini zdravljenja (glukozamin, mirovanje, fizioterapije, diete, kirurško, .. ?) in česa se moram izogibati, da se stanje ne bo poslabšalo. Zadeva je verjetno posledica zastaranega neodkritega zloma po padcu s kolesom in veliko kasnejšega igranja namiznega tenisa. Športne aktivnosti sem v glavnem opustil. Bolečina še ni tako huda, da bi jemal tablete, imam pa tudi sindrom zmrzle rame (Artros). Ker se šele bližam petdesetim, upam, da se da še kaj storiti.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

priporočam, da se s posnetki opravljene CT artrografije oglasite v naši ambulatni. Za odločitev o zdravljenju so najpomembnejši podatki dobljeni pri kliničnem pregledu. Glede na navedbe v izvidu menim, da bom zelo verjetno predlagal artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni. Stara sem 29 let.Ze dalj casa imam bolecino v rami ob premikanju.Imela sem CT z kontrastom.sedaj pa me zanima kaj pomeni izvi?in ali se da kaj zdravit operirat.hvala
Sklepna povrsina akromiokluarnega sklepa povrsine sklepna spranja je normalno siroko.akromiohormalni prostor jemalo zoozan.
Sklepne povrsine glenohumelarnega sklepa kongruente in ohranjene.labrum je normalno razvit on ohranjen.recesi sklepne ovojnice so primerno razvite ni videti prekinitve rotatorne mansete.nekaj zraka prehaja iz sklepa v subrakomiosubdeltoidno burzo kolikor je mogoce oceniti,namesto punkcije sklepa.
Tetiva supraspinatusa je videti utesnjena,subrakomialnem deluuboda nekaze spremeb denzitete.
Muskularni veter je ohranjen.potek tetive infraspinatusa je peimiren.v tetivi je distalno videti majhno kalocinacijo.muskularni veter je ohranjen.potek tetive subskapularisa je primerna..v tetivi je distalno videti majhno kalicinacijo. Muskularno je veter ohranjen.tetiva dolge glave bicepsa poteka normalno v rotatornem intervalu in v bicipitalnem sulkusu.
Mnenje,
Subakromialna utesnitev tetive supraspinatusa.kalcificirajoci tendinitis rotatorjev drobne kalcinacije v distalnem delu tetive infraspinatusa in subskapularisa..zanima me kaj to pomeni.hvala..kako poteka zdravljenje.

Pozdravljeni.stara sem 29.Ze dalj casa imam bolecino v rami ob premikanjuhitrih gibih..Imela sem CT z kontrastom.sedaj pa me zanima kaj pomeni izvi?in ali se da kaj zdravit operirat.hvala
Sklepna povrsina akromiokluarnega sklepa povrsine sklepna spranja je normalno siroko.akromiohormalni prostor jemalo zoozan.
Sklepne povrsine glenohumelarnega sklepa kongruente in ohranjene.labrum je normalno razvit on ohranjen.recesi sklepne ovojnice so primerno razvite ni videti prekinitve rotatorne mansete.nekaj zraka prehaja iz sklepa v subrakomiosubdeltoidno burzo kolikor je mogoce oceniti,namesto punkcije sklepa.
Tetiva supraspinatusa je videti utesnjena,subrakomialnem deluuboda nekaze spremeb denzitete.
Muskularni veter je ohranjen.potek tetive infraspinatusa je peimiren.v tetivi je distalno videti majhno kalocinacijo.muskularni veter je ohranjen.potek tetive subskapularisa je primerna..v tetivi je distalno videti majhno kalicinacijo. Muskularno je veter ohranjen.tetiva dolge glave bicepsa poteka normalno v rotatornem intervalu in v bicipitalnem sulkusu.
Mnenje,
Subakromialna utesnitev tetive supraspinatusa.kalcificirajoci tendinitis rotatorjev drobne kalcinacije v distalnem delu tetive infraspinatusa in subskapularisa..zanima me kaj to pomeni.hvala..kako poteka zdravljenje.

Spoštovani,

v izvidu navajajo utesnitev kite mišice supraspinatus (zgornja mišica rotatorne manšete) med izrastkom lopatice akromionom in med glavo nadlahtnice ter drobne otočke kalcija v kitah mišic subskapularis (sprednja mišica rotatorne manšete) in infraspinatus (zadnja zgornja mišica rotatorne manšete). S kliničnim pregledom je potrebno ugotoviti, kaj od naštetega Vam povzroča težave, od česar je odvisen tudi način zdravljenja. Menim, da se Vam bo zelo verjetna dalo pomagati, bodisi s usmerjeno fizioterapijo bodisi z artroskopsko operacijo. Priporočam pregled s posnetki opravljene CT artrografije.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo
Mene zanima kaj pomenijo izrazi v izvidu in ali je potrebna operacija?
Približno 5mm od narastišča tetive supraspinatusa na veliki tuberkel je vidna fissura spodnje artikularne površine, ki prehaja skozi 1/3 debeline tetive in se v obliki delaminaciije širi do samega narastišča. Ob sami fisuri so vidni še drobni defekti artikularnih vlaken. Prekinitve skozi celotno debelino tetive ni.
večja erozija na posteriornem delu velikega tuberkla ki meri na okoli 1,3 cm v premeru in sega do 8mm globoko v globino- verjetno v sklopu entezopatije

mnenje:
manjša parcialna ruptura tetive supraspinatusana artikularni strani.
Večja erozija v predelu narastišča infraspinatusa na veliki tuberkel – v sklopu entezopatije?

Lp

Spoštovani,

v izvidu navajajo delno (do 1/3 debeline) raztrganino kite mišice supraspinatus (zgornje mišice rotatorne manšete). Priporočam vsaj trimesečno neoperativno zdravljenje – redno izvajanje vaj za krepitev mišice suprapinatus z elastičnimi trakovi različne razteznosti (za demonstracijo vaj priporočam obisk fizioterapevta – pri nas doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]). Če predlagano zdravljenje ne bo prineslo zadostnega izboljšanja, priporočam pregled s posnetki opravljenega slikanja in morebiten dogovor o artroskopskem operativnem zdravljenju.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo

V zvezi z zgornjimi informacijami me zanima še nekaj in sicer, ali je rotatorna manšeta poškodovana? Skrbi me predvsem da je voda v ramenu in ali se lahko zaceli sama in ne potrebuje operacije? Namreč sem sportnik in ramo potrebujem pri mojem športu. Rama je zdaj gibljiva v vse smeri.
LP

Spoštovani,

supraspinatus je zgornja mišica rotatorne manšete, kar pomeni, da je rotatorna manšeta poškodovana. Glede na opis poškodbe v izvidu menim, da je smiselno najprej poskusiti s priporočeno mišično rehabilitacijo. Odločitev o morebitnem operativnem zdravljenju je odvisna predvsem od obsega poškodbe rotatorne manšete in njenega delovanja. Slednje je mogoče preveriti le s kliničnim pregledom.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo !

Pred kratkim po opravljeni magnetni resonanci in CT z barvilom so ugotovili da imam delno natrgano tetivo supraspinatusa. Naredil sem ultrazvok po 3 mesecih. Prilagam izvid. Zanima me ali to pomeni da je tetiva zaceljena in da se bo povečala tudi moč v rami ?

Diagnostični UZ leve rame: Tetiva bicepsa je v sulkusu, brez haloja. Tetiva subskapularisa je ohranjene kontinuitete in homogenosti. Tetiva supraspinatusa je homogena, na artikularni strani je videti le manjšo erozijo kortikalisa dolžine 5,21mm, fibrozacija tetive je popolna. Razširitev subakromialne burze ni videti. Tetiva infraspinatusa je homogena, vidna je še manjša erozija kortikalisa ob narastišču na veliki tuberkl, vendar je tetiva skoraj povsem ehogena. AC in GH sklep: b.p.

Mnenje: Pri pacientu ugotavljam subjektivno in objektivno izboljšano stanje za 90%. Poškodba tetive supraspinatusa je povsem fibrozirana, entezopatija infraspinatusa je pa še minimalno izražena. Priporočam, da postopno začne z intenziviranjem treningov, pred tem pa ogrevanje mišice in stretching

Lep pozdrav

Spoštovani,

v ultrazvočnem izvidu navajajo, da se je kita mišice supraspinatus z vezivno brazgotino popolnoma zacelila. Priporočam nadaljevanje krepitve mišice z vajami z elastičnimi trakovi ter z večanjem obremenitev in ponovitev. Če se bo napredovanje ustavilo na nivoju, ki za Vas ne bo sprejemljiv, priporočam pregled, na katerega prinesite vse dotedanje posnetke in izvide.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

MR ARTROGRAFIJA DESNE RAME …IZVID: tetiva m.supraspinati desno je na strani sklepa od narastišča v dolžini 1 cm minimalno parcialno prekinjena , mišica ne kaže znakov atrofije. Tetiva m.infraspinati ter subskapularis sta ohranjeni. Tetiva dolge glave bicepsa leži na anatomskem mestu. Labrum glenoida skapule je v zgornjem anterioinem delu povišanega signala -lahko fibrozno spremenjen po stari SLAP1leziji , klinika……prosim za razlago in kako zdraviti oz.se odločiti za operativni poseg. Do sedaj sem v ramo dobila že štiri blokade. Vsaka je držala po 3 mesece. Stara sem 42 let Hvala za odgovor. Lp

New Report

Close