Najdi forum

Desna rama -razlaga izvida

Pozdravljeni,

pišem kar pod to temo, da ne odpiram nove.
Pred 3 tedni sem imel artroskopijo desne rame, pa bi vas prosil, če mi lahko razložite par izrazov iz izvida:

1. kaj pomeni medializiran labrum v sprednjem spodnjem delu, ki je fibrozno sprijet z glenoidom?

2. kaj pomeni kirurgov zapis: Prisotna je plitva Hill-Sachs lezija in SLAP II lezija. Napravim labroplastiko z dvema sidroma in posameznimi šivi? Kaj točno je labroplastika? Tega izraza ne najdem nikjer na internetu.

3. Ali se bodo šivi ob okrevanju še dodatno zarasli in zacelili ali ne?

4. na izvidu MR artografije piše, da imam obsežno Hill-Sachs lezijo, vendar pa je na izvidu artroskopije zapisano, da je kirurg odkril le plitvo Hill-Sachs lezijo. Zakaj lahko pride do te razlike?

5. ali lahko pričakujem velike težave z mobilnostjo ramena takoj na začetku rehabilitacije?

Za vaše odgovore se Vam že v naprej iskreno zahvaljujem!
Andrej

Spoštovani,

1. kaj pomeni medializiran labrum v sprednjem spodnjem delu, ki je fibrozno sprijet z glenoidom? To pomeni, da je labrum (vezivno hrustančna ustnica, ki obkroža glenoid (čašico lopatice)) v sprednjem in spodnjem delu odtrgan in zabrazgotinjen bolj proti sredini telesa, kot je to normalno. To je pričakovana posledica izpaha nadlahtnice.

2. kaj pomeni kirurgov zapis: Prisotna je plitva Hill-Sachs lezija in SLAP II lezija. Napravim labroplastiko z dvema sidroma in posameznimi šivi? Kaj točno je labroplastika? Tega izraza ne najdem nikjer na internetu. Labroplastika pomeni, da se labrum namesti na pravo mesto in se ga tam pritrdi s pomočjo sider in šivov. Ustreznejši izraz je popravilo labruma (“labrum repair” v angl.). Hill-Sachsova lezija je poškodba sklepnega hrustanca ali celo kosti glave nadlahtnice v zadnjem delu, do česar pride pri sprednjem izpahu nadlahtnice. SLAP lezija je raztrganina labruma v zgornjem delu, kjer se nanj narašča kita dolge glave dvoglave nadlahtne mišice.

3. Ali se bodo šivi ob okrevanju še dodatno zarasli in zacelili ali ne? Šivi ne, s šivi pritrjena tkiva pa da.

4. na izvidu MR artografije piše, da imam obsežno Hill-Sachs lezijo, vendar pa je na izvidu artroskopije zapisano, da je kirurg odkril le plitvo Hill-Sachs lezijo. Zakaj lahko pride do te razlike? To je stvar subjektivne presoje radiologa in kirurga.

5. ali lahko pričakujem velike težave z mobilnostjo ramena takoj na začetku rehabilitacije? Če je bila operacija izvedena artroskopsko, malo verjetno.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Bila sem na MR desne rame in vam prilagam izvid: Vljudno prosim za mnenje in priporočilo. Stara sem 70 let.
Preizkava v standardnih rezih in sekvancah, – IZVID
Manjši izliv.
Artroza akromioklavikularne sindezmoze.
Naplastitve na akromionu, ki povzročajo impingement sindrom.
Začetna omartroza.
PHS.
Degenerativne strukturne spremembe v leteralnem delu glavice.
Degenerativno spremenjena rotatorna manšeta.Sprremembe so na nivoju vseh treh mišic, predvsem pa supraspinatusa subskapularisa.
Degenerativne spremembe labruma.
V predelu subskapularisa tudi brazgotinjenje- stanje po parcialni rupturi?
Hill-saschsova lezija.
Tetiva bicepsa leži v svojem ležišču.
Obdaja jo halo.
V proksimalnem delu je tetiva tudi nehomogeno strukturirana in mestoma stanjšana.
Degenerativno spremenjen je tudi glenohumeralni ligament.
Prosim za čimprejšnji odgovor. Lepa hvala in lep dan vam želim.

Spoštovana,

v izvidu navajajo:
malo tekočine v sklepu, obrabo sklepa med ključnico in lopatico, razširjenje akromiona (izrastka lopatice), ki povzroča utesnitev, začetno obrabo ramenskega sklepa, znake draženja ob sklepu, obrabne spremembe na zunanjem delu glave nadlahtnice, obrabno spremenjene kite rotatorne manšete, predvsem mišic spraspinatus in subskapularis (zgornje in sprednje mišice), obrabne spremembe vezivno-hrustančne ustnice čašice lopatice (glenoida), brazgotino v predelu subskapularisa (lahko posledica delnega pretrganja), vtisnjenje zadnjega dela glave nadlahtnice (običajno posledica sprednjega izpaha nadlahtnice), pravilen položaj kite dolge glave dvoglave nadlahtne mišice, ki je okvarjena, okoli nje pa tekočina ter obrabno spremenjeno vez med čašico lopatice in glavo nadlahtnice.

Vrsta zdravljenja je odvisna predvsem od ugotovitev kliničnega pregleda. Zelo verjetno bo zadostovalo neoperativno zdravljenje – zdravljenje z metodami fizioterapije.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
izvid MR RAMENA
majhna fissura tetive supraspinatusa. Zožen subkorakoidni prostor ter delna ruptura tetive subskapularisa. Zelo zadebeljena kapsula v anteroinferiornem delu- adhezivni kapsultitis. Ob klinični korelaciji pride v poštev distenzijska artrografija z aplikacijo lokalnega anestetika. Datum izvida 19.04.2013
izvid UZ Ramena
začetne obrabne spremembe glenohumeralnega sklepa
kalcificirajoča tendinopatija kite supraspinatusa desne rame
suspektna intertendinozna ruptura kite supraspinatusa
možno stanje po ligamentarni poškodbiAC sklepa d-rame

Težave z bolečinami v d-rami, ki zadnje čase, sploh ob obremenitvah sevajo do prstov rok, imam že 4leta, le te so vedno hujše. cca 350 dni na leto jemljem naklofen duo (včasih tudi 3/dan, kadar je res hudo) + doreto ali po 2lekadola p.p.Stara sem 35 let.Takrat se je zdravnik odločil za konzervativno zdravljenje(FTH-nobenega izboljšanja). Ker so bolečine vedno bolj neznosne ali mi ostane še kakšna druga varianta zdravljenja ali je to to. Zaradi stalno povišane sedimentacije, sem bila obravnavana tudi pri revmatologinji, ki pa je izključila revma. diagnozo.
Hvala, Lp

Spoštovana,

ramo bi moral videti! V upoštev prideta še ultrazvočno vodena injekcija močnega protivnetnega zdravila v sam sklep in v sluzno vrečko pod akromionom ter artroskopsko operativno zdravljenje.

Priporočam pregled s posnetki MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
dobil sem izvide CT ARTROGRAFIJE in me zanima kaj pomeni to.
– Večja Hill Sachsova lezija in Bankart poškodba na 2 cm delu oboda.
– posterosuperriorna kontura glavice humerusa je nepravilna, močno kontakavno deformirana v obliki brazde

L.p.

Spoštovani,

opisano so poškodbe, ki nastanejo po sprednjem spodnjem izpahu nadlahtnice. Gre za vtisnjenje glave nadlahtnice v zadnjem delu (Hill-Sachsova lezija) ter za pretrganje vezino-hrustančne ustnice čašice lopatice (labruma) v spodnjem in sprednjem delu (Bankartova poškodba). Priporočam artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred približno dvemi meseci sem pri sprehodu padla na desno ramo, na travo. Ne spominjam se, da bi takrat čutila kakšno bolečino. Ni bilo nobene modrice, nobene otekline, nič. Sčasoma pa je bolečina v rami naraščala. Če stegnem roko, da bi npr. nekaj pobrala, ne morem, ker je bolečina prehuda. Ne v sami rami, ampak v predelu od komolca do rame, z ramo vred. Ne morem dvigniti niti plastenke z vodo, ne da bi ob tem začutila hudo bolečino. Ne morem dvigniti otroka, ki ima 5kg, ponoči ne morem spati na desni strani. Če se obrnem na levo, pa spet ne, ker če malo stegnem desno roko, se od bolečine prebudim. Tudi v mirovanju čutim ves čas prisotno bolečino, sicer zelo rahlo. V vsem tem času nisem razen gospodinjskih del, počela nič takšnega, s čemer bi si roko še dodatno obremenila. Izvid UZ :
V področju nasadišča desnega m.supraspinatusa je v superficialnih plasteh tik pod konveksiteto vidna anehogena prekinitev fibrilarne strukture v dolžini do 3 mm, debeline do 2 mm.
Večjih kolekcij proste tekočine v desnem ramenskem sklepu ne najdem.

Mnenje: Manjša parcialna ruptura desne supraspinatne tetive.

Mi lahko prosim razložite kaj to pomeni? V kolikem času približno lahko pričakujem izboljšanje?

Hvala.

Spoštovana,

v izvidu UZ navajajo manjšo delno raztrganino kite mišice supraspinatus (zgornje mišice rotatorne manšete). Za oceno delnih raztrganin UZ ni zanesljiva metoda. Priporočam, da opravite še slikanje ramena s računalniško tomografijo ali magnetno resonanco s predhodno vbrizganim barvilom v ramo (CT artrografijo ali MR artrografijo), nato pa pregled s posnetki in izvidom v naši ambulanti.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred dobrimi sedmimi meseci mi je na snegu zdrsnilo in sem padla na ramo. Od takrat imam bolečine v rami.
Opravila sem že ultrazvok, s sledečim izvidom:
Srednje velik izliv v SASD burzi, mestoma dosega debelino do 4 mm.
Tetiva dolge glave bicepsa je kontinuiranega poteka in je primerne strukture, ozliva ob njej ni.
Majhna, 1 mm velika kalcinacija ob narastišču tetive subskapularisa, ki je sicer kontinuiranega poteka in primerne strukture.
Ni znakov rupture tetive supraspinatusa – tetiva je UZ primerna.
V predelu tetive infraspinatusa ni posebnosti.
Zmerne degenerativne spremembe AC sklepa, z zoženo sklepno pranjo in začetno zdebeljeno sklepno ovojnico.
Ni UZ znakov subakromialne utesnitve.

Opravila sem tudi že rentgen v ap projekciji, z sledečim izvidom:
Minimalne degenerativne spremembe skeletnih struktur levega akromioklavikularnega in glenohumeralnega sklepa.
Subakromialni prostor je videti ožji, glavica humerusa je kranializirana.
V mehkih tkivih ob velikem tuberklu levega humerusa je vidna drobna kalcinacija, velika do 2mm.

Opravila sem tudi že fizioterapijo z Uz in laserjem, delam tudi vaje za ramenski obroč, masaže z ledom in antirevmatskim zdravilom, vendar ni nobenega napredka, občasno imam celo mravljinčasto dlan, poleg bolečine pri dvigih roke nad višino rame ter za hrbtom.

Prosim vas, za razlago izvidov, oziroma vaše mnenje kako naj čim bolje saniram bolečine v rami.

Hvala in lepo pozdravljeni!

Spoštovana,

izvid UZ pregleda navaja tekočino v sluzni vrečki pod akromionom in deltoidno mišico, majhen depozit kalcija v kiti mišice subskapularis (sprednja mišica rotatorne manšete), zmerne obrabne spremembe v sklepu med akromionom in ključnico (AC sklep) ter začetno zadebeljeno sklepno ovojnico. Zmerne obrabne spremembe kaže tudi rentgenska slika.

Kot prvi naslednji korak priporočam (klinični) pregled z dosedanjimi izvidi, Na osnovi tega Vam bom lahko priporočil bodisi zdravljenje bodisi dodatno slikanje (CT ali MR artrografijo).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Zaradi bolečin v levem ramenskem sklepu sem bil na slikanju le-tega z magnetno resonanco. Izvid slikanja navaja, citiram:

” Degenerativno spremenjen AC sklep -neravne konture sklepnih površin, blag periartikularni edem kostnine ter 7 mm velika subkortikalna cista akromiona. Akromion tip2.
Hiperintenziven signal na anatomskem področju subakrominalne burze – blag burzitis.
Vse ostale strukture levega ramenskega sklepa izgledajo v mejah normalnega. “

Prosim vas za nasvet o najbolj primernem zdravljenju.

Lep in prijeten weekend vam želim,
Rajko

Spoštovani,

glede na navedbe v izvidu MR je Vaš glavni problem obraba sklepa med ključnico in lopatico. Najprej priporočam poskusiti z lokalnim protivnetnim zdravljenjem na fizioterapiji ter z jemanjem nesteroidnega protivnetnega zdravila, če ne bo uspeha, z injekcijo hormonskega protivnetnega zdravila v sklep, če še ne bo uspeha, pa priporočam endoskopsko odstranitev akromialnega dela ključnice.

Pred invazivnejšim zdravljenje (injekcija, operacija) vsekakor priporočam klinični pregled s posnetki opravljene MR, kar je najsigurnejši način za postavitev pravilne diagnoze.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

pozdravljeni bil sem na rtg desne rame in sem dobil izvid na katerem piše da so na prikazanem skeletu vidni znaki incipientnega humeroskapularnega periartritisa,pa me zanima kaj to pomeni.imam pa tudi na desnem komolcu že približno tri leta diagnozo teniškega komolca.najlepša hvala. simon

Spoštovani,

“znaki incipientnega humeroskapularnega periartritisa” pomenijo znake začetnega vnetja obsklepnih ramenskih tkiv.

Priporočam klinični pregled in na osnovi le tega še dodatno slikovno diagnostiko (ultrazvok, magnetna resonanca z ali brez barvila, računalniška tomografija z barvilom). Klinični in ultrazvočni pregled lahko opravite pri nas.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Že dalj časa imam bolečine v desni rami zaradi kalcinacije. Poskušala sem jih že odpraviti z globinskimi udarnimi valovi, vendar neuspešno. Sedaj sem opravila še MR in Vas lepo prosim za Vašo razlago izvida oziroma mnenje, kaj mi priporočate:
– začetno degenerativno spremenjen AC sklep s 4 mm veliko degenerativno subkortikalno psevdocisto klavikule in blagim perifokalnim edemom
– akromion tip 1 – 2
– minimalni izliv v subakromialni burzi
– približno 14x14x5mm velika kalcinacija ob rastišču posteriornega supraspinatusa
-približno 7x3mm velika kalcinacija je suspektna tudi ob rastišču infraspinatusa
-superolateralno je v glavici humerusa subkortikalno demarkiran areal kostnine, ki laterolateralno meri 2cm, anteroposteriorno 2,5cm, debeline največ 5mm.Ta areal kostnine je nakazano edematozen in od ostale kostnine demarkiran s hiperintenzivno linijo na T2 poudarjenih sekvencah – avaskularna osteonekroza
-degeneriran posterosuperiorni labrum.

Hvala!
Lepo Vas pozdravljam

Spoštovana,

navajajo začetne obrabne spremembe sklepa med ključnico in lopatico, nekaj čezmerne tekočine v sluzni vrečki pod akromionom (izrastek lopatice), nakopičen kalcij ob(v) kitah mišic supraspinatus in subskapularis ter odmrtje dela glave nadlahtnice.

Priporočam pregled s posnetki MR. Zelo verjetno bom priporočil artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni. V kratkem času sem imela dvakrat dogodek mravljinčenja desne roke, ob tem roke od ramena do komolca sploh nisem čutila. Opravila sem rtg. CH in desne rame. Rama: Majhna kalcinacija premera 2-3 mm ob lateralnem robu velikega tuberkla – začetni kalcinantni entezitis v področju narastišča tetive m. supraspinatus dex. CH: Degenerativne spondilotične spremembe spodnjega segmenta cervikalne hrbtenice.
Izravnana cervikalna lordoza. Zožena sta i.v. prostora C5 C6 in C6 C7 – diskartroza. Unkartroze v istih segmentih obojestransko. Sprašujem predvsem zaradi tega, ker so mi pred pol leta vstavili stent v levi ACI (glava). Hvala za vaš odgovor, v letu 2015 pa Vam želim vse dobro.

Spoštovana,

težave, ki jih opisujete, zelo verjetno izvirajo iz vratne hrbtenice. Če to dovoljuje vstavljen stent, priporočam opraviti slikanje vratne hrbtenice z magnetno resonanco in nato pregled s posnetki.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close