Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Bolečine v desni strani trebuha,več..

Bolečine v desni strani trebuha,več..

Pozdravljeni!
Stara sem 17 let in imam prav tako bolečine v desnem spodnjem delu trebuha (ne tik pod rebri, vendar nižje, območje desnega dela črevesja). Ne boli me vedno ob istem času ali po ali pred jedjo, ampak različno. Recimo enkrat me začne v šoli, med poukom, kdaj tudi popoldne, ko sem doma. Bolečina me predvsem ovira pri delu v šoli, saj me tako boli, da sploh ne morem slediti uri. Ponavadi traja od 3- 4 ure. Bolečina se hujša ob telesnih naporih in ob pritisku na del, kjer me boli. Drugače pa ne bruham, ni mi slabo, ko me boli, kri in urin sem dala testirat lani oktobra ali novembra in je bilo vse v redu, 27. januarja grem spet.
Ali bi lahko to bilo zaradi stresa v šoli (obiskujem gimnazijo), ali je možno, da me morda boli zaradi poškodb oz. bolezni mišično skeletnega sistema?
Osebnega zdravnika obiskujem redno, vendar mi malokrat zna povedati v čem je vzrok bolečine. Zmeraj me pošilja v različne ambulante, kjer pa nič ne ugotovijo.
Kar se tiče te bolečine še nisem bila nikjer na pregledu.
Hvala in LP!
Ana

Spoštovana Ana!

Bolečine v tem delu so lahko posledica vnetja sluznice želodca ali dvanajstnika, lahko gre tudi za razjedo enega ali drugega organa. Če zdravila ne preprečijo bolečine, potem je smiselno narediti gastroskopijo.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni

Imam še eno vprašanje.
Ali lahko boli spredaj pod rebri tudi zaradi ledvic(ledvični kamni,vnetje ledvic)?
kot sem zgoraj v več objavah opisal bolečine pod desnim rebernim lokom,te bolečine ne nehajo,opazil pa sem večkrat skoraj rdečkast urin(peče) in motne barve,običajno ko me boli spredaj me tudi zadaj v tisto istran v isti višini,in takrat imam tudi tak urin…

hvala

Spoštovani!

Tipična bolečina pri ledvični koliki se začne zadaj pod rebri desno ali levi, izžareva navzpred pod rebri in proti dimljam ter v spolovilo. Z UZ trebuha se zadeva razjasni, če pa se slučajno ne vidi, se naredi rentgenske kontrastne preiskave ledvic in izvodil. Če imate krvav urin, je to indikacija za nujno diagnostiko pri urologu.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani!

Že nekaj časa se mi pojavlja blaga pekoča bolečina od prsnice po desnem rebrnem roku navzdol. Včasih je pekoča, včasih žareča.

Opravila sem sledeče preglede: gastroskopija b.p., kolonoskopija b.p., urea test b.p., alergijski test – ni pokazal alergij na hrano, pregled šitnice b.p., jetrni testi b.p., uz abdomna b.p.,kri – rahlo povišana sedimentacija (20) in skupni holesterol (6).

Na sledeče preiskave sem bila napotena v preteklem letu zaradi drugih težav za katere se je izkazalo, da so bile virusne narave, saj so kljub hudim simptomom zvodenele same od sebe (napihnjenost, pretakanje, bolečine v črevesju, huda kronična diareja,…) – glede na rezultate preiskav mi je zdravnica pojasnila, da lahko gastroenterološki virusi ob vgnezditvi bakterij v črevesje trajajo tudi več mesecev. Teh težav sicer nimam že več mesecev in bi si z gotovostjo upala trditi, da niso povezane s to bolečino, ki se mi pojavlja sedaj.

Ob zgoraj opisanem virusnem obolenju sem zaradi izčrpanosti opustila vse športne aktivnosti, kar je posledično vodilo v to, da se mi je tudi poslabšala sama drža (prej redno joga, tek, hoja v gore).

Glede na to, da ne kadim, ne pijem alkohola (morda 1x mesečno), ne jem hitre hrane, se trudim s primerno hidracijo me zanima, ali je možno, da je možno, da je ta bolečina le posledica tako izredno oslabelih trebušnih mišic in slabe drže ali vi morda ocenjujete, da bi bila lahko taka bolečina posledica česa drugega? (našetete preiskave sem opravila jeseni 2012)

Stara sem 30 let in delam v administraciji (celodnevno sedeče delo za računalnikom), včasih sedim tudi po 10 ur, zaradi spremembe kraja zaposlitve mi tudi primanjkuje časa za šport in se gibljem veliko manj kot prej.

Prosila bi vas za mnenje, nekako upam, da boste potrdili moje domneve, da je to lahko zgolj posledica drže. Ali pa mi morda priporočate, da bi naredila kakšno kuro s prehranskimi dopolnili za jetra/žolč? Ali je možno, da se v cca pol leta stanje kljub vmesnemu normalnemu zdravstvenemu stanju tako ‘poslabša’ da se na tistih izvidih kaj še ni videlo?

Moram priznati, da me po preboleni gastro okužbi vsaka bolečina v predelu trebuha kar konkretno ustraši, tudi če se na koncu izkaže, da ni nič.

Od ostalih simptomov se mi pojavljajo občasni glavoboli, utrujenost, blaga vrtoglavica/slabost, z bruhanjem ali barvo urina nimam nobenih težav.

Lep pozdrav, Liss

Spoštovani!

Skušajte v svoj dnevni red uvesti nekaj redne telovadbe.
Ti. čiščenje telesa se da narediti brez kupljenih prehranskih dopolnil. Bistvo je, da jeste malo, surovo sadje in zelenjavo, pijete veliko tekočine, predvsem čaj iz kopriv in nekatere druge napitke.
Zdravje je dinamična zadeva, tako da se spremembe dogajajo vsak dan!

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

lep pozdrav mene pa zanima kaj bi bilo to mene tako nekako pika ali pa zapece na desni strani trebuha cist ob popku pa zdi se mi kot da bi imel trd trebuh na desni strani vendar ni kaksne bule zdravnica mi je predpisala ultop vendar mi ne pomaga kaj drugih kaksnih simptomov nimam kaj bi alahko bilo to bolecina je pekoca al zbadajoca vendar ne skozi!zdi se mi kot da bi imel napihnjen trebuh pa se pretaka se mi slisimo skozi pretakanje!najlepsa hvala za odgovor star sem 31 let!

Spoštovani!

Izvor pretakanja je črevesje, kar je normalno in s tem ni nič narobe. Včasih se to bolj sliši, drugič pa manj. Tudi zbada lahko, tudi boli, če je plinov več in je črevo bolj raztegnjeno. Če je to preveč moteče, so potrebne preiskave, tako zgornjih kot spodnjih prebavil. Da je manj plinov in da boste videli, če že to pomaga, lahko poleg Bebe čaja jemljete še SAB Simpleks tablete.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni.
Če spomnim na moje težave nahitro
-bolečine v zgornjem delu pod rebri,sevanje v hrbet(zelo)
Kot sem omenil v prejšnjih številnih objavah zgoraj sem opravil gastro,UZ 2x 6.5. grem še enkrat,koloskopijo prvič pred enim letom samo 60 cm,ortoped pregled,kri večkrat ok
Bolečine pa niso nehale od 12.2011 .

Danes sem pa ponovno opravil koloskopijo celotno,vzeli so mi 14 vzorcev za biopsijo
Prosim če mi razložite izvid,čakam pa še analizo 14-h vzorcev.

Skozi zavito črevo pridemo do dna cekuma,nato skozi normalno B
Vavlulo vstopimo v termalni ileum,kjer je sluznica edematozna s posameznimi zvezdastimi ulkusi.
Ob izvlačenju pregledamo sluznico kolona ki je normalnega videza,brez divertiklov in polipov.

V rektumu najdemo nekaj drobnih ulceracij
terminalno so vidni manjši hemeroidi.

Vprašanje Mb.Crohn?v rektumu spremembe po čiščenju?

Diagnoza:Sum na Chronovo bolezen terminalnega ileuma in rektuma

Mogoče je malo predolga moja objava prosim če mi razložite izvid,posebej pa kaj pomeni (Ileuma in rektuma,najdemo nekaj drobnih ulceracij??,zvezdasti ulkusi??)

Je mogoče da sem kaj zbolel na debelem črevesju,in je to razlog za moje bolečine??trenutno pe peče v vseh straneh trebuha ,verjetno ker so mi vzeli vzorce in me malo poškodovali,kajti videl sem da je krvavelo kadar je odščipnil…

Prosim za razlago,lepo vas prosim za prijaznost..HVALA vnaprej

Spoštovani!

Težave so lahko povezane s spremembami. Postavili so sum na Cronovo bolezen. Diagnozo se postavi na podlagi histološkega izvida, ki ga čakate. Drobne ulceracije na ileumu in rektumu, ki sta dela črevesa, so lahko posledica čiščenja. Zaenkrat delajte kot doslej, ko boste dobili izvid, pa se ravnajte po navodilih za zdravljenje, če bo potrebno.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

V odgovor Zef-u .. če za vaše težave ne bo kriva Chronova bolezen (po histoloških preiskavah), bi jaz gastroenterologom omenil še možnost biliarne diskinezije, funkcionalne motnje žolča ali morda celo motnje mišice skupnega žolčnega ter pankreatičnega voda v dvanajsternik z imenom “Oddijev sfinkter” (Sphincter of Oddi).

Dejali ste, da ste opravili že res precej preiskav, UZ ni pokazal žolčnih kamnov, a vseeno ko sem prebiral vaše objave, ko pravite, da se bolečina razširi v ledveni del, da vam je 5-10 minut po zaužitvju hrane bolje, da so bolečine bolj izrazite če ne zaužijete hrane, to so kar očitno znaki, pa vam povem zakaj, na kratko..

Ko zaužijete hrano (predvsem mastno), vagusni živec (ki je lociran blizu zgornjega dela želodca) sproži signal žolčniku, da naj sprosti žolčne kisline, ki ovijejo maščobne celice v dvanajsterniku, skupaj z želodčno kislino ter ostalimi prebavnimi encimi, ki jih izloči trebušna slinavka (amilaza encim za ogljikove hidrate, lipaza za maščobe, proteaza za beljakovine). Žolčna kislina razgradi zunanji ovoj teh maščobnih celic, ter s tem olajša nadaljni razkroj ter absorpcijo, pomaga pa tudi pri absorbiranju maščobotopnih vitaminov (A,D,E,K). Pri zmanjšani funkciji žolčnika, pomeni, da vam zaradi določenih razlogov, v katere se sedaj ne bi spuščal, zmanjša sposobnost krčljivosti žolčnika, recimo da ima nekdo krčljivost žolčnika 15% namesto “normalnih” 60-100% (kriteriji tu so specifični, se ne bom spuščal dalje v to), pomeni da se vam žolčnik ne izprazni v popolnosti in to vam, ko ne zaužijete hrane povzroča večje bolečine, saj žolčna kislina vedno zastaja do neke mere, ker se žolčnik ne skrči v popolnosti, to pa postopoma privede do kroničnega vnetja žolčnika, ki pa ni tako akuten da bi bile (lahko traja leta predno se ga dobro vidi z radiološkimi diagnostikami) posledice vidne na ultrazvoku. Zaradi tega vam je ko nekaj zaužijete malo bolje, nekaj časa, a ne v celoti.

Preiskava, ki pokaže motnje funkcije žolča se imenuje “HIDA test”, kjer vam v žilo vbrizgajo hormon CCK (cholecystokinin), ki pozvroči krčenje žolčnika in potem to opazujejo ali preko CT, MRI ali gama kamere ter ocenijo funkcijo krčljivosti. Ne vem pa če imajo ta test v UKC LJ ( če je, je v sklopu preiskav oddelka za nuklearno medicino).

Skratka, to je stvar na katero bi še pomislil, če bodo ovrgli sum na Chronovo bolezen (lahko bi šlo tudi za oboje, saj eden izmed povzročiteljev Chronove bolezni je glutenska intoleranca – ne alergija, ampak intoleranca, ki je testi za celiakijo ne zaznajo – in nekatere bolezni žolča, žolčnih vodov ravnotako povzroča ravno intoleranca na gluten, a se sedaj v to ne bi podrobneje spuščal).

Tako, upam da vam je zgornji sestavek morda pomagal, v kateri smeri lahko še iščete odgovore pri gastroenterologih, saj opisujete simptome, ki so značilni za funkcionalno-bolezenska stanja katera sem na kratko naštel zgoraj.

Želim vam čimprejšnje odgovore in pogumno naprej do popolne ozdravitve!

lp,

Gorazd

pozdravljen

tudi jaz imam te bolečine od leta 2009 nekje od junija.takrat bila noseca ,sla k gastroener..,rekel naj počakam ,da rodim.Decembra 2009 sem rodila in se vedno imam bolečine po drl in me boli ter tišči ,stara sem 33 let,naredila gastro,ultrazvok ,kri vse ok.Prosim za odgovor ,če je gospod ze kaj izvedel.hvala,kolonosk.se nisem delala.

Spoštovani!

Mislim, da je odgovor napisal kolega zdravnik. Zanj se mu najlepše zahvaljujem. Upam, da vam bo pomagal in boste rešili težave.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni, meni so odstranili zolčnik. Po operaciji je bilo vse dobro. Sedaj pa imam bolečine v desni strani trebuha, najpogosteje pod rebri, občasno se bolečina seli nazaj v ledvica. Bolečina je taka kot da bi nekdo nekaj špikal, občasno je topa bolečina. Ni velika, in je normalno znosna, a me vseeno skbi.

UZ je bil povsem normalen, kri je dobra. Edino kar imam so zamaščena jetra, a delujejo normalno, ker sedaj pazim na hrano, nekaj telovadim, in izvid krvi je bil dober.

pozdravljeni,

glede na težave vam svetujem, da opravite še gastroskopijo ( pregled želodca in dvanajstnika). včasih lahko po op žolčnika nastane kamen tudi v žolčevodu. najprej pregledamo kri in v kolikor so povečani jeterni encimi opravimo še endoskopski UZ, s katerim lahko izključimo kamne v žolčevodu.

lp

____ Jurij Bednarik, dr. med. spec. internist Klinika Pacient Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8

Lepo pozdravljeni na vas se obracam s prosnjo po odgovoru ze 1leto in pol imam tezave s prebavo pred enim letom sem bil na kolonoskopiji zaradi prisotnosti krvi v blatu vendar mi niso hvalabogu nicesar nasli popokale naj bi mi analne zilice vendar po enem letu imam se vedno tezave s prebavo imam mehko pocasto blato zadnjih 14 dni pa opazam spet nekaksno spikanje na desni strani trebuha ter obcasno slabost imam pa tudi zelo smrdljive vetrove sedaj grem na pregled k proktologu ali mislite da bi se v enem letu od kolonoskopije lahko razvilo kaj hujsega drugace apetit imam shujal nisem kaj res me skrbi pa se eno vprasanje kako dolgo traja pregled pri proktologu star sem 32 let lepk prosim za odgovor hvala lepa

Pozdravljeni.

Glede na to, da nimate alarmantnih znakov in ste imeli kolonoskopijo pred enim letom, je možnost hujše bolezni širokega črevesja zelo malo verjetna. Kako dolgo traja pregled pri proktologu pa ne vem, ker pri nas te ambulante nimamo.

LP

____ mag. Manfred Mervic, dr. med., spec. internist, spec. gastroenterolog Klinika Pacient Telefon: 0820 08240 Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8 *Ta odgovor je bil podan brez dejanskega pregleda in ga ni mogoče razumeti kot pravi zdravniški nasvet, prej kot nezavezujoče mnenje. Za korektno oskrbo se je treba osebno zglasiti pri ustrezno usposobljenem zdravniku.

Spoštovani.

Stara sem 25 let, z normalno težo. Že več kot leto dni imam bolečine pod desnim rebrnim lokom, ki se širijo proti medenici, občasno tudi nazaj v hrbet. Gre bolj za pritisk, kot bolečino, ki je stalno prisoten, najbolj izrazit v ležečem in sedečem položaju. Če bi ocenjevala bolečino, bi bila vrednost nekje 5/10, ne toliko zaradi jakosti bolečine, gre za bolj motečo zadevo. Da me manj moti, si ponavadi položim roko na boleči predel, da jo vsaj manj zaznam. Včasih, se zraven pojavi še bolečina nižje od medenice, kot bi me bolel kolk ali jajčnik. Ultrazvok trebuha ni pokazal posebnosti, na gastroskopiji so ugotovili prisotnost žolča v trebuhu, kar pa je zdravnica povezovala s stresom pred preiskavo, čeprav nisem imela občutka strahu. Zgodilo se je tudi, da sem imela bolečine v želodcu, občutek zgage, in takrat sem imela v urinu prisotne eritrocite. Naslednji dan je bil urin normalen. Ostalih preiskav zaenkrat nisem imela. Opažam, da sem že dalj časa utrujena in slabe volje, včasih se mi pojavi vročina in se potim. Zdravnica me je sedaj poslala naprej na pljučni oddelek, saj imam tudi težave z dihali.

Sedaj, ko čakam na nadaljnje preiskave, sem že čisto obupana, saj mi nikjer nič ne najdejo, moje stanje pa je že eno leto isto, mogoče še slabše kot prej in ne mine niti dan brez bolečine. Kaj mislite, da je narobe z mano.

Hvala in lep pozdrav.

pozdravljeni

svetujem vam, da opravite še kolonoskopijo.

lp

____ Jurij Bednarik, dr. med. spec. internist Klinika Pacient Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8

New Report

Close