Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Bolečina v prsnem košu

Bolečina v prsnem košu

Glede na vsebino dopisa se bolj nagibam k mnenju, da gre za blago bolečino po obremenitvenem testu kot za napad bolečine zaradi nezadostne prekrvitve srca. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za pomiritev. Bolečina je še vedno prisotna, čeprav je tlak v mejah normale. So pa bolečine močnejše, če ležim na srčni strani, najmanjše pa v sedečem položaju, rahlo skrčeno. Glede na to, da so bile vse meritve, ki so se izvajale med obremenitvijo ok, sem bil tudi sam mnenja, da je verjetno bolečina le znak obremenitve, katere nisem vajen. V kolikem času pa naj bi to po vašem prešlo.
Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav

Janez

Vsebina zadnjega dopisa kaže na veliko verjetnost, da je posledica lege telesa in morda tudi preobremenitve. Če je blaga bo verjetno v kratkem minila brez jemanja tablet proti bolečinam, nisem pa proti, da jo omilite in skrajšate z jemanjem zdravila proti bolečinam (aspirin, Nodol, itn.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Že leto morda dve se mi pojavljajo bolečine na sredini prsnega koša ob premikanju glave,ob naporu,ležanju in sedenju.Imam poškodbo križa.(Istmična listeza 1. stopnje).Pri tem imam tudi včasih oteženo dihanje,pa tudi spahuje se mi.Bila sem na EKG-ju,ki je bil abnormalen imela sem prevelik srčni utrip 104 na minuto.Zdravnica je rekla,da je to psihična posledica.Ker tudi košarke nemorem več igrati,ker me preprosto boli cel prsni koš,tudi ko kaj nosim na ramenu,me zanima ali mislite,da je to od hrbetnice,morda zaradi kisline,srca,žilnih vzrokov,pljuč ali katere preiskave mi še priporočate?Sedaj imam predpisane terapije za vrat in križ,naročena pa sem tudi pri revmatologu.Mislite,da bi bilo potrebno opraviti gastroskopijo,ker bi bil mogoče lahko poškodovan tudi požiralnik.Nisem prepričana ampak se mi zdi,da vidim na prsnem košu žilo,ki poteka skozi cel prsni koš,sem bolj svetle polti.Ker so bolečine res hude,prisotne ves dan in se po jakosti spreminjajo bi vas prosila za nasvet.Sem kadilka 13 let in imam 30 let.Težave me že psihično utrujajo in nemorem normalno početi stvari,ki jih opravljam.

Če je mogoče bi vas prosila,da mi odgovor pošljete na mail: [email protected]

Najlepša hvala gospod zdravnik za vaš nasvet.PS: Strah me je,da ne bi morda imela angine pectoris tako mlada.

Odgovor poslan po E-mailu

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Že 3 mesece imam raznorazne težave-bolečine v prsnem košu-julij13-baje posledica kostno mišičnega obolenja. Po vseh pregledih-krvi, ekg 3x, ct glave (diagnoza-tenzijski glavobol), slikanje pljuč /srca, uz srca(zdravnik je rekel da so nekaj videli na ekg.mislim da zaradi tahikardije so odredili uz-niso pa mi povedali)…vse ok. Gre pa za to, da ko sem že počasi sprejela da je vse ok, me je danes zabolelo v sredi prsnega koša kot da bi mi nekdo dal pokrov na sapnik za sekundo, mogoče dve in nisem mogla vdihniti, pri tem me je tudi zabolelo oz sem čutila res kot nekakšna zapora pokrova, vem da se sliši čudno a tako najlaže povem. Potem je bilo vse ok, le da sem postala panična kaj je narobe.
Kar nekaj časa že čutim “preskakovanje” srca predvsem ko se umirim zvečer, če pa sem na to pozorna tudi čez dan. Me zelo moti in skrbi da ni kaj narobe. Še bolj pa sem se prestrašila danes, ko se mi je zgodilo to kar sem omenila zgoraj. Imam tudi visok srčni utrip okrog 100 v mirovanju -(ščitnica bp), pritisk po večini (če nisem tesnobna) normalen.
Vprašanje je torej- je lahko glede na vse preglede bolečina kaj nevarnega (zdravnik me ima dobesedno za norca in dvomim da bi me še poslal na kak pregled?!)? Kaj pa aritmije/preskakovanje-je to lahko posledica tesnobe…oz. kdaj to mine, če sploh? Tega do sedaj ekg ni zaznal, takrat pa je bilo pač ok ko so mi ga delali.
Stara sam 29, nekadilka.

V dopisu ni podatkov, ki bi kazali na organsko bolezen srca. Mislim, da je enakega mnenja vaš (?) zdravnik.
Pri bolnikih, ki se obračajo na nas zaradi bolečin in tegob v predelu srca včasih težko “pridemo” do pravilne diagnoze (organska ali funkcionalna bolečina ?). Pri vas gre verjetno za motnje zaradi nerednih utripov srca (ekstrasistole), zaradi duševnih obremenitev. V takih primerih bolnikom priporočamo čim več gibanja (napr. več krat na teden polurne sprehode, delno s pospešeno hojo), izogibanje stresnim situacijam, uživanje blagih pomirjeval (Persen ali podobno). Proti pospešeni srčni frekvenci predpisujemo Procoralan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Že kakšen mesec čutim pekočo bolečino v prsnem košu. Bolečina se pojavi in traja nekaj časa, lahko tudi več ur ali dan, in potem počasi izgubi na moči in izgine. Pojavi se na sredini prsnega koša, med in nad prsima. Spremlja jo tudi nelagodno zbadanje v srcu in povišan srčni utrip. Diham lahko normalno in ne kašljam. Ker kadim, se pojavi največkrat po kajenju, vendar tudi takrat, ko ne. Najprej sem posumila na težave s pljuči. Moje življenje je zadnjih nekaj mesec precej psihično stresno in velikokrat se počutim nejevolno, izmučeno. Stara sem 29 let in, razen kajenja in kave, poskušam živeti karseda zdravo in pred mesecem dni sem se začela intenzivneje ukvarjati z jogo. Zavedam se, da moram k zdravniku, da naredi potrebno raziskave, vendar bi mi vaš odgovor prišel zelo prav, tudi zato, da bi se znebila strahu pred tem kaj vse bodo morda zdravniki odkrili. Hvala vnaprej in lep pozdrav.

Glede na vsebino vašega dopisa (mlada gospa) in na pisano simptomatiko (povišan srčni utrip, zbadanje v srcu, stresni vplivi, intenzivna joga) odpade sum za organsko bolezen srca. Morda gre za krče žil srca (bolečina med prsima, ki traja nekaj ur). Zelo bi priporočil, da opustite kajenje. 2 – 3 kave na dan lahko popijete. Tudi se lahko ukvarjate z jogo. Ni zadržkov za sedanji način življenja. Morebitne krče žil boste obvladali z opuščanjem kajenja in blagimi pomirjevali. Za pomiritev ne bo odveč pregled pri kardiologu, ki po podatkih, ki jih ste navedli v dopisu, vas ne bo uvrstil v seznam srčnih bolnikov. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Da samo sporočim, kje je bil pri meni problem: očitno v teži. Nisem vedela, da sem toliko shujšala, ker se nisem nič tehtala takrat. Zdaj, ko pazim, da več jem, čeprav v letu, imam spet 52 kg in čeprav živim enako kot prej kar se tiče nespanja in stresa, so se težave s srcem skoraj čisto umirile:). Kadar pa ne uspem jest dovolj (jem pogosto, samo ker še dojim, je treba precej kalorij, zgleda), se mi še zgodi. Če bi komu to prav prišlo:).
Hvala še enkrat

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni!
zanima me kaj bi pomeni ce te med tekom zbada pri srcu, obcutek je kot nekak krč, takoj s ustavim, malo hodim ko začnem spet teči me po nekaj deset metrih spet šlikne, zagrabi, traja sekundo dve in mine, bolečina je zelo neprijetna… res je da so bili prazniki, veliko hrane in pijace, pa tudi tekla nisem že dolgo, ampak nisem pretiravala.. drugače me tudi večkrat špika okoli srca, vedno na levi strani prsnega koša, ampak drugače kot pa ko tečem.. zbode,in mine takoj, tudi ko lezim, se premikam, vackrat na dan… tezav z dihanjem ali stiskanjem v prsnem košu nimam. samo to špikanje in sedaj še neki čudni krči pri teku. kaj bi to lahko bilo? hvala za odgovor..:)

Bodite brez skrbi.V dopisu navedene težave (zbadanje, krči) niso znaki organske prizadetosti srčne mišice ali srčnih žil pač pa posledica čezmernega draženja vegetativnih živcev, ki obdajajo srce, pri čezmernih duševnih in čustvenih obremenitvah, pri spremembah vremena, pri motnjah menstruacijskega ciklusa, itd. “Bolnikom” z navedenimi motnjami svetujemo zdrav način življenja pri katerem so pomembni polurni sprehodi več krat na teden, deloma s hitro hojo, nekajenje, omejeno uživanje kave in alkohola, zadostni nočni počitki, izogibanje stresnim situacijam, itd. Bolniki lahko jemljejo tuzdi blaga pomirjevala.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdrav vsem!

Lani so mi naredili 3x EKG – vedno bp. Prav tako je obremenitveni test bil bp. S krvjo in ščitnico tudi vse bp. Imela sem visok utrip, bolečine v levem delu prsi, bolečine v lopatici, v levi roki, hiter utrip, čutila sem bitje srca tudi, ko sem počivala. Zato toliko preiskav. Vsi izvidi so bili bp. Vedno so vsi izvidi bili bp, moje počutje pa zelo na psu. Zato sem s prebiranjem vaših odgovorov, spoštovani gospod Cibic, prišla do zaključka, da imajo moje težave psihološki izvor. Upam, da se ne motim, vendar se mi je stanje nekoliko izboljšalo, ko sem to spoznala. Ampak (še) ne dovolj. Vpisala sem se na jogo in jo skušam redno izvajati. Prav tako sem redno telesno aktivna. V tem času sem shujšala 10 kg. Seveda se še kdaj počutim slabo in sem zelo prestrašena, vendar si takrat dopovedujem, da bo slabo počutje minilo. Res skušam negativne misli odmisliti. Kar pa ni vedno lahko. Včasih se mi zdi kruto, zakaj moram živeti v strahu, da sem bolna. Komaj se prepričam, da sem zdrava (oz. da sem vsaj lani, ko sem opravljala preiskave, bila zdrava ;-)). Ko padem v tako melanholično razmišljanje, res ni prijetno. Se mi zdi, kot da bolezen kličem nase. Prijatelji mi pravijo, naj toliko ne iščem dejstev po internetu, saj se tako še bolj prestrašim. Vendar pa sem hvaležna, da sem lani, ko so bile težave največje, našla ta forum. Kot sem že omenila, ste meni pomagali spoznati, da so moje fizične težave (verjetno) psihološkega izvora in da moram spremeniti način življenja. Kar pa ni zmeraj lahko. Prav nasprotno. Včasih se mi zdi, kot da kljub temu da se trudim živeti optimistično, stagniram v pesimizmu. In to se kaže tudi na mojem počutju.

Gospod Cibic, naj še jaz povem, da me v srcu (oz. v levem delu prsi) kljub vsemu še res velikokrat pika. To pikanje je prisotno že nekaj let, ne samo od lani. Ker so lanski izvidi bili vsi bp, me zanima, če bi vzrok te bolečine lahko bil v hrbtenici. Sem nareč kakih 40 kg težja, kot bi morala biti :-(. Hrbtenica me zelo boli vsak dan – v predelu vratu, lopatic in križa. K zdravniku še zaradi hrbtenice nisem šla, ker vem, da mi bo vsak ortoped rekel, naj najprej shujšam. Je torej mogoče, da je pikanje pri srcu povezano s hrbtenico? Ali pa se s srcem res kaj dogaja (hiter utrip imam še zdaj; prav tako v različnih predelih telesa čutim, kako mi srce bije; med prepogibanjem čutim, kako mi pritisk požene v glavo; na hrbtu ne morem spati, ker v glavi čutim velik pritisk; slišim bitje srca v ušesih; vidim bitje srca v očeh, zgornji pritisk je do 140, spdnji pa do 95 …). V nekaterih odgovorih ste zapisali, da je srce neprkrvavljeno. Kaj to pomeni? A je to nevarno? Ali lahko zardi tega srce boli? Ali zaradi tega odsvetujete pretirano naprezanje? Je mogoče, da je moje srce neprekrvavljeno? Sedaj ko sem v “procesu hujšanja”, sem poleg joge namreč tudi redno aktivna in včasih med hojo začutim slabost.

Hvala za odgovor. Bodite tako prijazni tudi v prihodnje. Meni ste s svojim odgovarjanjem na vprašanja uporabnikov na tem forumu že veliko pomagali in upam, da boste odgovorili tudi meni. Lp

P.S.: stara sem 27 let in nekadilka, ne pijem alkohola

Ni redek primer, da pri prvem obisku bolnika, kardiolog ne uspe ugotoviti ali so bolnikove težave pri srcu posledica organske bolezni srca. V pomoč so mu razne preiskave (EKG, Holter, ultrazvok,obremenitev, koronarografija, itd), ki mu na koncu povedo dejansko stanje. Mislim, da je pri vas prisotna slika “nevrovegetativnega sindroma” pri katerem gre za organske manifestacije, kot posledica močnih vegetativnih vplivov in anksioznosti. Morda gre včasih pri vas tudi za krče zdravih srčnih žil, ki dopuščajo misel, da gre za trenutno nezadostno prekrvitev srca. To ni nikakor pomembno. Žal ne poznam dejavnikov, ki so vplivali na nastanek vašega sedanjega stanja Morda ste po naravi rahločutni in so vas življenjske prilike preveč obremenile. Sem prepričan, da boste prej ali slej izšli zmagovalka iz sedanje negotovosti. Morda boste uspeli v svojih prizadevanjih že s samim zdravim načinom življenja, pri čemer je pomembno tudi izdatno gibanje v naravi. Lahko poizkusite tudi učinke blagih analgetikov (Lekadol ali podobno) in blagih anksiolitikov (tablete Persen, ki so v prosti prodaji ali anksiolitika, ki ga predpiše izbrani zdravnik – Lexaurin, Helex ali podobno). Lahko mi še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav,

Pred približno štirimi meseci se mi je v prsih pričel pojavljati “občutek strahu” ( občutek, ki te oblije, ko se človek prestraši). Temu je sledilo pospešeno bitje srca, ki je nato ponehalo. V enem od takih primerov sem si merila pritisk ki je takrat pokazal 218/185/118. To dogajanje se je običajno pojavljalo na sredini dneva, proti večeru pa je pojenjalo. Osebna zdravnica je zaključila,da so težave njbrž psihičnega izvora,preventivno sem opravila EKG, ki ni pokazal ničesar.
Čez priblično mesec dni se je stanje umirilo, sedaj pa se je ponovno pojavilo. Tokrat je pospešeno bitje srca v enem primeru spremljala bolečina, ki se je “začela” v hrbtnem delu in se je prenesla naprej v prsni koš. Bolečina ni bila konstantna in ni trajala dolgo (cca 3x 20 sek) Opazila sem tudi, da mi je srce močneje razbijalo, ko sem v postelji ležala “na stran” pri ležanju na hrbtu se je pomirilo. Krvni tlak imam sicer normalen, razen ko mi srce bije močneje pokaže okoli 140/85.
Pred kratikim sem spremljala smučarske skoke in je komentator pri enem tekmovalcu omenil, da je imel težave z hrbtenico, (nekaj mu je pritiskalo na živec ali žilo) zaradi česa je imel srčni utrip na meji srčnega infarkta. Zanima me ali je mogoče, da so moje “srčne ” težave posledica okvare hrbtenice, stara sem namreč 42 let in konstantna bolečina v hrbtenici me spremlja že več let.

Hvala za morebiten odgovor.

Na osnovi vsebine vašega dopisa ne morem sumiti, da so vaše bolečine posledica organske prizadetosti srca. Napisali ste, da ste en krat ob napadu težav izmerili razmeroma kar visoke vrednosti krvnega tlaka, drugič pa normalne. Verjetno ste imeli normalen krvni tlak, tudi ko ste bili na pregledu pri zdravnici. V EKG ni bilo patoloških sprememb. Dodatno ste napisali, da se ponavljajo napadi hitrega bitja srca, ki jih spremljajo bolečine v hrbtenici in nelagodje.
Mislim, da se pri vas ponavljajo napadi hitrega bitja srca, ki jih spremljajo porasti tlaka, neugodje in neodrejene bolečine v prsnem košu. Pri ugotavljanju vzrokov za navedeno simptomatiko se ponuja misel, da so težave posledica vpliva hormonskih sprememb v okviru menstrualnih ciklusov. Osebna zdravnica, ki vas pozna, je pa bolj posumila na psihične vplive zaradi raznih stresov. Priporočam, da si izmerite krvni tlak več krat. Pri vsakem merjenju opravite 3 meritve v razdalji nekaj minut. Merite si tlak v sedečem položaju, v mirnem okolju, po možnost na roki na kateri je tlak malo višji in ponovno si izmerite tlak ob “napadih hitrega bitja srca”. Priporočam pregled krvi (holesterol? krvni sladkor?). Pri “zdravljenju” zelo priporočamo zdrav način življenja pri katerem imajo pomembno vlogo polurne hoje, delno s pospešenim korakom, več krat na teden.Od zdravil bi najprej priporočil blaga pomirjevala (tablete Persen so v prosti podaji). Pri trdovratnem ponavljanju motenj bi priporočil zdravila iz skupine betablokatorjev, ki jih redpisujejo izbrani zdravniki.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
Mene pa nekaj zanima moja hčerka,ki je stara 14let ima že 3dni zapored bolečine in nekakšna zpadanja okoli srca in na sredini prsnega koša in pa v levi lopatici…Pravi, da malo težje diha v tistem času ko jo zbada ali boli,pravi tudi,da bi najraje ves čas jokala..Nismo še obiskali zdravnika ampak se mi zdi kot da opisuje znake tesnobe?šola ji gre bol tako od rok..Je možno da ima nizek pulz in nepravilno dihanje zaradi stresa?Prosim za pomoč in odgovor. Hvala

V dopisu ni podatkov sumljivih za bolezen srca. Zbadaje pri srcu je zanesljiv znak duševnih stisk in obremenitev. Zelo verjetno je tako stanje pri hčeri. Zbadanje v prsnem košu, predvsem v predelu srca je več krat prisotno tudi pri virusnih vnetjih. Ni zadržkov za jemanje običajnih tablet proti bolečinam oziroma blagih pomirjeval. Svetujemo tudi polurne sprehode več krat na teden.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close