Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Bolečina v prsnem košu

Bolečina v prsnem košu

Odgovarjam z veliko zamudo. Verjetno ste preboleli ali prebolevate virozo. Priporočam tablete proti bolečinam (aspirin ali podobno)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav,
star sem 16 let in se rekreativno ukvarjam s športom, se mi pa med gibanjem večkrat dogaja da mi srčni utrip kar naenkrat ponori, tako da se moram ustaviti. Občasno se mi po malo daljšem teku tudi večkrat dogaja da me boli v desnem predelu prsnega koša. Vesel bi bil če bi mi znali pojasniti vzroke za eno in drugo.hvala

Napadi hitrega bitja srca nastajajo pri zdravih in bolnih srcih. Napadi niso nevarni, so pa moteči če nastopajo pri vsaki telesni ali duševni obremenitvi. Izbrani zdravniki “bolnike” naučijo kako jih lahko poizkusijo prekiniti z različnimi postopki ali z zdravili. Vsekakor je indiciran en pregled pri kardilologu, da ugotovi dejansko stanje.
Bolečina v desnem predelu prsnega koša po obremenitvah (tek) je verjetno posledica manjših sprememb v hrbtenici

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Dober dan.tudi jaz imam zdaj zadnji dva dni bolecino v predelu prsnega kosa in je kot neko tiscanje in tezko diham.ker sem bil na pregledu pri osebnem zdravniku in v bolnisnici in je bil normalen ekg dvakrat in tudi v krvi mi niso nicesar zaznali.me pa zanima ali je moznost da je to od klime ali bi bil pameten tudi pregled pljuc?drugace pa to tiscanje in tezko dihanje se je zmeraj prisotno.

Opisana bolečina v prsnem košu ne kaže niti na prizadetost srca niti na prizadetost pljuč. Morda gre le za bežno motnjo zaradi psihičnih obremenitv ali za posledico nenavadnih gibov. Ni izključena motnja zaradi virusnega vnetja. Pričakujem, da bo težava spontano minila. Ni pa zadržkov da vzamete tablete proti bolečinam ali pomirjevala.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni! Stara sem 30 let. Pred parimi meseci se je pojavilo neko zbadanje pri srcu, verjetno zaradi neke travmatične situacije, ki je po 2 mesecih izginilo. Pri preventivnem pregledu (februarja) so mi z EKG-jem ugotovili sin. ritem s frekv 68/min, neopredeljeno srčno os, uteženo obremenitev desnega prekata (ostalo ne znam prebrati), intervali: RR-871ms, P-96ms, PQ-140ms, QRS-88ms, QT-392ms in QTc-420ms. Pred parimi dnevi mi je moj osebni zdravnik naredil kontrolni EKG in je rekel, da so podobni rezultati kot na preventivnem pregledu (glede odstopanje osi), intervali pa so naslednji: QRS-100ms, QT-430ms, PQ-134ms, QTc-404ms in P-108ms. Drugih zdravstvenih težav nimam, se počutim čisto v redu, redno rekreiram. Osebni zdravnik mi je dal tudi napotnico za kardiologa. Zanima me ali opisano predstavlja kakšno večjo težavo?

Izvidi EKG so v normalnih mejah. Mislim, da imate zdravo srce in, da so bolečine funkcionalne narave v sklopu nevrovegetativnega sindroma. Priporočam zdrav način življenja kamor sodijo tudi redni sprehodi v naravi, delno s pospešeno hojo, več krat na teden. Ni zadržkov, da uživate tudi zmerne količine blagih pomirjeval (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Na pregled h kardiologu se ne mudi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

imam bolečine v prsnem košu,stiskajoče predvsem pri ležanju,vendar se mi ob naporu pojavljajo ekstrasistole. Stara sem 5o let in imam,tako so rekli na slikanju pljuč kalcinirano aorto. EKG je vredu napisali so nekompleten prednji levi hemiblok,uz, pa je pokazal le blago mitralno insuficijenco prve stopnje.Zanima me vaše mnenje in ali so potrebne dodatne preiskave.

hvala za odgovor

Bolečine v prsnem košu, nekoliko odvisne od lege telesa (predvsem pri ležanju) bolj kažejo na verjetnost, da so posledica sprememb v prsnem delu hrbtenice kot na prizadetost srca ali srčnih žil.
Na EKG pregledu srca so ugotovili blago prevodno motnjo v levem delu srca, ki je lahko posledica zapore manjše žile zaradi ateroskleroze. Ugotovljena motnja ne povzroča nobenih težav. Zdravimo jo le v okviru morebitne osnovne bolezni (visok krvni tlak? povišan holesterol v krvi?)
Blaga mitralna insuficienca ne povzroča nobenih težav ob vsakdanjih blagih telesnih obremenitvah. Merilo je zadihanost ob naporih.
Mislim, da se sedaj ne mudi za dodatne preiskave. Kontrolni pregled pri kardiologu bo indiciran ob nastopu motenj srčnega ritma, ali ob hitrejši zadihanosti ob telesnih obremenitvah

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Moja težava je sledeča!
Star sem 20 let, visok (176cm), suh (63 kg) in kadilec. Popoln kandidat za spontani pneumotoraks…
Ki sem ga seveda preživel letos marca… Po odpustu iz bolnišnice me e še vedno bolelo v žlički, kar je osebni zdravnik opisal kot vnetje hrustančnega spoja med prsnico in mi zato predpisal proti olečinske tablete. Čez 14 dni pridem spet na kontrolo, težava še vedno prisotna in mi predpišejo Neoplazo 20mg, češ, da mi želodec izloča preveč kisline… Čez 14 dni spet ista pesem, težave ostajajo… Zdravnica me pošlje na EKG, spirometrijo in ultrazvok… Vse je OK in vse normalno – bolečine še vedno prisotne…
Seveda sem vse skupaj poslal v 3 pisane marjetice in me od maja pa do zdaj niso videli pri zdravniku… In so težave malo ponehale, pa spet prišle, pa ponehale pa spet prišle… Zadnje tri dni pa je nevzdržno!!! Tišči me v prsnem košu v žlički in višje med obema prsima, na levi strani (tam kjer so vidne posledice dranaže spontanega pneumotoraksa) me močno boli, včasih zbide, bolečina se “seli” in je zadnje tri dni zmeraj prisotna in vse pogostejša…
Kaj bi to lahko bilo? O.o

Spoštovani!

Tudi jaz imam težave z bolečino( bolj pekoča ali včasih, kot bi mi znotraj gorelo) v prsnem delu. Ta bolečina traja že cca. 14 dni in se ne pojavlja vedno ne enem mestu, ampak je enkrat na sredini, pa levo ali desno,višje ali nižje v prsnem predelu. Bil sem pri zdravniku, ki mi je naredil EKG in je dejal, da je O.K., samo povečan srčni utrip je zazanti – cca. 90 udarcev na minuto.
Sam domneva, da je bil utrip višji zaradi pričakovanja izvida EKG.
Predpisal mi je tablete Zoloft 50 mg.
Tudi počutje je slabo( dekoncentracija,omotičnost,tesnoba,tresenje), saj imam občutek slabosti, včasih pa se zgodi, kot, da ne bi mogel pogoltniti sline.
Zadnje čase sem bil precej delovno obremenjen, kot tudi pod stresom.
Ne kadim, pijem pa kavo in občasno kakšno pivo.

Prosim za vaše mnenje.

Že v naprej se zahvaljujem za odgovor
Maks

Bolečine v prsnem košu so posledica prizadetosti številnih organov, ki so eden blizu drugega (rebrna mrena, požiralnik, medrebrni živci, dihala, itd.). Bolečina navedenih organov je povsem drugačna kot bolečina ob prizadetosti srca. Po vašem opisu bolečine lahko zanesljivo izključimo prizadetost srca kot njen vzrok. Ta ugotovitev je zelo pomembna zaradi drugačnega zdravljenja. Pravilno so sklepali zdravniki, ki so vas zdravili z zdravili “proti bolečinam ob prizadetosti “somatskih” živcev. Zaradi slabega rezultata so vam poizkusili pomagati z zdravili, ki jih dajamo pri sumu, da je bolečina posledica delovanja želodčne kisline. izgleda, da tudi to zdravljenje ni pomagalo. Bodite brez skrbi. Priporočil bi, da se vrnete na začetno zdravljenje in, da dodatno jemljete še blaga pomirjevala.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

OIdgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lepo pozdravljeni,
zanima me, kdaj je zaradi bolečine treba iti k zdravniku oz. kdaj so lahko nevarne? Trenutno sem namreč res na tesnem s časom in ne bi rinila in delala gneče pri zdravnici, ki ima dovolj dela z bolanimi, če je vse skupaj samo od stresa, kar se mi zdi najbolj verjetno. Ne bi pa rada, da bi se kaj slabega izcimilo iz teh bolečin, ker trenutno res naredim vsem okoli sebe grozne težave, če bi kaj ornk zbolela. Torej bi rada ostala zdrava (no, tudi sicer, jasno, ampak zdaj pa res ne bi bil pravi čas za zbolet;).

Stara sem 35 let, nikoli kadila, ne pijem ne kave ne alkohola, tudi ostalih poživil ali pomirjeval ne in nobenih tablet. Pritisk imam nizek (normalno 90/60) in sem bolj suha (168 cm in cca 52-53 kg trenutno). S kondicijo res nimam težav, saj imamo trenutno res zelo pester urnik, poleg tega imam 3 male otroke, za katerimi moram ves čas letat in jih nosit (tega je zdaj res ogromno in mali ima že 12 kil, tako da se kar pozna;). Najmlajšega tudi še dojim, kar verjetno nima nekega vpliva na vse skup (bolečina pa ni od polne dojke, to zelo dobro poznam in ni ista, pa tudi ni na istem mestu, zdaj me boli not, pod kostmi, ne nad njimi).
Imam pa astmo in to že od otroštva (pač ni šla stran v puberteti, ko bi morala;). Astmo imam urejeno s svojim življenjem (šport, izogibanje alergenom), brez terapije. Kadar imam probleme, vzamem Berodual (navadno spomladi, ko imam težave z alergijami), vendar to ni prav pogosto, zato ne rabim česa ves čas jemat, sploh ne tak čas. Drugih zdravil ne jemljem.
Imela sem nosečniško sladkorno, ki je še en čas vztrajala po porodu in se potem končno poslovila, tako da sedaj lahko jem vse in imam ok sladkor.

V preteklosti nisem imela nikoil problemov s srcem, no, parkrat so mi zaznali neke aritmije in/ali šume na EKGju, ampak večinoma je bilo to med astmatičnimi napadi, ko se ima verjetno srce pravico malo hecno obnašat, pa enkrat so mi tako malo pretiravali s kisikom in še adrenalin v žilo verjetno svoje naredi;) – to je bilo pred leti. Na kontrolnih EKGjih je bilo vse ok. Pred kakimi dvemi leti me je nekajkrat bolelo v prsnem košu in sem šla do zdravnice, vendar to ni bilo od srca, tudi meni se ni zdelo, EKG je bil tudi ok in bolečine se tudi niso več ponavljale, skratka vse bp:). Babi je ena imela zelo močno srce, druga pa kapi, jaz sem po taprvi:). Dostikrat so me že bolele mišice, ki raztegujejo prsni koš, kadar sem imela probleme z dihanjem, ker so pač one kompenzirale in morale bolj raztegnit koš, da sem dobila dovolj kisika (nekak tako so mi laično razložili). Tisto bolečino poznam in je čisto taka kot katerikoli drug musklfibr:D. Tak da me na splošno bolečine v prsih ne skrbijo preveč, ker so navadno posledica pljuč. Pri tej je pa čudno to, da zdaj nimam nekih problemov z astmo, pa me boli.

Zdaj pa me že nekaj časa boli na sredi. Bolečina ni neznosna, ni primerljiva z rojevanjem ali granolomom, tako da ni nevzdržna, večino časa je samo zoprna oz. tečna. Nekaj časa boli bolj, takrat bolj težko kaj drugega delaš, vendar to ne traja tako strašno dolgo, da se ne bi dalo zdržat. Nič ne špika, je topa bolečina, začne na malo in potem se pojača, nekaj časa drži in potem popušča in je spet malo, včasih pride več valov. Nikoli me ni bolela rama ali karkoli drugega na levi strani, tako da mislim, da ne more bit nič resnega. Prvič sem se malo ustrašila (ampak ne toliko, da bi šla do zdravnika:D), zdaj pa sem se že navadila, da ni nič hudega.
Vseeno pa bi rada vedela, če moram bit na kaj pozorna, da ne bi bilo kdaj kaj narobe. Rada bi bila še dolgo zdrava:). Pa moti me trend: bolečina se je najprej pojavljala samo 1x tedensko, potem parkrat na teden, zdaj pa nekajkrat na dan in ratuje moteče, težko se skoncentriram na druge, zelo pomembne reči. Med tem se mi včasih zgodi, da srce nekam neredno utripa (kot bi se recimo 2x skrčilo), vendar se mi ne zdi ravno zaskrbljujoče, saj vedno utripne in opravi svoje delo:).

Zadnjič se mi je zgodilo tudi, da so me med tem začela hecat pljuča in sem vzela Berodual (prej ga nisem vsaj pol leta) in po tem se je srce res začelo čudno obnašat, pa tudi zebst me je začelo kot psa (sem bila v puloverju, vsi ostali v kratkih rokavih) in srce mi je hecno utripalo. Včasih sem imela stranske učinke po kortikosteroidih (ventolin), da sem se tresla, vendar zdaj ni bilo enako, pa tudi po berodualu se navadno nisem tresla. NI trajalo dolgo, mogoče pol ure in ni nekaj strašno moteče, vseeno me pa zanima, ali lahko v takih primerih vzamem Berodual ali rajši ne? Mislim, saj preživim brez, samo pač napad imam, se ga da preživet brez zdravil;).

Še precej bolj moteče pa je to, kar se mi je tudi zdaj nekajkrat zgodilo: ko sem kam šibala (recimo zadnjič, ko sem kolesarila in vlekla za sabo prikolico s tamalimi, kar mi sicer ni nek problem), sem imela pljuča čisto čista (čutim po izdihu), noge so bile popolnoma spočite, ker je bilo zjutraj, celo naspana sem bila tisti dan, pa srce kar ni hotelo pumpat dovolj hitro in to mi gre na živce, ker pač trenutno živim bolj v zgornji prestavi in nimam časa za nesodelovanje raznoraznih organov;).

Vem, da trenutno vozim po robu, vendar se bojim, da bo še nekaj časa tako, ker se mi je pač nagnetlo nekaj velikih stvari na kup in zdaj nimam druge, kot da pač zvozim, malo sem sama kriva, kaj sem si pa natiplala in bila taka optimistka, da se bo vse izšlo (selitev, doktorat, služba, otroci, itd.;). Zato vem, da je za vse skup kriv stres, zanima me samo, ali je lahko to nevarno ali je pač samo opozorilo telesa, da naj ne teram toliko?

Vem, da bo vse ok, ko bom lahko dovolj spala, normalno jedla dovolj zelenjave, (kot jo sicer, ko kuham vsak dan) in imela manj fizičnih in psihičnih naporov, kar se bo vse zgodilo v roku pol leta (srčno upam:). Zdaj moram samo nekak prit do tja in bi rada, da telo zdrži, ker ga rabim, da vse to naredim. Samo omenim, da stres (fizični in psihični) sicer je, vendar pa imam osnove vseeno urejene: imava se rada, otroci so fajn, imamo streho nad glavo in dovolj za preživetje in še kak mali luksuz in imam prijateljice, ki jim lahko pojamram, če se mi vsega nabere čez glavo.

Zato se priporočam, če imate kak nasvet (poleg tega, da neham stresno živet:D), če je kakšna bedarija mogoče, recimo premalo kalija ali kaj takega (tega mi je v preteklosti že večkrat primanjkovalo, tudi po operaciji (zlomljena stegnjenica) je poniknil neznano kam, čeprav sem dobila transfuzijo, ko sem začela skup padat in se mi je nekaj bledlo – po transfuziji sem bila super:) – samo kalija baje ni bilo dovolj.
Trenutno res neredno jem, zato sem tudi shujšala, da mi vse hlače nekam sumljivo dol padajo, čeprav že prej nisem bila debela. Ampak kakorkoli žongliram, ena žogica pač pade na tla in nekatere so pač predragocene, da bi jih izpustila;).

Zato me zanima, če obstaja kakšna reč, ki bi to moje telo spravila v red, da se ne bo bunilo in bo zvozilo to, kar pač mora? In če moram bit na kaj pozorna, da ne bi imela kdaj kasneje posledic zaradi tega teranja? In če lahko vzamem Berodual, kadar me boli in mi hecno utripa srce?
Najlepša hvala za potrpljenje in odgovor, če ste se pretolkli čez ta roman:)

Delam prostovoljno v svetovalni službi že več let. Ne pomnim, da sem kdaj že dobil tako dolg dopis kot je vaš današnji. Pri branju sem se koncentriral na vso vsebino, da bi ugotovil če so znaki bolezni posledica organske prizadetosti srca (srčne mišice ali srčnih žil). V anamnezi ni podatkov sumljivih, da je prsna bolečina posledica ateroskleroze srčnih žil. Morda gre za spazme (krče), ki so v sklopu vašega stresnega življenja, Nekoliko težko je razložljiv podatek, da “srce kar ni hotelo pumpat dovolj hitro”. V dopisu je tudi podatek o motečih prezgodnjih utripih. Mislim, d so v ospredju motnje, ki sodijo v sklop “nevrovegetativnega sindroma”. Lahko poizkusite ublažiti motnje z blagimi pomirjevali (tablete Persen ali podobno). Indicirani ponovno snemanje Ekg, 24-urno kontroliranje srčne frekvence in poregled krvi.Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za hiter odgovor in se opravičujem za dolžino – ne vem, kateri podatki so potrebni za anamnezo in še hitro tipkam…

Če prav razumem, je vse skupaj samo posledica stresa, nič resnega in bo šlo samo stran, ko bo tega konec in nima posledic kasneje v življenju, zato mi ni treba k zdravniku.

Kar se tiče tega, da srce včasih ni hotelo dovolj pumpat, ne znam razložit: enostavno ni šlo hitreje, pa ne zaradi pljuč, nog, česarkoli, nisem bila upehana, zadihana, karkoli.
Prej se mi to namreč ni nikoli dogajalo, tudi tavelik maraton sem lahko odtekla brez kakršnihkoli zdravil in sploh nisem vedela, da imam srce. Tudi zdaj se mi na splošno to ne dogaja – komot nesem malega po stopnicah par nadstropij in nisem zato upehana, tako da dvomim, da bi bilo zaradi premalo kondicije (potem bi verjetno morala biti tudi zadihana). Tako pa samo noče it dovolj hitro včasih, podobno kot recimo po kaki gripi, ko si ves švoh, samo da je tu ostalo telo bp. Ni pa to tako zelo pogosto, mogoče 1x/teden.

EKGja zdaj nekaj let nisem delala, ampak če prav razumem, mi ga zato še ni treba (zadnjega dela nisem najboljše razumela – “indicirani ponovno snemanje Ekg”– saj ga še nisem snemala, posneli so mi ga pred kakimi 3 leti nazadnje).

Pomirjeval zaenkrat še ne bi jemala, ker se sicer ne počutim slabo, mislim, da mi bo vse uspelo na koncu, samo zdaj pač še ni konec (kot rečeno – če se mi zazdi, da ne zmorem, pokličem koga, da me opogumi in potem sem ok:). Če zadeva ni nevarna, potem tako ni problem, ker bo relativno kmalu vse ok. Trenutno je pač malo hitrejši tempo in je pač treba ovinke hitreje zvozit.
Ne počutim se nemirna, takoj zaspim (kdar le lahko), se ne zbujamponoči, zbudim se ok (sem zaspana, če ne spim dovolj, seveda, ampak nisem pa bolj zmatrana kot prej ali kaj takega), nimam kakih napadov panike ali kaj podobnega. Tudi sicer sem navajena počet več stvari hkrati v življenju, zdaj je samo “malo” potencirano.
Torej Berodual lahko vzamem ne glede na to in je bilo verjetno tisto zadnjič pač slučaj, da se je poklopilo.

Srce bije počasi pri ljudeh v dobri kondiciji. Frekvenca je lahko zelo nizka (tudi pod 40 utripov v minuti). Tako počasno bitje je včasih prisotno tudi pri nekaterih boleznih srca. Vzrok za počasno bitje ugotovimo s posnetkom EKG (snemanje srca). Mislim, da ste zdravi. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
doživljam enake težave, kot jih je imela Medika. Je kakšna opcija da se mi javi in jo povprašam o izidu njenih težav oz. da dobim njen e-mail?

Hvala in vse dobro!

Iz tehničnih razlogov ne moremo ustreči vaši želji. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

večeraj okrog 15 ure sem bil na obremenilnem testu na tekočem traku. Po testu sem se počutil v redu, težave so se začele po 23 uri. Tiščanje oz bolečine v sredini prsnega koša. Te bolečine (siicer blažje) niso minile do jutra. JE to kakorkoli povezano z obremenilnim testom, ali je kaj hujšega

lp
Janez

New Report

Close