Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Bolečina v prsnem košu

Bolečina v prsnem košu

Znano je, da manjši srčni infarkti lahko pvzročijo samo tenutno in tako majhno težavo, da jih bolniki prebolijo “stoje”. Lahko, da je pri vas bilo tako. Glede na ta sum vam priporočam, da skrbite za zdrav način življenja (opustitev kajenja, čim več gibanja, normalna telesna teža, itd.). Indiciran kontrolni pregled EKG. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
zadnje čase imam kar pogoste bolečine v prsnem košu, ki se mi pojavijo skoraj vsak teden, občasno pa tudi vsak dan, trajajo pa po par sekund. Večinoma se mi pojavljajo v mirovanju, občasno tudi pri dihanju, ali pa gibanju. Občasno tudi občutim čuden občutek v prsnem košu in neredno bitje srca. Te bolečine oz čuden občutek, ki ga ravno ne znam opisati najbolje, sem občutila pred približno kakšnim letom ali več, sedaj pa postajam že zaskrbljena, da bi bilo kaj resnega ? Pri zdravniku sem bila, vendar so rekli, da je lahko zaradi krive hrbtenice. Stara pa sem 17 let. Zanima me vaše mnenje o tem in kaj mi svetujete ? Ponoven obisk zdravnika ?

Strinjam se z mnenjem vašega zdravnika. Bolečine ne izvirajo iz srca, pač pa iz drugih prsnih organov. Upam, da so prehodne. Po potrrebi lahko vzamete tablete proti bolečinam. Verjetno imate tudi posamezne prezgodnje srčne utripe (ekstrasistole), ki so pogost pojav pri mladostnikih in jih obvladamo z blagimi pomirjevali in zdravim življenjskim slogom (zlasti rekreativna športna dejavnost)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

Že približno tri tedne imam stalne bolečine v prsih (večji del v desni strani prsnega koša). Ponoči (večinoma proti jutru) se večkrat zbudim zaradi močnega bitja srca , prepoten z zelo mrzlimi rokami. Sicer je moj krvni tlak v pogojno normalnih mejah cca 140/90 … med merjenjem ob enem takih ‘napadov’ pa je bil pritisk 165/109. Aritmije aparat ni zaznal Tudi med dnevom imam večkrat občutek nekakšnega neprijetnega dražljaja v predelu srca, kateremu sledijo mrzle potne roke in rahlo mravljenje po telesu.
Osebna zdravnica in internistka v našem zdravstvenem domu sta zavrnili obolelost pljuč in srca, ter kot vzrok indicirale refluks, oz GERB, katerega posledice naj bi bile tudi bolečine v prsih. Sedaj čakam na gastroskopijo. Res tudi je, da imam večkrat težave s pehanjem in pekočo zgago. Slika pljuč je bila namreč čista, EKG pa tudi normalen (normal EKG).

Ker sem imel že težave s srcem in mi simptomi delujejo zelo sumljivo se obračam še na vas za mnenje. V lanskem septembru sem bil na posegu elektrofiziološke ablacije, ki mi je uredila oz. odpravila napade PAF.

lep pozdrav

Jani

Glede na vsebino vašega dopisa izvem, da ste imeli v preteklosti motnje srčnega ritma, ki so jih kardologi pozdravili z ablacijo. Sedaj se vaša zdravnica bolj nagiba k mnenju, da so sedanje težave posledica GERBa. Ne morem zanesljivo odgovoriti ali gre za GERB ali pa za “nevrovegetativni sindrom” pri katerem gre za neodrejene neprijetne senzacije v prsnem košu in pri srcu zaradi živčnih napetosti. Ni zadržkov, da poizkusite učinek blagih pomirjeval. Morda bodo zadostovala.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Pred petim letim sem doživel smrt v družini in takrat so se mi začele pojavljati težave zbadanja pri srcu. Šel sem k zdravniku, ki mi je predpisal tablete Asentra. To zbadanje je ponehalo. Zadnje leto pa se mi je spet začelo na trenutke pojavljati, klub jemanju tablet. Zbadanje sicer ni močno, vendar vseeno rahlo moteče. Traja par dni potem pa preneha. Pred kakšnim mesecem sem delal zunaj in se fizično kar precej naprezal. Naslednji dan me je pikalo okoli prsnega koša. Ali je možno da sem si pretegnil kakšno mišico? Od takrat naprej me vedno, če naredim kak določen gib naslednji dan pika okoli srca. Traja od 2 do 3 dni potem pa preneha. Povedati moram tudi, da imam kar precej stresno službo. Drugače se dobro počutim in nimam drugih težav. Ali je zbadanje okoli prsnega koša povezano s stresom in občasnim fizičnim naporom ali bi lahko bilo kaj resno narobe s srcem. Star sem 49 let, velik 193 cm in težek 92 kg. Ne kadim ter ne pijem kave.

Hvala za odgovore in lep pozdrav!

Mislim, da imate zdravo srce. Lahko vzamete blaga pomirjevala (na. pr. Persen 1 – 3 tablete na dan. Priporočam čim bolj redno rekreativno športno dejavnmost.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Zanima me glede bolečine v prsih, ki se pojavi med vecjo obrementvijo med tekom, sem v dobri formi in nikoli poprej nisem imel teh težav razen med tekom kaksen dan ali dva po prehladu. Ta bolecina pa se sedaj vleče ze nekaj časa oz. opazil sem da od takrat ko sem zbolel za virusno angino. Sedaj pa me zanima kaj bi lahko bilo narobe?

Lep pozdrav

Vsebina dopisa dopušča posumiti na možnost, da je pri obremenitvah prekrvitev srca malo nezadostna.
Priporočam izvedbo obremenitvenega poskusa.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav!
Sem 16 let stara. Ne dolgo nazaj sem začutila nenavadno bolečino v spodnjem delu desne noge,občutek je zelo nenavaden kot bi imela mrzlo nogo. Postopoma so bolečina prišle na desno roko, na levi strani telesa pa se pojavljajo redko. V plučih nisem še začutila bolečin edino v primeru ko me nekaj skrbi me v prsih zelo stiska.
Naj omeni da se veliko gibam,telovadim 3 ure na teden,sovražim cigarete(nekadilka),ne pijem alhoholnih pijač in predvsem živim zdravo življenje.
Pred dvemi leti sem padla v nezavest,niso ugotovili posebnega razloga naj bi bila samo navadna slabost.Tisti trenutek so me poslali na pediatrično kliniko kardiologu,dobila sem aparat ki mi je meril 24 ur srčni utrip.Izvidi so bili vredu.Vendar sem jaz še vedno v skrbeh. Ali so to simptomi šrčnega infrakta ali krvnih strdkov? Naj povem da sem seveda kot vsak najstnik izpostavljena stresu. Ali je to od stresa?
Hvala

Spoštovani!

Mama je imela v nekaj mesecih tri napade hude bolečine v prsnem košu, ki jih je spremljal visok krvni tlak, krvni izvidi pa niso pokazali znakov infarkta. Stara je 69 let, že cca 20 let se zdravi zaradi visokega krvnega tlaka, jemlje zdravila proti holesterolu in Aspirin 100, saj je UZ vratnih žil pokazal 40% zožanje.

Zaradi zadnjega napada, ki jo je zbudil sredi noči, je bila odpeljana na urgenco, kjer je dobila 2 tableti pod jezik za znižanje krvnega tlaka in kisik. Saturacija je znašala 95%, krvni izvidi pa so bili v mejah normale, ni bilo znakov infarkta (2x v roku 2-3 ure).

Izvid slikanja prsnih organov v stoječem položaju v obeh smereh na dan napada:
„Srčna senca je videti normalno velika. Aorta zdaljšana in zvijugana, normalno široka. V pljučnem parenhimu ni videti svežih infiltratov, ni znakov svežega zastoja. Diafragma ostro omejena.
V plevralnem prostoru ni videti ne pneumotoraksa, ne izliva.
Hude degenerativne spremembe na torakalnem delu hrbtenice.“

Napotena je bila na Perfuzijsko scintigrafijo srca z TC MIBI v mirovanju in obremenitvi (proženi)
Izvid:
„Radiofarmak:
Tc – MIBI 633 Mbq – mirovanje
Tc – MIBI 669 Mbq – obremenitev

Obremenitev: 100W (90%)
MSF:142/min (93%)
MRR: 185/107 mmHg
MRR x SF 26270 mmHg/min
Mnenje: brez signifikantnih sprememb ST spojnice, brez stenokardije. Pojavila se je obremenitvena dispnea.
Scintigrafsko srce normalne velikosti, stena levega ventrikla je zadebeljena. Med obremenitvijo in v mirovanju je nabiranje izotopa v mišici levega ventrikla primerno, blago znižano inferoposteriorno. Dinamike sprememb med obremenitvijo in mirovanjem ne ugotavljamo.

Mnenje: ob doseženi stopnji obremenitve 100W pomembne obremenitvene ishemije nismo dokazali. Globalna krčljivost levega ventrikla je dobra (lahko lažna zaradi mišične hipertrofije LV).“

Prosim vas za obrazložitev zgornjih izvidov in vaše mnenje glede morebitnih nadaljnjih preiskav in zdravljenja. Ali zdaljšana in zvijugana aorta kaže na znake ateroskleroze in lahko povzroča omenjene težave? Kaj pomeni lažna dobra krčljivost levega ventrikla?

Za vaš odgovor se vam vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav.

Pri vseh bolnikih, ki se zdravijo zaradi visokega krevnega tlaka, bolezen napreduje, toliko hitreje čimmanj dosledno je zdravljenje. Pa blagega napredovanja bolezni ne uspemo povsem zavreti niti z najbolj doslednem zdravljenju. Pri vaši mami, ki se zdravi zaradi visokega krvnega tlaka že mnoga leta, so neizbežno nastopile prve spremembe simptomatike (zadihanost pri telesnih obremenitvah, napadi bolečin pri srcu, anatomske spremembe na aorti). S preiskavami so izkjljučili srčni infarkt. Sedaj priporočam nadaljevanje dosedanjega zdavljenja visokega krvnega tlaka, zdravila proti napadom bolečin pri srcu (Nitrolingual ali podobno), po potrebi zdravila za odvajanje vode, zdravo, uravnoteženo prehrano, po potrebi zdravljenje hiperholesteremije, gibanje (sprehodi), nekajenje, itd. Potrebno je kontroliranje večanja aorte.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pri vaši mami so ugotovili blage spremembe na srcu in aorti zaradi posledic visokega krvnega tlaka. Vtis imam, da jemlje priporočena zdravila po zdravnikovih navodilih. Verjetno veste, da visok krvni tlak kvari srce. Če se pridruži še ateroskleroza poškodba srca napreduje hitreje. Priporočam, da nadaljuje z jemanjem sedanjih zdravil. V primerih morebitnih napadov bolečin pri srcu naj vzame ustrezno zdravilo (Nitrolingual ali podobno). Če je čezmerno hranjena naj po možnosti shujša. Proti zastajanju vode (težko dihanje pri naporu) naj jemlje diuretik (Edemid). Zaradi spremembe na aorti naj bo pod kontrolo rentgenologa

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni!
eno samo vprašanje imam,pa ne najdem nič konkretnega na iternetu. zato,vas prosim…očetu so po 10.urah čakanja na urgenci,povedali,da se mu nabira voda v pljučih in da zato težko diha.dobil bo neko tableto,nekaj dni ostane na opazovanju. moram pa omeniti,da so mu nekaj let nazaj,menjali srč.zaklopko.
lepo se zahvaljujem,za kakršen koli podatek,zakaj do tega pride,oz.vse v zvezi tega obolenja !
prisrčna hvala! mery

Verjetno je vaš oče pred leti imel kar nekaj težav zaradi srca. Stanje se mu je popravilo po vsaditvi umetne zaklopke. V zadnjih letih je bilo stanje zadovoljivo. Sedaj ima ponovno težave. Zdravniki so ugotovili, da se mu nabira voda v pljučih. To kaže na dve možnosti. Lahko je vsajena zaklopka popustila, lahko pa, kar je bolj verjetno, je srčna mišica postala šibkejša. Menim, da se mu bo v kratkem stanje ob sedanji terapiji zboljšalo in, da bo lahko kmalu odpuščen iz bolnišnice. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
stara sem 18 let in zadnje čase opažam bolečine v prsnem košu, ki pa so vedno bolj pogoste. Te bolečine se mi pojavljajo že kakšne 2 – 3 leta. Večinoma se mi pojavljajo za prsnico oziroma na sredini prsnega koša, ki pa se občasno širi tudi na levo ali desno stran. Se mi je tudi že zgodilo, da sem se ponoči zbudila. Bolečina se mi pojavlja zelo različno, ali ob mirovanju, ali ob gibanju, traja pa nekaj sekund in preneha in se večrat ponovi, včasih se povečuje ob premiku.Velikokrat sem ob hoji v hrib ali po stopnicah tudi zadihana, nevem a je to krivo od slabše kondicije ali ne. Poleg tega velikokrat čutim neenakomerno bitje srca, ki pa ne znam točno opisati in se mi pogosto pojavlja. Naj omenim še, da imam krivo hrbtenico v prsnem delu, ki pa je vedno slabše.
Zanima me vaše mnenje glede tega, saj sem jaz vedno bolj zaskrbljena zaradi tega in kaj svetujete, obisk zdravnika?

Na osnovi vsebine dopisa mislim, da je potreben posvet pri izbranem zdravniku, morda še pregled pri kardiologu. Obstaja možnost, da so težave posledica [/b]nepravilnodsti oblike prsnega koša.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala vam za odgovor.
Mislite da bi to lahko bila posledica zaradi krive hrbtenice (torakalna kifoza 65 stopinj) ?

Odgovoer ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

lep pozdrav
Stara sem 35 let in imam zelo močni bolečino v prstnem košo natančneje med dojkam bolečina je močna, tudi na otip.Imam tudi temparaturo to je 37 počutim se utrujeno prosim za nasvet

New Report

Close