Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Bolečina v prsnem košu

Bolečina v prsnem košu

Odgovor na objavo uporabnika
MISHA, 14.10.2023 ob 11:59

Pozdravljeni

Prosim za vaše mnenje. Bila sem na RTG PC in piše, da so pljuča predihana in razpeta. Desna prepona nekoliko višja, sinusa prosta. Nekaj perikardialnega maščevja, predvsem v kardiofreničnem kotu. Kaj to pomeni?

Hvala za odgovor.

To pomeni, da je vse ok. Perikardialne maščobne blazinice so normalne mase maščobnega tkiva, ki ležijo v kardiofrenih kotih in segajo čez osrčnik, saj izhajajo iz epikardialne maščobe in epiperikardialne maščobe, pri čemer je slednja adherentna in zunaj parietalnega osrčnika. Maščobne blazinice so bolj izrazite pri debelejših ljudeh.

LP

Pozdravljen sedaj so mi na par ekg jih rekli da imam flutter atrial..pulz je bil 63 na ekg ..so pa bili valovi v 1 3 in v avl ter v v5 ..Kaj to pomeni ker na 24 h holterju flaterja niso zaznali..bom to imel konstantno..je to posledica jemanja concorja

Pozdravljeni

“Flutter atrial pulse” pomeni, da ste imeli epizode atrijske fibrilacije, ki načeloma pomeni tahikardijo oz. povečan pulz vendar v posameznih primerih lahko imate atrijsko fibrilacijo in povsem normalen utrip t.j. število utripov na minuto. Prav to se je zgodilo v vašem primeru (utrip 63). Nenavadno, da tega niso ugotovili s preiskavo Holter, kar lahko pomeni, da so to bile posamezne epizode atrijske fibrilacije. Ali se bodo ponavljale težko rečem. Concor v redkih primerih lahko poveča tveganje za AF zaradi zaviranja srčnega utripa v mirovanju.

LP

Aha..da so bili znaki undulacije..na tem ekgju ker piše pa da je sinusni ritem..1 ekg pa je pokazal iregullar ritem..na ekgju so vidni nekakšni valovi v posameznih odvodih..in s takim ekgjem so me poslali domov počivat hehe..torej mi odvsetujete concor boljše procolaran ker imam težave z utripom ko se gibam je hiter

Spoštovani,

Nič vam ne odsvetujem. Za ev. spremembo zdravil, se obrnite na vašega kardiologa ali izbranega zdravnika. 🙂

Sicer pa fibrilacija in undulacija sta posledica zelo hitrih električnih impulzov, ki nastajajo v atrijih in povzročajo izjemno hitre kontrakcije atrijev, medtem ko se le del ustvarjenih električnih impulzov prevede v prekate, ki se zato krčijo hitro, a manj učinkovito kot normalno. V EKG zapisu se undulacija kaže kot krivulja, ki ima gladko naraščajočo in padajočo obliko ali obris.

LP

Aha hvala se eno vprašanje kaj pa to pomeni dvig st stojnice v v2 v3 v4

Pozdravljeni

Elevacija (dvig) ST spojnice v V2-V3-V4 lahko pomeni stanje ob srčnem infarktu sprednje stene (če so prisotni še drugi simptomi/kriteriji), lahko pa je tudi zaradi drugih razlogov. Trenutna vodilna merila za ishemično elevacijo spojnice ST zaradi ishemije (slabše prekrvavitve srčne mišice): Nova elevacija spojnice ST v vsaj dveh anatomsko sosednjih odvodih: moški, stari ≥40 let: ≥2 mm v V2-V3 in ≥1 mm v vseh drugih odvodih. Moški, stari <40 let: ≥2,5 mm v V2-V3 in ≥1 mm v vseh drugih odvodih.

Če bi šlo za kaj resnega bi vam že zdravnik ob pregledu EKG zapisa, že povedal zakaj se gre in bi ustrezno ukrepal.

LP

Aha..kaj pa po vašem mnenju je bolje procoloran ima manj stranskih učinkov.. in ali je undulacija atrija nevarna diagnoza..včasih je tudi podaljšana doba qtc  na 470 oz 480

Kaj pa nebilet ima nebilet tudi stranske učinke kot concor

Zanima me se to ko sem opravljal scintigrafijo so napisali neenakomerno kopičenje radikatorja ..da je nehomogeno…in da se bistveno ne razlikujeta od mirovanja in ob naporu.. ni dokazan prag ishemije..Kaj to pomeni da srce ne dobi dovolj kisika nehomogeno

Pa zanima me se eno vpr na izvidu nakazan sprednji hemiblok kaj to pomeni

Pozdravljeni!

Nebilet je prav tako zdravilo iz družine beta blokatorjev in ima podobne stranske učinke kot vsa zdravila iz te družine.

Glede scintigrafije, in ugotovitve, da ni razlike v kopičenju radioaktivne snovi med mirovanjem  in obremenitvijo, je OK.

Nakazan sprednji hemi blok je v bistvu nepomembna ugotovitev, pomeni pa, da diagnoza “levi prednji hemi blok” pomeni, da so v srcu lahko delno prekinjene prevodne niti v levem sprednjem delu srca, če gre za levi hemi blok, v desnem delu srca če gre za desni hemi blok.

LP

    Lahko se tole kaj pomeni hudo zvišan lipoprotein a 1160 vrednost in ali me to ogroža. Jemljem statin sorvitimb 20 10

Spoštovani

Glede na vašo zgodovino dopisov, verjamem, da ste že na internetu preverili kaj to pomeni. 🙂

Holesterol potuje po krvi na lipoproteinih, ki so sestavljeni iz beljakovin in maščob. Lipoproteini vključujejo lipoproteine nizke gostote (LDL), lipoproteine visoke gostote (HDL) in lipoproteine (a) (Lp(a). Žal, lipoprotein L(a) predstavlja neodvisen dejavnik za pojav srčno žilnih bolezni. Raven Lp(a) ni mogoče nadzorovati z zdravo prehrano in telesno vadbo. Afereza lipoproteinov je edina terapija vendar samo v primeru dokazane visoke koncetracije in že prisotne koronarne bolezni.  Afereza je zdravljenje, kot je dializa, pri kateri stroj odstrani Lp(a) in LDL-holesterol iz krvi. Torej, zaenkrat ni učinkovitega zdravila (razen navedene afereze) za visok LP(a) zato se tudi LP(a) rutinsko niti ne ugotavlja pri krvnih preiskavah. Kljub vsem je zelo pomebno zmanjšati LDL holesterol.

LP

    Kaj pomeni irregular ritem in no p wave found

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 10052, 16.02.2024 ob 14:03
    Kaj pomeni irregular ritem in no p wave found

 

To je značilnost atrijske fibrilacije. Če pa valov P ni in se kompleksi QRS pojavljajo v naključnih neenakomernih intervalih, je diagnoza atrijska fibrilacija. To se sklada z napisanim “irregular rhythm” kar pomeni neredno bitje srca t.j. srce nima normalnega sinusnega ritma. Verjetno ste imeli epizodi atrijske fibrilacije, ko se atrij krči hitro vendar neučinkovito.

LP

Lahko vprašam sledeče ko vstanem Oz se začnem gibati me prične boleti leva rama in roka občutek omotičnost.. Pod levo dojko ko so mi delali uz srca me tako boli samo da se pritisnem.. Ekgji v mirovanju so bili ok.. Tako srrcni encim..troponin..me pa zanima kaj bi to lahko bilo ker je vsak dan slabše.. Pa tudi zbudim se preznojen okoli vratu in zadaj po vratu.. In del pod vratom.. Hvala

Naj se omenim da ko so mi s sondo delali uz srca me je tako bolelo ko je šel slz sondo gor in dol in pritiskal..

Pozdravljeni

Menim, da ne gre za nič resnega, kajti včasih kardiologi pri izvajanju ultrazvoka srca malce preveč pritiskajo na rebra, to pa zaradi tega, da bi dobili čimbolj jasno sliko srčnih votlin. Takrat se lahko pojavi tudi bolečina. Bolečina v levi roki in rami ne kaže, da je srčnega izvora. Mogoče med spanjem preveč obremenjujete ta del telesa..?

LP

    Ne vem normalno spim.. Se pa pojavi ko hodim kratka sapa… In takrat me začne boleti leva rama omotica.. Imam nihanje s pritiskom ki mi zelo niha sploh spodnji je v mirovanju do 90 čez dan pa 100 ali več.. So mi naredili uz srca in rekli da imam kar povečano srce za tako mladega človeka.. Težave z utripom.. Kardiolog je bil poleg ko sem ležal je bil pulz 82 sem se v sedel začel jesti kosilo je prišel pulz na 117 kar na hitro.. So me polegli in je padel na 85 ekg ok.. Imam pa v krvi zelo nizko železo in feritin

New Report

Close