V krvi, ki nam jo odvzamejo na pregledu, so vse snovi, ki so tudi sicer v krvi po telesu. V krvi nam lahko v laboratoriju pregledajo krvne celice (eritrociti, trombociti in levkociti, ki se delijo na več podvrst), to najdemo v osnovnih laboratorijskih preiskavah krvi ali diferencialni krvni sliki .
Tekoči del krvi, je krvna plazma, torej kri brez krvnih celic. Vsebuje okoli 90% vode ter vse pomembne snovi, ki jih prenaša kri. Krvni serum pridobijo iz krvi, tako da iz nje odstranijo krvne celice in snovi, ki povzročajo strjevanje krvi. Serum je tisti del krvi, ki se uporablja za ostale preiskave, kar je označeno s črko S.
Ste se kdaj spraševali, zakaj nam vzamejo toliko krvi? Za en do dva mililitra seruma v laboratoriju potrebujejo okoli 10ml krvi. Jemljejo jo v različne epruvete, ker so za različne preiskave potrebni različni dodatki, največkrat proti strjevanju odvzete krvi.
Laboratorij posreduje zdravniku le delovno diagnozo, za odrejanje preiskav pa se odloča na osnovi pogovora z bolnikom in pregleda. Prav tako je pomembno vedeti, da so lahko referenčne (“normalne”) vrednosti od laboratorija do laboratorija različne, zato upoštevajte tiste, ki jih imate napisane na izvidu. Vsako malenkostno odstopanje NI nevarno. Če ste v skrbeh, kontaktirajte zdravnika, ki najbolje pozna vaše zdravstveno stanje in bo lahko izvide primerjal s starejšimi ter vam ustrezno svetoval.
Za svoje zdravje in telo smo odgovorni sami!