Želiš postati mama, vendar imaš težave z zanositvijo? Mogoče ti lahko pomagamo
Poznamo in razumemo, da je težava z zanositvijo lahko precejšnja frustracija in da bi rada imela to, najbolj naravno stvar, v svojih rokah. Nekateri izmed nas smo imeli tudi težave zanositi in ker smo se počutili zelo podobno, smo želeli stvari spremeniti. Ta izkušnja nas je spodbudila in navdihnila, da smo ustanovili podjetje z namenom razvoja novega produkta, ki te bo korak za korakom vodil po najhitrejši in zate najbolj primerni poti do zanositve. Na podlagi izmerjenih tvojih podatkov in tvojih opažanj, ti bo simpatična mobilna aplikacija, ob pomoči napravice, ki jo razvijamo ter ob strokovni podpori strokovnjaka, moderatorja tega foruma, svetovala, kaj je naslednji korak k hitrejši uresničitvi tvoje želje. Verjetno tvoje največje v življenju – imeti otroka.
Zveni zanimivo? Te zanima več? Piši nam na [email protected] in poslali ti bomo več informacij ter povabilo k sodelovanju.
Diskretnost in strokovnost sta zagotovljeni – tvoj Baby-Stork
Pozdravljeni!
Na forumih, kjer ste odgovarjali vi, sem prebrala veliko koristnega o Dabrostonu in pred menstrualnem izcedku.
Zanositi želiva 2, 5 leti. Imela sem histero in laporaskopijo, nato sem v enem letu imela tri spontane splave, nosečnost je trajala največ 8 tednov. Ginekologinja mi je predpisala Dabraston 3 krat na dan, zato da se nosečnost obdrži, če do nje pride.
Pri prvem jemanju Dabrostona sem po treh dneh pa vse do menstruacije imela rjave izcedke. Kaj naj bi to pomenilo, ker nikoli do zdaj nisem tega imela? Ali naj še jemljel? Ali bi bilo smiselno jemati Klomifen?
Lp
Spoštovani,
klomifen že ne bo rešil problema, če imate lastne ovulacije in dovolj reden ciklus. zakaj ob Dabrostonu rjav izcedek, ne bi vedel, ampak sam Dabrostona skorajda več ne predpisujem, ker za primere, kjer je potreben močan progestagen, raje predpišem povsem sintetične, močne pripravke, v primeru želje po zanositvi pa čisti, naravni progesteron (Estima, Utrogestan, Prometrium). Za Dabroston le redko še najdem primerno situacijo.
Pozdravljeni!
Obračam se na vas, ker sem trenutno malo v slepi ulici kako naprej. Stara sem 30 let, s partnerjem se že več kot leto dni trudiva za naraščaj, a brez uspeha. V tem času je na modih zatipal bulo in mu je na podlagi preiskav postavljena diagnoza levostranska varikokela. Bil je pri dveh urologih in eden mu je dejal da še ni čas za operacijo, ker ni tako velikega vpliva na plodnost, drugi bi ga pa kar najraje že kar tisti dan operiral. A sva se odločila, da z operacijo še počakava.
Drugi problemi pa so, da imam že jaz od kar imam menstruacijo, ki jo imam že od svojega 11 leta, zelo bolečo. Vendar temu nisem posvečala veliko pozornost, pač vedela sem da smo si ženske različne in nekatere boli, druge ne. Zadnji dve leti se mi pojavljajo težave z napihnjenostjo, ki jo spremlja bolečina v spodnje delu trebuha. Bila sem na kolonoskopiji, a je z črevesjem vse vredu, tudi z laktozo nimam težav. Ko pa sem mu povedala, da imam boleče menstruacije, je endoskopist na izvid napisal, da priporoča ginekološko obravnavanje težav, sum na endometriozo in preiskavo laparoskopijo.
Ko sem mojemu ginekologu omenila kaj je predlagal in pokazala izvid endoskopisat, je rekel, da on zaenkrat še ne bi izvedel kakršnekoli preiskave in da se vidima čez pol leta. Imela sem občutek, da me ne jemlje resno. Kar me zaenkrat še ni motilo. Pred vsem tem, pa je že ugotovil, da imam pregrado materničnega vratu. Od kar ne jemljem več konce.teblet (že kakšna 4 leta) se mi dober teden dni pred menst. pojavi malhna krvavitev, ki traja par dni potem izgine in nato se pojavi “prava” menstruacija.
In moj problem s katerim se obračam na vas je, da ne vem ali naj grem zdaj ponovno na pregled k svojem ginekologu, ker je že takrat rekel, da bo moral partner na spermiograf. Ali naj gre fant prej na spermiograf in grem šele nato k svojem ginekologu. Partnerjeva osebna zdravnica je rekla, da je možno, da rezultati spermiografa ravno zaradi varikokele ne bodo tako točni. Ne vem kaj naj nardim, da bi me ginekolog dal na kakšno preiskavo in ne bi sam čakala.
Se opravičujem za tako dolgo pisanje, ampak res ne vem kaj naj, ker ne bi rada bila zdravnikom preveč tečna, ampak me vse te stvari begajo in nočem, po nepotrebnem izgubljati časa.
Zahvaljujem se vam za odgovor!
Spoštovani,
glede varikokele ne vidim prav nobenega problema. Pri odločitvi se upošteva izvid spermiograma. Če je ta dober, velja trditev prvega, če bo slab pa drugega urologa. Spermiogram je vedno “točen”, ni pa nujno, da bo dober.
Vaš ginekolog ima pa prav. Nima nobenega smisla, se ukvarjati z vašo potencialno endometriozo ali čim drugim, dokler ne vidimo, če je spermiogram partnerja problem ali ne. Če bo namreč resen problem, je stanje pri vas zelo malo pomembno. Če bo spermiogram v redu, se bodo usmerili še v vaše stanje ter po potrebi tudi odpravili kaj pomembnega.
Pozdravljeni!
Z možem delava na otroku že 2leti. Problem je ker sem po prenehanju jemanja kontracepcije imela zelo neredno menstrovacijo (tudi po 60dni je ni bilo). Predpisala mi je femaro 3.-7 dan cikla in estimo 16-26dan. Ker po več mesecih ni bilo uspeha se je odločila ginekologinja za latroskopijo na katero sem naročena marca. Problem pa je da sem januarja vzela nazadnje tablete. Tako da sem imela menstrovacijo 25.1. Zdaj mi pa zamuja. Test je negativem…ali mi zamuja zaradi prenehanja jemanjev zdravil? Imela sem pa kar močni beli tok ki ga ponavadi nisem imela.
Spoštovani,
iz vašega dopisa ne razberem najbolj jasno ali imate ves čas po prenehanju s KT neredne in dolge cikluse ali se je to dogajalo le kratek čas po tem? Mislim, tudi tokratna zamuda bi zlahka bila enakega izvora kot so bile “zamude” po prenehanju s KT.
Pozdrvljeni!
Ja vedno po prenehanju jemanja KT imam neredne ciklose. Zdaj pa mi je to še toliko bolj nelagodno, ker imam že datum za latroskopijo in kolikor kaže bom mogla prestavlati. A na latroskopiji bodo ugotovili zakaj prihaja do nerednih ciklosov. Po ultrazvokih je ginekologinja ugotovila, da naj bi imela eno majhno blokado…je ona vzrok za to?
lp
Spoštovani,
izraza “blokada”, ki bi jo ugotovili z UZ v kontekstu težav s plodnostjo ne poznam, zato domnevam, da so vam govorili o čem drugem. Morda o “pregradi” ? No, kakorkoli, če v času predvidene laparoskopije ne boste imeli menstruacije, počakajte na izvide te operacije in bomo potem morda še rekli kaj o tem.
Spoštovani
Ja res je govoril smo o pregradi. Mori pa me to, da bom morala operacijo prestavit,i ker se ni menstruacije, ker naj bi 2meseca prej jemala kontracepcijo. A mislite, da je kul če bi jih jemala zdaj samo 14dni in prenehala da dobim menstruacija? Potem pa normalno 21.dni? Posega si res ne želim prestavljati k s tem se mi spet vse zavleče.
lp
Hm? Lahko KT uporabljate tudi le 14 dni in nato 7 dni počakate, da pride do odtegnitvene krvavitve. Tanka maternična sluznica je zaželena le za operativno histeroskopijo, za laparoskopijo namreč ni potrebna. Če boste imeli oboje, torej histeroskopijo in laparoskopijo pa se strinjam, da je pred takšnim postopkom bolje uporabljati KT.
Pozdravljeni,
s partnerjem se že 5let trudiva zanosit. Sva tudi v postopku icsi v Ljubljani.
1. ICSI: jemala Puregon 200ie, pridobili 9 celic od tega:
oplojene: 6
degenerirane: 2
neoplojene: 1
ET sem imela 5 dan, kjer so mi povedali, da so celice ok. Vstavili so blastocisto , za ostalih 5 so rekli, da se razvijajo, vendar počasi. Na koncu nisem imela zamrzjenčkov.
2. ICSI postopek: jemala 250ie Puregona, pridobili 9 celic od tega:
oplojene: 7
neoplojene: 2
ET sem imela 5 dan, vstavili so 1 blastocisto in rekli, da so še tri blastociste in bodo zagotovo za zamrznit, saj se lepo razvijajo. Zato so vstavili samo eno. Na koncu pa izvem, da jih ni nič za zamrznit.
Moje vprašanje je, zakaj se celice lepo razvijajo, a potem niso za zamrznit? Po njihovih besedah sem sklepala, da so zelo prepričana, da se bodo zarodki dovolj razvili in jih bodo lahko zamrznili.
V prvem postopku je bila kakovost zarodkov Bl3BA, v drugem pa Bl. Zakaj se zarodki ne razvijajo, ali to pomeni, da se tudi v maternici ne? Saj kot vidim se pri meni ustavi v 6. dnevu po punkciji. Ali ima to povezavo, se pravi da se do določenega dneva lepo razvijajo potem se pa ustavi? Ali se to tudi zgodi z zarodkom, ki mi ga vstavijo in posledično ne morem zanositi.
Hvala za Vaš čas in odgovor.
spoštovani,
žal nisem niti strokovnjak za OBMp niti biolog, zato vam na vaše zelo konkretno vprašanje, “zakaj se zarodki ne razvijajo naprej od 5. dneva?” ne znam dati. Mislim celo, da tega odgovora na poznajo niti strokovnjaki, ki se s tem ukvarjajo profesionalno ves čas. Če bi vedeli zakaj, bi to bodisi zdravili ali poiskali kakršenkoli mehanizem za nevtraliziranje odklona od normale.
Spoštovani,
Stara sem 32 let in se že eno leto trudim zanositi. Večjih težav do sedaj nisem imela, le dobri dve leti nazaj sem imela vaginalno vnetje. Menstruacije imam redne na 30-32 dni in razen prvega dne, neboleče. Vsako jutro si merim bazalno telesno temperaturo, dvig za okoli pol stopinje zasledim okoli 14 ali 15 dne, temperatura ostane visoka vse do 21 dne, nato pa pade. Od vaginalnega vnetja naprej opažam, da imam izredno šibek beli tok in velikokrat imam občutek suhe nožnice. Kaj bi mi svetovali?
Želim vam lep in sončen dan!
Spoštovani,
neplodnost vedno obravnavamo v paru, nikoli le žensko in običajno je prva preiskava spermiogram pri moškem partnerju, zlasti, kadar je vsaj navzven pri ženski vse v redu, ima reden in predvidljiv ciklus in je brez očitnih odklonov v ginekološkem, zdravju. Več bi mogoče svetoval, ko bo jasno, da pri partnerju ni nič narobe.
Spoštovani,
za vas ni potrebno iskati nobene posebne dajalke jajčeca. Potrebujete pač genetsko normalno jajčece, pred vstavitvijo zarodka v maternico pa je le to treba s hormoni pripraviti v stanje, ki bo identično kot je sicer v naravnem ciklusu približno 5 dni po ovulaciji. Po vstavitvi zarodka boste seveda potrebovali izdatno hormonsko podporo za vzdrževanje nosečnosti vsaj do 12. tedna, kolikor časa je nosečnost v naravnem okolju odvisna od rumenega telesca, katerega vi tudi ne boste imeli.
Spoštovani dr. Pušenjak,
z veseljem berem vaše odgovore, vendar takšnega vprašanja še nisem zasledila. S partnerjem se 6 mesecev trudiva zanositi, toliko časa sem tudi že brez KT (Logest, jemala sem jih 12 let). Po prenehanju sem imela cikel 38 dni, zdaj je nekje okrog 34 dni. Na pregledu mi je ginekolog rekel, da na UZ jajčniki (in vse ostalo) izgledajo popolnoma ok, da pa nimam ovulacij (pregled sem opravila v dnevih, ko bi morala imeti ovulacijo (2 UZ) in nato v naslednjem ciklu še enkrat samoplačniško (spet 2 UZ), isti rezultat). To je pripisal večletnemu jemanju KT in mi rekel, naj še malo počakam, da so očitno jajčniki še vedno pod vplivom KT. Naslednji pregled imam šele novembra. Stara sem 30 let. Zanima me še vaše mnenje:
1. Ali ima res smisel čakati in se truditi še 6 mesecev, če sploh nimam ovulacij?
2. Ko sem prenehala z jemanjem KT, mi je ginekolog rekel, da je celo takrat največja možnost, da zanosim. Zdaj pa naj bi trajalo celo leto od prenehanja jemanja, da sploh dobim ovulacijo? Je to običajno?
3. Ali obstaja morda kakšen “naravni spodbujevalnik” ovualcije? 🙂
Najlepša hvala za odgovor,
Monika
Spoštovani,
malce nenavadno je, da imate domnevno ciklus z definiranim časovnim razponom, ne pa ovulacije. To dvoje je namreč nerazdružljivo povezano. Če bi ovulacije res ne bilo, bi imeli cikluse razsute in povsem nepredvidljive. Predvidljive jih naredi prav ovulacija. Mogoče ovulacijo pričakujete prezgodaj? Konstanten je namreč drugi del ciklusa (od ovulacije do M), ne prvi del. Pri ciklusu na 34 dni pričakujemo ovulacijo okrog 20. dneva (+/- 3 dni). Drugo dejstvo okrog zanositve je časovni razpon, ki šteje kot normalen. Ta je vsaj eno leto oziroma 12 do 13 ciklusov. V tem času zanosi 95% plodnih parov. Do takrat lahko seveda opravimo nekatera preverjanja, ki so ključna za zanositev, pa jih “iz avijona” ni mogoče opaziti. Npor. spermiogram pri partnerju in npr. prehodnost jajcevodov. Prav pri dolgotrajnih uporabnicah KT imam namreč občutek, da se tubarni koti (to je tanko področje med maternično votlino in jajcevodom) lahko zamaši z gosto sluzjo, ki potrebuje lahko mesece, da se razgradi oziroma odstrani in ves ta čas deluje kot nekakšen “čepek”, ki preprečuje oploditev. Mogoče bi se z ginekologom dogovorili za histeroskopijo ali za HSG (preverjanje prehodnosti jajcevodov). O neplodnosti pa preden ne mine vsaj 12 mesecev oziroma se pri partnerju ne pokaže problem v semenski tekočini, ne moremo govoriti.
Pozdravljeni.
Tudi sama sem se znašla v slepi ulici glede zanositve. Pred tremi leti sem prenehala z jemanjem kontracepcijskih tablet in po 6 mesecih zanosila. Žal se je nosečnost končala v 8. tednu s spontanim splavom. Naslednjič sem zanosila 14 mesecev po SS. Žal se je tudi ta nosečnost končala s spontanim splavom. Vmes mi je ginekologinja dala napotnico za pregled pregrade. Res so mi odkrili pregrado, vendar naj bi bila ta minimalna in ker še nisem imela treh splavov je bilo to to. Čez dva meseca mi je ponovno uspelo zanositi, vendar se je zgodba končala enako neuspešno.
Lani septembra so mi odstranili pregrado velikosti 2,5 cm. Glede na velikost pregrade je zdravnica ocenila, da je bil to vzrok za vse splave in da sedaj ne bo problemov. Sedaj je minilo ponovno 1 leto od zadnjega splava, ampak žal nama ne uspe. Vmes so mi preverili tudi hormone na 3.dan menstruacije in so znotraj normalnih vrednosti.
Mož je opravil spermiogram, ki je bil ok.
Stara sem 29 let, mož 30.
Zanima me kakšne preiskave mi še pripadajo in kako naprej? Brala sem o neprehodnosti jajcevodov, pride to tudi zame v poštev? Naj ponovno dam preveriti hormone?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.