Tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da pranje surovega mesa ne zmanjšuje tveganja za okužbe, temveč ga lahko celo poveča. Med pranjem se lahko nevarne bakterije, kot sta Salmonella in Campylobacter, z vodnimi kapljicami razpršijo na kuhinjske površine, pripomočke in drugo hrano, kar bistveno poveča možnost navzkrižne kontaminacije. NIJZ zato svetuje, da se izogibate pranju mesa in raje posvetite pozornost pravilni toplotni obdelavi ter doslednemu vzdrževanju higiene v kuhinji, s čimer boste učinkovito zmanjšali tveganje za okužbe.
Navzkrižna kontaminacija – tihi povzročitelj okužb v vaši kuhinji
Navzkrižna kontaminacija je eden glavnih virov okužb, do katere pride pri nepravilnem ravnanju z živili. Surovo meso, perutnina in morski sadeži so še posebej tveganji, saj lahko njihovi sokovi prenašajo bakterije na že pripravljeno hrano, svežo zelenjavo ali kuhinjske površine. Zato je ključno, da te izdelke vedno ločujemo od drugih živil in dosledno čistimo opremo ter pripomočke po njihovi uporabi.
Nevidna nevarnost
Pri pranju surovega mesa vodne kapljice in pršenje prenesejo nevarne mikroorganizme na kuhinjske površine, pripomočke in celo roke. Ta nevidni prenos bakterij močno poveča tveganje za navzkrižno kontaminacijo, ki lahko povzroči okužbe prebavnega sistema. Edini učinkovit način za uničenje teh bakterij je pravilna toplotna obdelava mesa, ki doseže središčno temperaturo nad 70 °C. Da bi zmanjšali tveganje za okužbo, se izogibajte pranju mesa in poskrbite za temeljito higieno rok, pripomočkov in kuhinjskih površin po stiku s surovo hrano.
Okužbam se lahko izognete z doslednim upoštevanjem higienskih pravil in varnega kuhanja.
Pravilna higiena naj bo glavna skrb
Okužbam, ki jih povzročajo nevarne bakterije, se lahko učinkovito izognete z doslednim upoštevanjem higienskih standardov in varnim ravnanjem s hrano. Namesto pranja surovega mesa, ki lahko razprši bakterije na bližnje površine, je ključnega pomena zagotavljanje čistoče rok in površin. Po vsakem stiku s surovim mesom ali njegovo embalažo je temeljito pranje rok nepogrešljiv korak. Na ta način preprečimo širjenje bakterij na kuhinjske površine, pripomočke in drugo hrano, kar močno zmanjša tveganje za navzkrižno kontaminacijo.
Preprost korak do manjše možnosti okužb
Pri nakupovanju živil je pomembno poskrbeti, da surovo meso, perutnina in morski sadeži ostanejo ločeni od drugih živil, kot so sveža zelenjava, sadje ali pripravljena hrana. Za preprečevanje navzkrižne kontaminacije v trgovini uporabite posebej namenjene vrečke ali ločite surova živila v posamezne embalaže.
Ko pridete domov, si roke temeljito umijte z milom in tekočo vodo vsaj 20 sekund, da odstranite morebitne bakterije, ki so se nabrale med ravnanjem z živili ali embalažo. S tem preprostim, a ključnim ukrepom boste zmanjšali tveganje za širjenje bakterij v vaši kuhinji in na drugih živilih.
Embalaža in ponovno uporabne vrečke
- Embalažo surovega mesa in perutnine zavrzite takoj po uporabi.
- Pralne nakupovalne vrečke operite po vsaki uporabi z vročo vodo in milom.
- Po shranjevanju živil:
- Očistite in razkužite površine, kjer so bili izdelki shranjeni.
- Uporabite varna razkuževalna sredstva, namenjena kuhinjskim površinam.
Čiščenje in razkuževanje kuhinje
Ustrezno čiščenje in razkuževanje kuhinjskih površin je temelj varne priprave hrane, saj odstranjuje umazanijo in bakterije, ki lahko povzročijo navzkrižno kontaminacijo. Začnite s čiščenjem, pri čemer s toplo vodo in milnico odstranite vidno umazanijo ter del bakterij. Nato površine razkužite z ustreznim sredstvom, ki je varno za kuhinjske površine, pri čemer sledite navodilom proizvajalca glede nanosa, koncentracije in časa delovanja. Posebej pozorni bodite na pogosto uporabljene površine, kot so rezalne deske, kuhinjske pipe in ročaji omaric. Z rednim čiščenjem in razkuževanjem ter ustrezno higieno pripomočkov boste učinkovito zmanjšali tveganje za okužbe in poskrbeli za varno okolje v kuhinji.
Osnovna priporočila NIJZ za varno ravnanje s perutninskim mesom
- Kupujte varno: Izberite sveže perutninsko meso pri zaupanja vrednih proizvajalcih. Preverite rok uporabe, temperaturo shranjevanja in nepoškodovano embalažo.
- Vzdržujte hladno verigo: Perutninsko meso prenašajte v hladilnih vrečkah ali torbah z zamrznjenimi vložki in ga takoj shranite v hladilnik (4 °C) ali zamrzovalnik (-18 °C).
- Odtajevanje: Zamrznjeno meso odtajujte v hladilniku, pod tekočo mrzlo vodo ali v mikrovalovni pečici, vendar nikoli na sobni temperaturi. Odtajanega mesa ne zamrzujte ponovno.
- Ne perite mesa: Pranje surovega mesa lahko razprši bakterije po kuhinjskih površinah in poveča tveganje za okužbe.
- Ustrezna toplotna obdelava: Ključno je doseči središčno temperaturo mesa nad 70 °C, da uničite škodljive bakterije. Priporočljiva je uporaba vbodnega termometra.
- Higiena v kuhinji: Po stiku s surovim mesom temeljito operite roke, očistite in razkužite kuhinjske površine ter pripomočke. Ločujte surovo meso od drugih živil, da preprečite navzkrižno kontaminacijo.
Več priporočil NIJZ je na voljo TUKAJ.
Okužbam, ki jih povzročajo nevarne bakterije, se lahko učinkovito izognete z doslednim upoštevanjem higienskih standardov in varnim ravnanjem s hrano. Namesto pranja surovega mesa, ki lahko razprši bakterije na bližnje površine, je ključnega pomena zagotavljanje čistoče rok in površin. Po vsakem stiku s surovim mesom ali njegovo embalažo je temeljito pranje rok nepogrešljiv korak. Na ta način preprečimo širjenje bakterij na kuhinjske površine, pripomočke in drugo hrano, kar močno zmanjša tveganje za navzkrižno kontaminacijo.