meso na žaru,
Foto: Profimedia

Čeprav je meso pomemben vir beljakovin, železa, cinka in drugih hranil, prekomerno uživanje rdečega mesa in mesnih izdelkov lahko škoduje zdravju. S tega vidika je ključnega pomena, da se seznanimo s priporočili o količini in pogostosti uživanja mesa za ohranjanje zdravega telesa.

Ste vedeli, da je meso lahko del zdravega prehranjevanja? Strokovnjaki na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) poudarjajo, da je ključna zmernost. Meso naj bo del pestre prehrane, ne pa osnova le-te. Na NIJZ opozarjajo, da je treba mesne izdelke uživati v priporočenih količinah in ne prepogosto.

Pestra mešana prehrana naj vključuje tudi meso, saj je to pomemben vir beljakovin, vendar v zmernih količinah. Meso še posebej v obdobju rasti in razvoja, zanesljivo zagotavlja zadosten vnos cinka, železa, vitamina B12 ter vseh esencialnih aminokislin in maščobnih kislin. Zaradi teh razlogov je njegovo zmerno vključevanje v pestro mešano prehrano v skladu s priporočili o količinah in pogostosti upravičeno.

Nacionalna priporočila uravnoteženega prehranjevanja:

  • rdeče meso je priporočljivo uživati največ dvakrat do trikrat na teden,
  • belo meso (perutninsko meso) do trikrat na teden,
  • ribe pa vsaj enkrat do dvakrat na teden.

Pojemo ga preveč

Slovenci prekomerno uživamo meso, zlasti mesne izdelke, ribe pa zanemarjamo. Da bi dosegli priporočila za zdravo prehrano, bi morali prebivalci Slovenije zmanjšati vnos mesnih izdelkov in mesa ter povečati uživanje rib. “To priporočilo lahko dosežemo že tako, da dan ali dva v tednu načrtujemo kot brezmesna, enkrat do dvakrat tedensko pa vključimo tudi ribe,” predlagajo pri NIJZ.

Čeprav uživamo v mesnih izdelkih, je pomembno, da pri izbiri upoštevamo nekaj ključnih dejavnikov za zagotavljanje zdrave prehrane. Priporočljivo je izbirati izdelke z vidno strukturo mesa bi, kot so šunka in piščančje prsi, saj le-ti ponujajo višjo vsebnost mesa in manj predelanih sestavin v primerjavi z izdelki s homogeno strukturo, kot so salame, klobase in paštete.

Priporočila zdravega načina prehranjevanja, ki jih oblikujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, temeljijo na uživanju pestre mešane prehrane, sestavljene iz priporočenih kombinacij različnih vrst živil iz vseh skupin živil, kar ob ustreznem energijskem vnosu zagotovi zadosten vnos vseh hranil, potrebnih za normalno rast, razvoj in delovanje organizma. Priporočene kombinacije živil v obrokih dajejo prednost sadju in zelenjavi, polnovrednim žitom in žitnim izdelkom, mleku in mlečnim izdelkom z manj maščobami, ribam, pustim vrstam mesa ter stročnicam ter kakovostnim maščobam rastlinskega izvora.

Predelava mesa povzroči, da so v mesnih izdelkih prisotne snovi, ki so lahko nevarne zdravju:

  • pri dimljenih suhomesnatih izdelkih je npr. problematična prisotnost N-nitrozaminov in policikličnih aromatskih ogljikovodikov;
  • pri termični obdelavi mesa na visokih temperaturah (npr. pečenje na žaru) nastajajo poleg policikličnih aromatskih ogljikovodikov tudi heterociklični aromatski amini;
  • povečano tveganje za razvoj nekaterih srčno-žilnih bolezni predstavljajo običajno višje vsebnosti soli in postopki priprave, ki zvečajo količino nasičenih in trans maščobnih kislin v pripravljenih mesnih jedeh in izdelkih.
Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close