Kadar zaboli v prsih, je treba opredeliti, kje boli in kam se bolečina širi, kdaj je bolečina nastala in kako se je stopnjevala, kaj jo poslabša in kaj izboljša in kateri so spremljajoči simptomi. Vzroki za prsno bolečino so lahko v prsni steni, prsni votlini ali trebuhu.
Najpogostejši vzroki za bolečino v prsih
- Angina pektoris: To je bolezen srca, ki se pojavi, ko srce ne prejema dovolj kisika. Simptomi vključujejo bolečino v prsih, ki se lahko razširi v roko, čeljust, vrat ali hrbet. Bolečina se običajno pojavi med telesno dejavnostjo in izgine, ko oseba počiva. Poslabša ali sproži jo lahko tudi mraz. Bolečina se zaznava kot tiščanje, bolniki jo opisujejo kot skalo na prsih in občutek, da peče.
- Srčni infarkt: Srčni infarkt se pojavi, ko se ena od koronarnih arterij srca zamaši. Simptomi so lahko podobni angini pektoris, vendar so lahko bolj intenzivni in dalj časa trajajoči. Pogosto se pojavijo slabost, bruhanje, hladen znoj in težave z dihanjem.
- Perikarditis: To je vnetje perikarda, tankega sloja tkiva, ki obdaja srce. Simptomi vključujejo bolečino v prsih, ki se lahko poslabša pri globokem vdihu ali kašljanju. Bolečina je ostra, zbadajoča. Lahko je stalna ali občasna – značilno se spreminja z dihanjem, kašljem in telesnim položajem.
- Pljučna embolija: Bolečina traja od nekaj minut do nekaj ur in je verjetno posledica raztezanja pljučne arterije. Pljučnica je okužba pljuč, ki lahko povzroči bolečino v prsih, ki se poslabša pri kašljanju ali globokem vdihu. Pogosto se pojavijo tudi drugi simptomi, kot so vročina, kašelj in utrujenost.
- Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB): GERB je pogosta motnja, pri kateri se želodčna vsebina vrača nazaj v požiralnik in lahko povzroči pekoč občutek za prsnico, ki se pogosto imenuje zgaga. Ta pekoč občutek se lahko širi tudi v prsih in lahko daje občutek bolečine v prsih, , ki se poslabša po obroku ali ležanju.
- Težave s kostmi ali mišicami: Bolečina v prsih zaradi težav s kostmi ali mišicami se lahko pojavi zaradi poškodbe kosti ali mišice v prsih, zaradi artritisa ali kostne bolezni, kot je osteoporoza, zaradi težav z hrbtenico ali poškodb mišic v prsih. To lahko povzroči bolečino, ki se lahko poslabša pri določenih gibih ali položajih telesa.
- Tesnoba: Bolečina v prsih, ki jo povzroča tesnoba, je običajno kratkotrajna in ostrejša kot bolečina v prsih, ki jo povzročajo srčne bolezni. Tesnoba lahko povzroči tudi druge fizične simptome, kot so težko dihanje, hitri srčni utrip, omotica, potenje ali tresenje.
Nemudoma poiščite zdravniško pomoč
Če imate bolečino v prsih, ki traja več kot 15 minut ali je zelo intenzivna, če se bolečina v prsnem košu razširja v roke, hrbet, vrat ali čeljust, če jo spremljajo težave z dihanjem, potenje in občutek slabosti, takoj pokličite 112, saj je nujno potrebna zdravniška pomoč. Zgornji simptomi kažejo, da oseba morda doživlja srčni napad.
Na pogoste tegobe z bolečinami v srcu kažejo tudi zgodbe na naših forumih. Med zapisi preverite, če podobna vprašanja pestijo tudi vas:
- Bolečine v prsih
- Ostra pekoča bolečina v srcu
- Kardiologija
- EKG, tiscanje v prsih
- Aritmija, bolečina v srcu, …
VIRI:
- Košnik M.; Štajer D., Jug B.; Kocjan Ž., Koželj M. 2022 – Interna medicina; učbenik / 6. izdaja