Nova raziskava poljskih raziskovalcev je pokazala, da zakonski stan pri obeh spolih poveča tveganje za prekomerno telesno težo, pri moških pa celo potroji tveganje za debelost.
Globalna stopnja debelosti se je od leta 1990 več kot podvojila, pri čemer je danes več kot 2,5 milijarde otrok in odraslih uvrščenih med prekomerno hranjene ali debele. Strokovnjaki napovedujejo, da bo do leta 2050 več kot polovica odraslih in tretjina otrok imela prekomerno telesno maso ali debelost.
Po kategorizaciji indeksa telesne mase Svetovne zdravstvene organizacije imajo osebe s prekomerno telesno maso indeks telesne mase (ITM) med 25 in 29, ljudje z debelostjo pa višjega od 30.
Povezava med zakonsko zvezo in telesno maso
Slaba prehrana, pomanjkanje telesne aktivnosti, genetika, okoljski toksini in nekatera zdravstvena stanja so znani dejavniki tveganja za debelost. Toda znanstveniki z Nacionalnega inštituta za kardiologijo v Varšavi so se vprašali, ali obstajajo tudi drugi pomembni dejavniki.
Raziskali so zdravstvene podatke 2.405 oseb s povprečno starostjo 50 let ter s statistično analizo ugotavljali povezave med telesno maso in dejavniki, kot so starost, zakonski status, duševno zdravje in splošno zdravstveno stanje.
Njihova študija, ki bo maja predstavljena tudi na letošnjem Evropskem kongresu o debelosti v Malagi, je pokazala, da so poročeni moški kar 3,2-krat bolj nagnjeni k debelosti kot neporočeni. Pri ženskah pa zakonska zveza ni povečala tveganja za debelost, je pa za 39 odstotkov povečala tveganje za prekomerno telesno težo (pri moških pa za 62 odstotkov).
Ugotovitve poljske raziskave so skladne s študijo, izvedeno na Kitajskem leta 2024, ki je pokazala, da se indeks telesne mase (ITM) pri moških poveča v prvih petih letih po poroki. Razlogi za to naj bi bila povečana količina zaužite hrane in manjša telesna aktivnost. Poročeni moški so imeli v povprečju 5,2 odstotka večjo verjetnost za prekomerno telesno maso in 2,5 odstotka večjo verjetnost za debelost kot neporočeni.
Na debelost pri ženskah vplivajo drugi dejavniki
Znanstveniki so tudi ugotovili, da na debelost pri ženskah vplivajo drugi dejavniki: ženske z depresijo so imele tako dvakrat večje tveganje za debelost, pomanjkljiva zdravstvena pismenost pa je tveganje za debelost povečala za 43 odstotkov. Debelost je bila pogostejša tudi pri ženskah, ki so živele v manjših skupnostih. Ti dejavniki pri moških niso imeli enakega vpliva.

Družbeni dejavniki in vpliv na telesno maso
Katharine Jenner, direktorica Obesity Health Alliance, poudarja, da debelost ni le posledica osebnih odločitev, temveč nanjo vpliva kombinacija družbenih, psiholoških in okoljskih dejavnikov. “S staranjem se vsako leto tveganje za prekomerno telesno maso povečuje, zlasti pri ženskah. Povezava med zakonom in debelostjo pri moških pa kaže, kako način življenja, navade in družbena pričakovanja oblikujejo naše zdravje,” je povedala Jennerjeva. Meni, da rezultati raziskave nakazujejo, da moški po poroki pogosto zaužijejo večje porcije hrane, pogosteje obedujejo družabno in zmanjšajo telesno aktivnost. Po drugi strani pa ženske morda ostajajo bolj pozorne na svojo telesno maso zaradi družbenih pritiskov.
“Rezultatov ne gre posploševati”
Namesto da bi posameznike krivili za pridobivanje telesne teže, bi bilo treba sprejeti politike, ki olajšajo zdrave izbire, meni Jennerjeva. To bi lahko vključevalo boljše prehranske smernice, izobraževanje in podporo na vseh stopnjah življenja.
Joanna Syrda, predavateljica poslovne ekonomije na Univerzi v Bathu, je dodala, da študija potrjuje njene ugotovitve iz leta 2017. “Moški ITM po poroki naraste in se zmanjša tik pred ločitvijo ali takoj po njej. Glavni razlogi so, da se samski moški bolj trudijo ohranjati dobro telesno pripravljenost, medtem ko poročeni moški zaradi družbenih obveznosti in rednih obrokov zaužijejo več kalorij,” je pojasnila Syrda.
Jim Pollard, svetovalec pri Men’s Health Forum, pa opozarja, da rezultatov ne gre posploševati. Po njegovem mnenju bi lahko višji ITM pri poročenih moških izhajal tudi iz stresnih poklicev z dolgimi delavniki in nezdravo prehrano.
Viri:
- The Guardian: Marriage triples risk of obesity in men – but not women, study reveals. Dostopno na: Marriage triples risk of obesity in men – but not women, study reveals. Zadnji dostop: Marec 2025
- The Lancet: Global, regional, and national prevalence of child and adolescent overweight and obesity, 1990–2021, with forecasts to 2050: a forecasting study for the Global Burden of Disease Study 202. Dostopno na: Global, regional, and national prevalence of child and adolescent overweight and obesity, 1990–2021, with forecasts to 2050: a forecasting study for the Global Burden of Disease Study 2021. Zadnji dostop: Marec 2025
- Science Direct: The relationship between Marriage and Body Mass Index in China:Evidence from the China Health and Nutrition Survey. Dostopno na: The relationship between Marriage and Body Mass Index in China:Evidence from the China Health and Nutrition Survey. Zadnji dostop: Marec 2025
- Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije: Debelost je kronična bolezen. Dostopno na: Debelost je kronična bolezen. Zadnji dostop: Marec 2025
- Svetovna zdravstvena organizacija: Obesity and overweight. Dostopno na: Obesity and overweight. Zadnji dostop: Marec 2025