Kaj je visceralna maščoba in zakaj je nevarna?

Viscerlna maščoba
FOTO: Profimedia

Ko govorimo o maščobi, je še posebej nevarna visceralna.

Povezana je s številnimi zdravstvenimi zapleti, vključno s sladkorno boleznijo tipa 2, boleznimi srca in nekaterimi vrstami raka.

Ljudje imamo dve glavni vrsti maščobnega tkiva, belo in rjavo. Belih maščobnih celic je največ in so pomembne za shranjevanje energije. Kopičijo se na trebuhu, stegnih in bokih. Rjave maščobne celice najdemo predvsem pri dojenčkih, v manjši meri pa tudi pri odraslih. Skrbijo za ogrevanje telesa.

V pravi meri ščiti organe

Visceralna maščoba se v obliki belih maščobnih celic kopiči v trebušni votlini, kjer obdaja prebavne organe, denimo trebušno slinavko, črevesje in jetra. Lahko obda tudi srce. Nekaj visceralne maščobe telo potrebuje, saj ščiti organe.

Visceralna maščoba ni enako kot podkožna maščoba, ki se nahaja pod površjem kože in jo lahko ‘uščipnemo’ s prsti. Ogromne količine podkožne maščobe prav tako lahko predstavljajo tveganje za naše zdravje, vendar ne v tolikšnimi meri kot visceralna maščoba.

Maščoba sama po sebi ni slaba

V pravi meri je maščoba ključna za ogrevanje telesa, daje nam energijo, esencialne maščobne kisline, pomaga tvoriti hormone in absorbirati esencialne vitamine in minerale. Problematična postane, če jo imamo preveč.

Ena glavnih težav je, da je maščoba biološko aktivna: izloča hormone in druge molekule, ki lahko vplivajo na druga tkiva v telesu, tudi na tista, ki so daleč stran. Visceralna maščoba v primerjavi s podkožno maščobo proizvaja več takšnih molekul, kar lahko negativno vpliva na naše zdravje. Na primer, sprošča več citokinov – beljakovin, ki so pomembne za celično signalizacijo -, ki so povezani z  vnetji in povezani s številnimi kroničnimi boleznimi. Visceralna maščoba naj bi tudi tvorila proteine, ki krčijo krvne žile, kar lahko povzroči povišan krvni tlak.

Visceralna maščoba se povezuje tudi z demenco, astmo, rakom dojk in rakom debelega črevesja.

Kako jo odpraviti?

Na to, koliko ima neko visceralne maščobe, vplivajo genetski in okoljski dejavniki. Nekdo je lahko nagnjen h kopičenju te maščobe, vendar na to pomembno vplivajo tudi prehrana, življenjski slog in drugi dejavniki, denimo stres.

Kopičenje visceralne maščobe se kaže podobno kot kopičenje podkožne maščobe, to je z opaznim večanjem trebuha.

Visceralno maščobo je precej težko odpraviti. Telesno maso praviloma precej enakomerno izgubljamo po vsem telesu, zato je za zmanjšanje visceralnega maščevja priporočljivo dolgoročno uživanje uravnotežene prehrane in sledenje smernicam za telesno aktivnost. Prav tako se svetuje vzdrževanje dobre higiene spanja, zmanjšanje stresa in uživanja alkohola.

Vir: https://www.iflscience.com/visceral-fat-around-organs-is-the-real-baddie-heres-what-to-know-72532

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,124
02.05.2024 ob 21:45
3,265
03.05.2024 ob 07:53
24,386
21.04.2024 ob 22:59
13,047
21.03.2024 ob 06:40
143,120
04.05.2024 ob 16:05
Preberi več

Več novic

New Report

Close