"Moški, ko si pregledate testise, preverite še prsa"

Moški se pregleduje zaradi raka dojk
Foto: Profimedia

Ozaveščenost, da tudi moški lahko zbolijo za rakom dojk, je v javnosti precej nizka.

Zaradi tega je 37-letni James Richard iz Anglije, ki je tudi sam prebolel raka dojk, ustanovil organizacijo Moobs, posvečeno ozaveščanju o raku dojk med moškimi, v kateri obolelim nudijo tudi informacije in podporo. “Kot moški sem se zavedal tveganja za raka prostate in testisov, nisem pa vedel, da lahko moški zbolimo za rakom dojk. Vendar imamo moški prav tako na prsih tkivo, zato lahko zbolimo za rakom dojk. Tveganje je manjše, vendar je. Moškim bi svetoval: ko si pregledate moda, preverite še prsi.

Po podatkih Registra raka Republike Slovenije na Onkološkem inštitutu Ljubljana, ki zbira epidemiološke podatke o raku, v povprečju za rakom dojk v Sloveniji vsako leto zboli okoli 1.400 ljudi, od tega eden do dva odstotka moških.

Dejavniki tveganja za nastanek raka dojk pri moških

Kot pravi internistka onkologinja dr. Simona Borštnar, dr. med., vodja mamarnega tima na Onkološkem inštitutu Ljubljana, so dejavniki tveganja za nastanek raka dojk pri miških:

  • starost: povprečna starost moških ob diagnozi je med 60 in 70 let,
  • visoka raven estrogena: kot posledica jemanja hormonskih zdravil, bolezni jeter, prekomerne telesne teže ali prekomerne količine popitega alkohola, kar lahko omeji sposobnost jeter za uravnavanje ravni estrogena v krvi,
  • družinska anamneza raka dojk ali genetskih mutacij,
  • morebitno sevalno zdravljenje prsnega koša in
  • genetski sindrom Klinefelter, ki povzroči nenormalen razvoj testisov.

V letu 2020 je za rakom dojk zbolelo 1.459 oseb, od tega 1.448 žensk in 11 moških, umrlo pa 472 žensk in trije moški. V letih od 2011 do 2020 je skupno za rakom dojk zbolelo 127 moških, torej v povprečju okoli 12 na leto. V letih od 2011 do 2020 je skupno za rakom dojk umrlo 47 moških (od 127 skupno zbolelih za rakom dojk v deset letih). Pet let po postavitvi diagnoze živi dobrih 66 odstotkov moških s to boleznijo.

Kateri znaki zahtevajo pozornost?

“Moški naj bodo pozorni na zatrdline v prsih, bolečine v bradavicah, vdrte bradavica, izcedek iz bradavic (čist ali krvav), rane na bradavici in povečane pazdušne bezgavke. Najboljša preventiva pri odkrivanju zgodnjih sprememb na prsih je redno samopregledovanje, ki naj poteka enkrat mesečno na določen dan. Enako kot pri ženskah pa je tudi pri moških pomemben zdrav življenjski slog z vzdrževanjem normalne telesne teže, fizična aktivnost in zmernost pri uživanju alkohola,” svetuje dr. Boršnarjeva.

Zakasnjena postavitev diagnoze

Po besedah onkologinje, je povprečni čas med prvim simptomom in diagnozo pri moških daljši kot pri ženskah; običajno gre za obdobje več kot leta in pol. “Potek bolezni in prognoza sta pa podobna kot pri raku dojk pri ženskah, lahko pa jo poslabša zakasnitev pri prepoznavanju znakov in diagnostiki.

Izkušnje iz klinične prakse kažejo, da moški bolniki podobno sprejemajo raka dojk kot ženske. Pri tem jih dejstvo, da gre za ‘žensko’ bolezen ne obremenjuje nič bolj kot dejstvo, da so zboleli z rakom.

Dr. Simona Borštnar, dr. med., spec. internistične onkologije, Onkološki Inštitut Ljubljana

Izbor in način zdravljenja se med spoloma ne razlikujeta pomembno

“Zdravljenje  se največkrat začne z operacijo, ki vedno zajame odstranitev cele dojke in operacijo pazdušnih bezgavk, katere obseg pa je odvisen od tega, ali so se rakave celice že naselile v pazdušnih bezgavkah. Kirurškemu posegu praktično vedno sledi tudi ena izmed oblik dopolnilnega sistemskega zdravljenja, izbor pa poteka enako kot pri ženskah, to je na osnovi značilnosti tumorja. Večinoma so v rakih dojk pri moških prisotni hormonski receptorji, zato jih večina prejema tudi dopolnilno hormonsko terapijo vsaj naslednjih pet let,” pojasni dr. Simona Borštnar.

V britanski raziskavi je 141 moških z rakom dojke izpolnilo vprašalnik, ki je vključeval meritve simptomov anksioznosti in depresije, stiske, specifične za raka, telesno podobo, obvladovanje, potrebe po informacijah in podpori ter klinične in demografske spremenljivke. O anksioznosti in depresivnih simptomih je poročalo šest odstotkov oziroma en odstotek moških, medtem ko jih je 23 odstotkov poročalo o visoki stopnji stiske zaradi raka. Anksioznost je bila najmočneje povezana s strahom in negotovostjo glede prihodnosti. Depresivni simptomi so bili povezani s spremenjeno telesno podobo. Klinični in demografski dejavniki niso predstavljali pomembnega vpliva na bolnikovo stisko.

Vir: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/amir-khan-lorraine-zoom-b2429059.html

Pregled mod v štirih korakih

Odkrivanje zgodnjih oblik bolezni je ključnega pomena za zdravljenje, zato je samopregledovanje mod priporočljivo za vse moške, ki so starejši od 15 let. Z rednim samopregledovanjem, ki ga opravite vsaj enkrat na mesec, lahko spoznate strukturo svojih mod in hitreje opazite spremembe.

Preberite tudi:

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,581
21.12.2024 ob 00:03
263
12.12.2024 ob 12:26
1,613
18.09.2024 ob 18:07
850
06.11.2024 ob 18:36
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close