Zabuhle oči – kaj se skriva za njimi?

Bližnji posnetek ženskih oči.
Foto: Profimedia

Čeprav je vzrokov za zabuhle oči kar nekaj, je posledica vedno enaka. Oči postanejo zabuhle zato, ker se v izredno tankem tkivu okrog njih nabere voda. Zaradi te akumulacije vode predeli okoli oči postanejo na videz otečeni in izbočeni. Tankost tkiva okrog oči je tudi razlog za to, da zabuhlost lažje opazimo in težje skrijemo. Prepoznajte najpogostejše vzroke!

Najpogosteje so krive alergije

Alergije so seveda najbolj očitni razlogi za zabuhlost oči. Študija, objavljena v reviji Annals of Allergy, Asthma & Immunology, je potrdila, da alergijske reakcije lahko povzročijo otekanje vek in zabuhlost. Alergeni, kot je cvetni prah ali živalski delci, lahko povzročijo vnetne procese v tkivih okoli oči. Tanko tkivo okrog oči, je izredno občutljivo, in ko pride v stik z alergeni, kot so cvetni prah ali živalski delci, oteče. K zabuhlosti pripomorejo tudi alergeni, ki pripotujejo po nosu. Če je alergija vzrok za vaše zabuhle oči, jih bodo navadno spremljali tudi drugi simptomi, kot so srbeče oči in solzenje, v nekaterih primerih pa tudi suha in luščeča se koža okrog oči.

Navadno si proti temu lahko pomagate z ustreznimi zdravili, ki jih v lekarnah lahko dobite brez recepta, vsekakor pa je najpametneje pri zdravniku preveriti, kateri so tisti alergeni, ki vam povzročajo težave.

Premalo tekočine

Pomanjkanje zadostne hidracije lahko prispeva k zabuhlosti oči. Študija, objavljena v reviji Clinical Interventions in Aging, je raziskovala vpliv hidracije na videz kože, vključno z očesnim predelom, in ugotovila, da dobra hidracija lahko izboljša stanje kože ter zmanjša zabuhlost.

Vnetje sinusov

Vnetje sinusov je pogost vzrok za zabuhlost oči. Študija, objavljena v reviji International Forum of Allergy & Rhinology, je raziskala povezavo med sinusitisom in oteklino vek ter potrdila, da se vnetje sinusov lahko širi na okoliška tkiva in povzroči zabuhlost oči.

Foto: Profimedia

Preveč alkohola

Zabuhle oči so stranski učinek pitja alkohola predvsem zaradi tega, ker alkohol povzroča splošno zabuhlost telesa, kadar ga uživamo v prevelikih količinah. To je posledica znižane ravni protidiuretičnega hormona, ki se sprosti običajno za uravnavanje izločanja tekočine iz telesa. Z zmanjšano ravnijo tega hormona se poveča zadrževanje tekočine, kar lahko vpliva na zabuhlost oči. Poleg tega ima alkohol lahko negativen vpliv na spanec, kljub temu da se pogosto verjame nasprotno. Alkohol lahko moti kakovost spanja, zmanjšuje globino spanja ter povečuje pogostost prebujanja. Nezadosten in moten spanec lahko prispeva k utrujenosti oči in povečanju zabuhlosti v predelu oči.

Prekomerno uživanje soli

Foto: Profimedia

Kadar uživate pretirano slano hrano, natrij v vašem telesu povzroči zadrževanje vode. Čeprav morda tega na telesu takoj ne opazite, pa je precej bolj opazno na predelu okrog oči, ki je, kot že rečeno, veliko bolj tanek in občutljiv. Podobna težava vas lahko doleti tudi, če uživate preveč hrane z ojačevalci okusov. Študija, objavljena v reviji The Journal of Clinical Hypertension, je preučila vpliv prehranske soli na zadrževanje tekočine v telesu in potrdila povezavo med prekomernim vnosom soli ter povečano zabuhlostjo.

Menstruacija

Tako kot v času pred menstruacijo zastajanje vode v vašem telesu povzroči zabuhlost, se to zgodi tudi z vašimi očmi. Če ste dovolj pozorni, boste morda opazili, da zabuhlost okrog oči navadno opazite predvsem v dneh pred menstruacijo in njene prve dni. Gre za posledico hormonskih sprememb, ki se medtem dogajajo v ženskem telesu – estrogen in progesteron povzročita zadrževanje tekočine v telesu.

Kako jih ublažiti?

  • Hladni obkladki: Nanesite hladne obkladke na oči, da zmanjšate oteklino. Uporabite lahko hladne čajne vrečke, rezine kumar, ohlajene žlice ali posebne hladilne obloge za oči. Hladna temperatura bo pomagala zožiti krvne žile in zmanjšati zabuhlost.
  • Dobra hidracija: Poskrbite, da boste dovolj hidrirani, saj pomanjkanje tekočine lahko prispeva k zabuhlosti oči. Redno pijte zadostno količino vode čez dan, da ohranjate ustrezno hidracijo telesa.
  • Spanje na dvignjenem vzglavju: Poskusite spati na vzglavniku, da zmanjšate zadrževanje tekočine pod očmi.
  • Zmanjšanje izpostavljenosti alergenom: Redno čiščenje doma, uporaba alergijskih zaščitnih sredstev (npr. očala) in vzdrževanje čistega zraka v prostoru lahko pomagajo zmanjšati alergijske reakcije.
  • Kozmetični izdelki: Začasno zmanjšanje videza zabuhlosti lahko dosežete z uporabo posebnih kozmetičnih izdelkov, kot so kreme in serumi za oči, ki vsebujejo sestavine, ki pomagajo zmanjšati zabuhlost in temne kolobarje.
Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
14.12.2024 ob 01:24
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close