Raziskovalci iz Univerze v Granadi (Španija) so ugotovili, da uživanje kofeina pol ure pred zmerno intenzivno aerobno telesno aktivnostjo – približno 3 miligrame na kilogram telesne teže, kar so raziskovalci primerjali z ‘močno kavo’ – pomembno poveča stopnjo izgorevanja maščob, še posebej, če se telesno vadbo izvaja popoldne.
Še večji učinek pri popoldanski vadbi
V raziskavi je sodelovalo 15 moških, povprečne starosti 32 let, ki so v intervalu na sedem dni štirikrat izvajali vadbo: dvakrat ob 8. uri zjutraj (enkrat so pred vadbo dobili tri miligrame kofeina na kilogram telesne teže, drugič pa placebo) in dvakrat ob 5. uri popoldne (enkrat so pred vadbo dobili tri miligrame kofeina na kilogram telesne teže, drugič pa placebo). Dejavniki oziroma pogoji, ki bi lahko vplivali na rezultate, so bili strogo standardizirani: denimo ure od zadnjega obroka pred vadbo, intenzivnost izvajanja aktivnosti in uživanje drugih stimulantov.
Rezultati razsikave so pokazali, da uživanje kofeina pol ure pred izvajanjem aerobne vadbe poveča stopnjo izgorevanja maščob, ne glede na to, kdaj se izvaja vadbo. Vendar pa poleg kofeina na izgorevanje maščob vpliva tudi čas izvajanja aerobne vadbe, ki je popoldne bolj izrazito: izgorevanje maščobe pri jutranji vadbi, pred katero so udeleženci zaužili kofein, je bilo primerljivo z izgorevanjem maščob med popoldansko vadbo, pred katero udeleženci niso zaužili kofeina; izgorevanje maščob pa je bilo še nekoliko večje pri izvajanju popoldanske vadbe pred katero so udeleženci zaužili kofein.
Izsledki raziskave so bili objavljeni v strokovni publikaciji Journal of the International Society of Sports Nutrition.
Vira: