Sprejmite odgovornost za svoje zdravje in prihodnost, cepite se proti HPV

Kako zaščititi najstnike pred virusom, ki se prenaša s preprostim dotikom? Dr. Zoran Simonović razkriva, zakaj je cepljenje proti HPV ključnega pomena že v osnovni šoli. Odkrijte tri pomembne razloge za zgodnje cepljenje in kako lahko s tem korakom obvarujemo zdravje mladih.”

Življenje se lahko obrne na glavo prav v trenutku, ko si tega najmanj želimo. Verjetno nihče ne želi biti v položaju, ko mora izreči besede: “Imela sem spontani splav” ali “Rodila sem prezgodaj in sedaj se soočamo s težavami.” Vendar resnica je, da lahko okužba s HPV prinese prav takšne posledice, ki življenje popolnoma pretresejo.

Zoran Simonović, dr. med., spec. javnega zdravja in predstojnik območne enote NIJZ Maribor je pojasnil ključne informacije: “Za prenos HPV je dovolj že dotikanje in že v tem koraku moramo omeniti, da ne govorimo nujno o dotikanju spolovila s spolovilom, dovolj je že dotik roke in spolovila.”

dr. Simonović, dr. med

Okužba s HPV povzroča številna rakava obolenja, vključno z rakom materničnega vratu, nožnice, zunanjega spolovila, zadnjika, penisa in ustnega žrela, ter povzroča tudi genitalne bradavice in respiratorno papilomatozo grla. Velika težava so tudi predrakave spremembe.

Zakaj stroka priporoča cepljenje proti HPV že v 6. razredu osnovne šole?

  • dotikanje spolovil se začne že v prvi polovici najstništva,
  • cepljenje je najbolj učinkovito, če se opravi pred okužbo s HPV,
  • imunski odziv na cepivo je takrat zelo dober!

Smrtonosne posledice okužbe s HPV

Okužba s humanim papilomavirusom (HPV) lahko privede do resnih zdravstvenih zapletov, med njimi tudi do različnih vrst raka. V Sloveniji se letno diagnosticira okoli 200 primerov raka, ki so neposredno povezani s HPV. Med temi primeri je približno 150 žensk in 50 moških. Posebej zaskrbljujoče je, da zaradi raka materničnega vratu, ki ga povzroča HPV, vsako leto umre 40 žensk.

Pomembno je poudariti, da HPV ne prizadene le žensk. Virus je odgovoren tudi za razvoj drugih vrst raka, ki prizadenejo oba spola, vključno z rakom nožnice, vulve, zadnjika, penisa in ustnega dela žrela. Ta podatek opozarja na potrebo po širšem razumevanju in preprečevanju okužb s HPV, tako pri ženskah kot pri moških.

ABC pravilo« varne in zdrave spolnosti:

  • A abstinenca ali odložitev prvega spolnega odnosa na obdobje večje zrelosti, s parterjem, ki ga poznamo in mu zaupamo,
  • Bbodi zvest ali zvestoba dveh partnerjev (osebe, ki imajo v življenju več spolnih partnerjev, imajo večje tveganje za okužbe s HPV in tudi druge spolno prenosljive okužbe),
  • Ccondom oziroma kondom, njegova pravilna in dosledna uporaba za zaščito tako pred nezaželeno nosečnostjo kot pred spolno prenosljivimi okužbami (kondom pomembno zmanjša tveganje za okužbo s HPV, vendar je zaradi prisotnosti HPV na drugih mestih kože in sluznic ne prepreči popolnoma).

Preventiva, ki zaščiti pred rakom

A vzporedno s pravilom varne in zdrave spolnosti je pomembno izpostaviti tudi najučinkovitejšo preventivo pred morebitno izpostavljenostjo okužbam s HPV – cepljenje. V Sloveniji je na voljo 9 – valentno cepivo proti HPV, ki varuje pred sedmimi najnevarnejšimi genotipi HPV, le – ti pa povzročajo več kot 90 % raka materničnega vratu (in tudi druge rake, ki smo jih omenili) ter pred dvema manj nevarnima genotipoma HPV, ki povzročata do 90 % genitalnih bradavic.

cepivo
Foto: Shutterstock

Dr. Simonović, dr. med., poudarja: “Cepljenje zelo priporočam, saj oseba zaradi neizvedenega cepljenja ne ogroža le sebe, ampak lahko okuži drugega, in to ni odgovorno do družbe. Namreč, če imate vi raka na jetrih, se lahko odločate zase, za svoje zdravljenje in po svoji volji. Ko pa zaradi vašega necepljenja lahko zboli nekdo drug, pa to ni sprejemljivo.” Dodatno pa še pojasnjuje: “Vedeti je potrebno, da je cepljenje proti HPV mnogo bolj učinkovito kot prebolelost. Cepljenje izzove veliko višji nivo zaščitnih protiteles, kot jih nastane po naravni okužbi.

Cepilni dan v Mariboru

Društvo študentov medicine Maribor in projekt Ljubezen in spolnost v sodelovanju z ZD Adolfa Drolca v sredo, 15.5. od 15.00 do 19.00 ure, organizira cepilni dan proti okužbi s HPV.

Cepljenje bo potekalo v cepilni enoti ZD Adolfa Drolca, Ulica talcev 5 v Mariboru, ki se nahaja v 5. nadstropju. Cepljenje je brezplačno za dekleta rojena leta 1998 ali mlajše, za ostale pa je cepljenje samoplačniško. Potrebni so 3 odmerki, cena enega odmerka pa je 73,5 €.

Za cepljenje je potrebna predhodna prijava, v kolikor pa vam termin ne ustreza, se lahko za dodatni termin naročite na e-naslovu [email protected] ali osebno v času delovanja ambulante (vsako sredo med 15.00 in 18.00).

Več o HPV si lahko preberete TUKAJ!

Zaščitite sebe in svojo prihodnost! Udeležite se cepilnega dne.

hpv
Foto: shutterstoc
Avtor
Piše

M. Ć.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,670
02.11.2024 ob 16:14
3,930
27.10.2024 ob 17:17
33,821
24.10.2024 ob 00:11
1,239
29.10.2024 ob 17:53
574
17.10.2024 ob 09:17
Preberi več

Več novic

New Report

Close