Boljši kot ITM – razmerje med pasom in boki?

Glede na podatke nove raziskave, naj bi bilo razmerje med pasom in boki boljši pokazatelj zdravja in tveganja za bolezni, kot indeks telesne mase.

Ker naj bi bila adipoznost – čezmerno kopičenje maščevja – močno, vzročno in dosledno povezana z negativnimi zdravstvenimi izidi, so raziskovalci v novi raziskavi, katere izsledki so bili objavljeni v publikaciji JAMA Network, pod drobnogled vzeli tri različne kazalnike zdravja, ki se pogosto uporabljajo v klinični praksi: indeks telesne mase (ITM), razmerje med pasom in boki, ter indeks maščobnega tkiva (fat mass index – FMI; izračuna se ga z bioelektrično impedančno analizo). Zanimalo jih je, katera od meritev je najboljši pokazatelj debelosti in katera je najbolj povezana z zdravstvenimi zapleti oziroma umrljivostjo.

Za potrebe raziskave so analizirali podatke skoraj 400.000 ljudi iz biomedicinske baze UK Biobank. Povprečna starost preiskovancev je bila 60 let.

Pomanjkljivosti ITM

Za ocenjevanje debelosti se pogosto uporablja ITM, vendar pa se zadnje vse večkrat omenja, da ima svoje pomanjkljivosti – glavna omejitev je, da ne razlikuje med maščobno in mišično maso, kar pomeni, da imajo ITM lahko povišan tudi športniki z velikim deležem mišične mase, ne le osebe s prekomerno telesno maso. Zato ni presenetilo, da je analiza pokazala najbolj trdno povezavo med umrljivostjo iz katerega koli ali specifičnega razloga z razmerjem med pasom in boki. Ta povezava je bila še posebej močna med moškimi.

Vse več je enoglasnosti, da je razmerje med pasom in boki boljši označevalec kopičenja maščevja in debelosti kot ITM, ki ne upošteva sestave telesa,

je za portal Health dejal vodja raziskave profesor Guillaume Pare, dr. med., iz Univerze McMaster.

Kako izmeriti razmerje med pasom in boki?

Po besedah prof. Guillaume Pareja, dr. med., je razmerje med pasom in boki preprosto izmeriti: izmeri se obseg pasu (približno na polovici med najbolj spodnjim rebrom in kostjo bokov), nato se na najširšem delu izmeri še obseg bokov. Da se dobi razmerje, se obseg pasu deli z obsegom bokov.

Moški, ki imajo razmerje med pasom in boki nižje od 0.95, in ženske, ki imajo razmerje med pasom in boki nižje od 0.8, imajo manjše tveganje za različne zdravstvene težave, kot so denimo bolezni srca.

“Povišan ITM zvišuje tveganje za sladkorno bolezen, visok pritisk, povečan holesterol in trigliceride, bolezni srca in ožilja. Po drugi strani pa ne razkrije sestave telesa,” priznava tudi endokrinologinja izr. prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., iz Ljubljanskega kliničnega centra. “Nekdo z velikim deležem mišic ima lahko povišan ITM, vendar to ne pomeni, da ima tudi povečano tveganje za naštete bolezni. Kot tak, ITM predstavlja dobro vstopno točko za nadaljno opredelitev debelosti, ki mora vključevati tudi obseg pasu in druge z debelostjo povezane parametre. Z obsegom pasu je mogoče dovolj dobro oceniti kopičenje maščevja v trebušni votlini, t.i. visceralnega maščevja. Kopičenje maščobe v trebušni votlini pa je še močneje kot ITM povezano s povečanim tveganjem za presnovne in srčno-žilne bolezni.”

Vira:

https://www.health.com/waist-to-hip-ratio-health-indicator-8285898

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2809724

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,717
07.07.2024 ob 06:44
399
07.06.2024 ob 13:57
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close