Starši so kot zvezde. Morda jih ne vidiš vsak dan, ampak veš, da so vedno blizu, pravi citat. In december je tisti mesec, ko lahko več trenutkov sproščeno preživimo tudi v njihovem krogu in jih razveselimo s pozornostjo, ki bo segla v srce. Če boste vprašali babice in dedke, česa si najbolj želijo, bosta med najpogostejšimi odgovori zagotovo zdravje in čas z bližnjimi.
Zdravje – samoumevno, dokler ga imaš
Tega se zlasti zavedajo vsi tisti, ki imajo kakršne koli zdravstvene težave, med njimi pa ne manjka predstavnikov starejše populacije. Raziskave potrjujejo, da med najpogostejše težave v starosti sodijo bolezni srca in ožilja, skeletno-mišične težave, rakava obolenja in nevropsihiatrične motnje. Med slednjimi ob depresiji najbolj izstopa sindrom demence, za katerega je značilen kognitivni upad, ki zmanjšuje funkcionalno sposobnost in vodi v odvisnost od tuje pomoči. V starosti nad 65 let ima danes demenco že vsak peti posameznik, v starosti nad 80 let pa vsak tretji. V Sloveniji je obolelih že več kot 32.000 oseb, v Evropi 10 milijonov, na svetu pa že več kot 49 milijonov. Število obolelih iz leta v leto narašča, napovedi kažejo, da naj bi se do leta 2040 v Evropi in ZDA številka podvojila.
Babi, veš, kdo sem?
”Njene oči so bile prazne in begajoče, ko je želela odgovoriti na vprašanje, ki je bilo zame tako logično. Ko je odkimala, se mi je podrl svet,” pravi naša sogovornica Teja. Ko so njeni babici leta 2019 diagnosticirali demenco, se je vse spremenilo. ”Včasih se mi zdi, da bolj kot njo boli vse nas.”
Demenca je kronična in neozdravljiva bolezen možganov, ki prizadene možganske celice. Bolezen ne prizadene le osebe z demenco, ampak tudi njeno ožjo družino in skrbnike.
Kdo lahko zboli?
Demenca lahko prizadene vsakogar, zato je ključnega pomena prepoznavanje prvih znakov. Raziskave kažejo, da tudi zdravila, ki so trenutno na voljo, najbolj pomagajo prav v zgodnjem obdobju bolezni.
V Spominčici, Slovenskem združenju za pomoč pri demenci, pravijo, da vzrok za nastanek demence še ni odkrit. Največji dejavnik tveganja je starost, čeprav narašča število bolnikov, ki za demenco zbolijo že pred 65. letom. Med pomembnejšimi dejavniki tveganja za demenco so še manjša miselna aktivnost in socialna izolacija ter nižja izobrazba. Tudi ljudje s ponavljajočimi se epizodami depresije naj bi imeli večjo možnost za razvoj demence, hkrati pa je depresija v poznih letih lahko eden od zgodnjih simptomov demence.
Ko razumeš, je lažje
”In ko se o tem lahko odprto pogovarjaš. Demenca je bolezen in prav je, da se o njej tako kot o vseh drugih pogovarjamo. Ker ni nič sramotnega … naša babi je enkrat sredi poletja vprašala, če smo skidali sneg. Čeprav mi je hudo ob takih vprašanjih, mi je lažje, ker razumem bolezen, situacijo in ker kot družina dobivamo podporo tudi od sorodnikov, prijateljev. Zdaj kot svojo ključno nalogo vidimo to, da pazimo nanjo, spremljamo potek bolezni in enostavno uživamo v skupnih trenutkih,” pravi naša sogovornica Teja.
Ideja, ki se je rodila v Zavarovalnici Generali, želi osvetliti prevečkrat spregledano tematiko demence. Glavni namen je, da se poskrbi ne le za ozaveščanje, temveč za konkretne korake k širši družbeni diskusiji tega zelo razširjenega pojava pri nas.
Zato letošnje praznike družinam omogočamo, da svoje najljubše fotografije na spletni strani pretvorijo v pobarvanke in jih podarijo svojim najbližjim. Pri tem ne gre za gesto, saj barvanje in ogledovanje znanstveno dokazano vplivata na ohranjanje kognitivnih sposobnosti starejših.
Čudovito decembrsko darilo: Pobarvajte spomine
Kaj je lepšega kot podariti spomine? Kolikokrat brskate po galeriji svojega telefona in se vam ustnice vihajo ob spominih na pretekle dogodke? Enake občutke lahko pričaramo našim najbližjim, ki se soočajo z demenco, pri tem pa naredimo velik korak v pravo smer – gledanje fotografij namreč pomaga pri krepitvi kognitivnih sposobnosti kot preventiva pri razvoju demence. A Zavarovalnici Generali so šli dlje – ustvarili so projekt Pobarvajte spomine, s katerim lahko svojim bližnjim za praznik podarimo pobarvanke, narejene iz družinskih spominov.
Na spletni strani generali.si boste našli podstran z aplikacijo, ki družinske fotografije spremeni v pobarvanke, te pa lahko nato v prazničnem času podarite svojim bližnjim in tako poskrbite, da njihov spomin ne bo zbledel.
Kako nastane pobarvanka?
Kliknite TUKAJ in v pretvornik naložite vašo fotografijo. Nato kliknite “Ustvari pobarvanko”. Pomembno je, da so obrazi na fotografiji dobro vidni. Če so osebe na fotografiji preveč oddaljene od kamere, bodo na pobarvanki manj prepoznavne.
Po obdelavi fotografije pobarvanko prenesete na namizje in jo natisnete.
Aktivnost, ki pomaga in združuje
Vizualni pripomočki – zlasti fotografije – lahko pomagajo spodbuditi spomine pri ljudeh z demenco, tako pri prepoznavi samega sebe, situacije, bližnjih kot tudi pri prepoznavanju stvari iz vsakdanjega življenja. Ogledovanje fotografij iz preteklosti, posebno takih, s katerimi se osebe emocionalno povežejo, pomaga osebam z demenco pri stimulaciji njihovih možganov, priklicu spominov in upočasnjevanju izgube kognitivnih sposobnosti. Barvanje pobarvank je izjemno vključujoča aktivnost – za otroke, starše, babice, dedke, prijatelje.
»V zavarovalnici Generali smo ponosni, da že vrsto let podpiramo projekte, ki prepoznavajo družbeno pomembne teme. Kot pravi vseživljenjski partner in nekdo, ki stoji ob strani v vsakem trenutku, se zavedamo, da je pozornost, ki jo namenimo bližnjim, največje darilo. V duhu konkretnih dejanj, ki jim je Generali zavezan vse od svojega prvega dne, smo se odločili za projekt Pobarvajte spomine. Z njim nagovarjamo vse družine, ki jih je tako ali drugače prizadela demenca in izgubljajo skupne spomine. S projektom želimo na pozitiven in topel način prispevati k osvetlitvi tako razširjene bolezni, kot je demenca ter jim vsaj za trenutek polepšati letošnje praznike,« je ob začetku projekta povedala Svetlana Almaš, direktorica marketinga in odnosov z javnostmi v zavarovalnici Generali.
Ob skodelici vroče čokolade ali božičnega čaja, v soju lučk, ki utripajo na jelki, in v krogu ljudi, ki jih imamo radi, bo barvanje družinske pobarvanke pričaralo še en spomin, iz katerega bodo prav babice in dedki črpali največji optimizem v trenutkih, ko ga bodo najbolj potrebovali. Zato pobarvajte spomine!