Pri številnih bi lahko bolezen preprečili ali celo pozdravili

Foto: Profimedia

Zgodaj odkritega raka debelega črevesa in danke lahko uspešno zdravimo, z odkritjem predrakavih sprememb pa bolezen lahko celo preprečimo. Pri tem so najbolj vestni v Goriški regiji.

Podatki Registra raka kažejo, da je Program Svit pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke, čeprav se vsaka tretja oseba vabilu Programa Svit ne odzove.

V Sloveniji za rakom debelega črevesa in danke zboli več kot 1.300 oseb na leto. Bolezen je v veliki meri povezana s starostjo, nezdravim življenjskim slogom, boleznimi črevesa (polipi, kronična vnetna črevesna bolezen) in dejavniki genetske predispozicije.

Nacionalni inštitut za varovanje zdravja (NIJZ)

Ob izraženih težavah je bolezen pogosto že napredovala

Ker se rak na debelem črevesu v telesu razvija več let, preden se pojavijo simptomi, je dostikrat ob opaženih težavah bolezen že napredovala. Z rednim sodelovanjem v preventivnem programu Svit na vsaki dve leti bi udeleženci (osebe stare med 50 in 74 let) zelo povečali možnost, da se morebitno bolezen pravočasno odkrije in odstrani spremembe, ki predstavljajo večje tveganje za raka.

V Programu Svit so do zdaj odkrili 3.800 primerov raka. Pri 29.800 osebah pa so odstranili napredovali adenom, ki predstavlja večje tveganje za raka.

NIJZ

Program Svit v številkah

Komplet za odvzem vzorca blata
FOTO: Profimedia

Kot še navaja NIJZ, v okviru programa v laboratoriju vsak delovni dan obdelajo povprečno 1.600 vzorcev, ki jih prejmejo od 800 ljudi. Januarja so obdelali 32.842 vzorcev, pozitiven izvid je imelo 850 oseb, izvedli pa so 890 kolonoskopij – po prejetih podatkih se preiskave udeleži večina tistih s pozitivnim izvidom presejalnega testa.

V letu 2022 je bilo v okviru programa Svit:

  • K sodelovanju v preventivni program povabljenih nekaj več kot 315.000 oseb, na povabilo se je odzvalo 63,4 odstotkov oseb.
  • Odzivnost moških je bila za deset odstotnih točk nižja od žensk.
  • Najboljša odzivnost je bila v goriški regiji (67,1 odstotek).
  • 94,6 odstotkov pregledanih vzorcev je bilo negativnih, 5,4 odstotkov pa pozitivnih.
  • Opravljenih je bilo 9.445 kolonoskopij in 6.887 histopatoloških preiskav.
  • Povprečen čas do kolonoskopije v okviru programa Svit je bil tri tedne, najdaljša čakalna doba pa pet tednov od naročila na preiskavo.
Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close