Znaki zavrnitve presajenega srca so se začeli kazati v njegovih zadnjih dneh, so sporočili iz medicinskega centra Univerze v Marylandu, kjer so izvedli presaditev. Zavrnitev presajenega organa je sicer največji izziv tudi pri tradicionalnih presaditvah.
Sprva je dobro in hitro okreval
Spomnimo, 20. septembra letos so 58-letnemu vojaškemu veteranu Lawrence Faucettu presadili srce gensko spremenjenega prašiča. V tednih po operaciji se je počutil dobro, hitro okreval in napredoval. “Smo brez pričakovanj, le z upanjem, da bomo lahko skupaj preživeli še nekaj časa,” je ob presaditvi dejala Ann Faucette, žena Lawrence Faucettea.
En mesec po operaciji so zdravniki verjeli, da je delovanje njegovega novega srca odlično in so mu ukinili vsa zdravila, s katerimi so podpirali delovanje njegovega srca, prejemal je le še eksperimentalno zdravljenje s protitelesi, s katerimi so zavirali njegov imunski sistem, da ne bi zavrnil presajenega srca. “Takrat ni bilo nobenega dokaza o okužbi ali zavrnitvi, ” je dejal dr. Bartley Griffith, klinični direktor programa za srčno ksenotransplantacije na medicinskem centru Univerze v Marylandu, ki je vodil poseg.
“Zadnja želja g. Faucetta je bila, da se čim več naučimo iz naše skupne izkušnje, da bodo morda drugi, ki prav tako ne bodo kandidati za tradicinalno presaditev srca, imeli več možnosti za uspešen poseg, ”
Dr. Bartley Griffith, vodja operacije in klinični direktor programa za srčno ksenotransplantacije na medicinskem centru Univerze v Marylandu
Na Univerzi v Marylandu so opravili tudi prvo eksperimentalno presaditev prašičjega srca v človeka. Prejemnik srca je bil 57-letni David Bennett, ki je umrl dva meseca po posegu. Glede na avtopsijo, je podlegel srčnemu popuščanju.
Vir: https://edition.cnn.com/2023/10/31/health/lawrence-faucette-second-pig-heart-transplant-dies