"Moje edino upanje je bilo prašičje srce"

N. K., 26. september 2023
AktualnoKardiologija
Druga presaditev prašičjega srca, Foto: University of Maryland Medical Center

V Združenih državah Amerike so 20. septembra izvedli drugo presaditev prašičjega srca v živega človeka.

Tako kot prvo tako presaditev, ki so jo izvedli januarja lani, je tudi ta poseg izvedel zdravstveni tim iz medicinskega centra Univerze v Marylandu (University of Maryland Medical Center), piše CNN. Kot so zapisali v izjavi za javnost, Faucettovo novo srce že bije brez podpore; prav tako tudi že samostojno diha.

Lawrence Faucette, 58-letni nekdanji vojaški veteran, ki je pred upokojitvijo delal kot laboratorijski tehnik v Ameriškem državnem inštitutu za zdravje (National Institutes of Health), je imel končno srčno odpoved, s pridruženo boleznijo žil in komplikacijami z notranjimi krvavitvami, zaradi česar ni bil kandidat za tradicionalno presaditev srca. “Moje edino upanje je bilo prašičje srce,” je pred posegom dejal Faucette, ki je pred posegom moral opraviti tudi psihiatrično oceno in se pogovoriti s strokovnjakom za medicinsko etiko.

“Smo brez pričakovanj, le z upanjem, da bomo lahko skupaj preživeli še nekaj časa,”

je dejala Ann Faucette, žena od Lawrence Faucettea.

V izjemnih okoliščinah dovoljeno tudi eksperimentalno zdravljenje

FDA je izvedbo posega – eksperimentalne ksenotransplantacije (op. a. presajenje živalskega tkiva ali organov v človeka) – odobrila po programu sočutne uporabe. Ta program bolnikom z resno ali življenje ogrožajočo boleznijo omogoča dostop do zdravljenja, ki je še v razvojni fazi (brez dovoljenja za promet), če za to ni nobene druge učinkovite možnosti zdravljenja. Faucette je dobil srce gensko spremenjenega prašiča, kateremu so spremenili 10 genov. Zelo natančno pa je bil pregledan tudi za morebitne viruse in druge patogene.

Poleg eksperimentalnega posega je Faucette deležen tudi eksperimentalnega zdravljenja s protitelesi, s katerimi zavirajo njegov imunski sistem, da ne zavrne presajenega srca. Zaradi morebitne zavrnitve in okužb z virusi, ga bodo morali še nekaj časa natančno spremljati.

Prvi prejemnik prašičjega srca umrl po dveh mesecih

“Umirajočemu bolniku ponujamo možnosti za daljše življenje. Izjemno smo hvaležni g. Faucettu za njegov pogum in pripravljenost širitve znanja na tem področju,” je dejal kirurg dr. Bartley Griffith, ki je izvedel transplantacijo, sicer profesor na Univerzi v Marylandu.

Na Univerzi v Marylandu so prvič eksperimentalni poseg presaditve prašičjega srca v človeka izvedli lani, prejemnik srca je bil 57-letni David Bennett, ki je dva meseca po posegu umrl. Glede na avtopsijo, je podlegel srčnemu popuščanju.

Presaditve srca v Sloveniji

Kandidati za presaditev srca so bolniki z napredovalim srčnim popuščanjem s pogostimi poslabšanji kliničnega stanja in neodzivnostjo na terapijo, bolniki z nestabilno angino pektoris ob izčrpanih možnostih perkutane in kirurške revaskularizacije ter bolniki s ponavljajočimi se simptomatskimi prekatnimi motnjami ritma ob izčrpanih ostalih oblikah zdravljenja. Bolniki s hujšim poslabšanjem zdravstvenega stanja so kandidati za nujno presaditev srca.

Kandidati za uvrstitev na nacionalni čakalni spisek in čakalni spisek mednarodne evropske organizacije Eurotransplant so bolniki s končno srčno odpovedjo, pri katerih je možnost enoletnega preživetja 20 odstotna, in se strinjajo z zdravljenjem s presaditvijo. Primernost bolnika za uvrstitev na nacionalni čakalni spisek presoja konzilij na podlagi rezultatov vrste preiskav. Vse bolnike, ki so uvrščeni na čakalni spisek, se mesečno spremlja v Transplantacijski ambulanti Kliničnega oddelka za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Med predvidenimi kontrolami je bolnikom 24 ur na dan dosegljiv tudi transplantacijski kardiolog.

Presaja se srce mrtvega darovalca, srce mora prejemniku ustrezati po krvni skupini in velikosti organa. Možna je tudi presaditev srca v kombinaciji s presaditvijo pljuč. Po presaditvi srca prejema bolnik imunosupresivno terapijo. Vse bolnike se po presaditvi srca redno spremlja v Transplantacijski ambulanti Kliničnega oddelka za kardiologijo, saj lahko s tem pravočasno odkrijemo zavrnitvene reakcije, okužbe in bolezni srčnih žil.

Lani so v Sloveniji opravili 24 presaditev srca. Na dan 31. 12. 2022 je bilo na čakalnem seznamu za presaditev srca 60 pacientov. Na poseg v povprečju čakajo 240 dni.

Vira:

  • https://edition.cnn.com/2023/09/22/health/pig-heart-transplant-living-patient-second-time-ever/index.html
  • https://www.medschool.umaryland.edu/news/2023/UM-Medicine-Faculty-Scientists-and-Clinicians-Perform-Second-Historic-Transplant-of-Pig-Heart-into-Patient-with-End-Stage-Cardiovascular-Disease.html
  • https://www.slovenija-transplant.si/o-presaditvi-organov.php
Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,662
05.05.2024 ob 09:30
3,904
11.05.2024 ob 20:46
33,797
01.05.2024 ob 21:21
1,235
06.05.2024 ob 09:44
568
31.03.2024 ob 13:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close