Specialist kirurgije prim. Valentin Sojar, dr. med., iz medicinskega centra Iatros opozarja, da bolniki pogosto niti ne vedo, kaj jim je, saj se na težave s časom navadijo in prilagodijo svoje življenje. “Večina teh težav ni zgolj zdravstvenih, ampak tudi psihosocialnih. Zaradi narave simptomov se ljudje s težavami pogosto umikajo iz družabnega življenja, težave vplivajo tudi na partnerske odnose in spolnost,” pojasnjuje.
Več kot polovica žensk po petdesetem letu ima vsaj eno od motenj v delovanju medeničnega dna.
Najpogostejše motnje medeničnega dna
Po besedah sogovornika se težave, ki prizadenejo predvsem ženske, največkrat kažejo kot motnje v odvajanju vode in blata ter povešanje notranjih organov, ki lahko celo izpadajo. Najpogosteje so posledica porodnih poškodb, lahko pa jih povzročijo tudi staranje, nevrološke bolezni, kronični kašelj ali določena zdravila, v redkejših primerih pa so posledica drugih vzrokov. Nekatere od teh težav se v manjšem deležu pojavljajo tudi pri moških ter pri mlajših ženskah.
Motnje v odvajanju vode
Težave z odvajanjem vode so najpogosteje povezane s porodi, lahko pa tudi z oslabelostjo mišic zaradi staranja ali drugih zdravstvenih stanj.
Med najpogostejšimi oblikami sta:
- Nezmožnost zadrževanja urina, ki je lahko posledica oslabelih mišic.
- Hiperaktivni sečni mehur, pri katerem se mehur ne more dovolj raztegniti in povzroča prepogoste potrebe po uriniranju, podnevi in/ali ponoči.

- Preberite tudi: Pri urologu smo preverili, kako škodljivo je zadrževanje urina.
Motnje v odvajanju blata
Kot pravi prim. Sojar, so težave pri odvajanju blata raznolike in vedno pomembno vplivajo na kakovost življenja. Tudi te najpogosteje povzročijo obporodne poškodbe, lahko pa so posledica nepravilnega delovanja mišic medeničnega dna ali prehranskih dejavnikov. “Ko govorimo o motnjah v odvajanju blata, nikoli ne govorimo o zdravi ali nezdravi hrani, temveč o primerni in neprimerni; slednja lahko povzroča težave pri zadrževanju in odvajanju blata,” pove sogovornik.
Med najpogostejšimi oblikami so:
- Uhajanje blata in vetrov, ki je lahko povezano s poškodbami mišic, s prehrano ali intolerancami na določene sestavine.
- Težave s konsistenco blata, ki jih ocenjujemo po bristolski lestvici odvajanja blata. Optimalna je srednja konsistenca (3-4 na lestvici), ki omogoča normalno odvajanje.
- Občutek nepopolnega izpraznjenja, ko oseba ves čas po malo čuti potrebo po odvajanju, vendar ne more popolnoma izprazniti črevesja. To je pogosto posledica povešenja črevesa ter nepravilnega delovanja mišic in zahteva ustrezno obravnavo.
“Normalno odvajanje blata je lahko trikrat na dan ali na tri dni, če pri tem ni težav, kot so denimo občutek napihnjenosti, “črvičenja”, bolečine itd.,” poudarja prim. Valentin Sojar.
Povešanje organov
Zaradi različnih sprememb v telesu lahko pride do povešanja in celo izpadanja medeničnih organov, kot so maternica, mehur ali črevesje. To se lahko zgodi skozi nožnico ali danko.
Zdravljenje motenj v delovanju medeničnega dna
Za pravilno diagnozo je ključen poglobljen pogovor s strokovnjakom in ustrezne preiskave. “Bolniki imajo lahko tudi več sočasnih motenj, za učinkovito izboljšanje je treba zdraviti težave celostno, večinoma z vključevanjem več različnih strokovnjakov. Pri izbiri terapije vedno upoštevamo tudi želje bolnika,” pravi prim. Sojar.
Prvi korak pri zdravljenju so običajno konservativni ukrepi, kot so prehranski nasveti, vodenje dnevnika odvajanja in fizioterapija medeničnega dna, ki lahko pomaga pri nepravilni uporabi mišic. S takšnimi načini lahko izboljšamo stanje pri približno 80 odstotkih bolnikov.
V primerih morfoloških ali organskih okvar, kot so oslabelost mišic ali spuščeni organi, pa je pogosto potrebna kirurška obravnava. “Kirurški posegi pri motnjah medeničnega dna so zelo učinkoviti, v večini primerov pa kombiniramo različne metode zdravljenja,” pojasnjuje prim. Sojar.
Strokovnjaki poudarjajo, da motnje medeničnega dna niso nujna posledica staranja in da obstajajo učinkovite rešitve. Ključno je, da bolniki poiščejo pomoč pravočasno in tako izboljšajo kakovost svojega življenja.