Marec je svetovni mesec ozaveščanja o endometriozi

Ženska se boli za trebuh zaradi bolečine
Foto: Profimedia

Ni čudno, da ima endometrioza svoj mesec ozaveščanja, saj je ena najpogostejših bolezni pri ženskah v rodni dobi.

Evropski parlament je endometriozo leta 2007 proglasil za socialno bolezen, ker zelo močno vpliva na življenje številnih žensk.

Kaj je endometrioza?

Endometrioza je stanje, ko je endometrij (to je notranja plast maternice, ki se vsak mesec v menstrualnem ciklusu zadebeli in izlušči navzven, kar je videti kot menstruacija) prisoten izven maternične votline. Med menstrualnim ciklusom se tudi ta ektopičen endometij zadebeli, nima pa se kam izluščiti, zato zaostaja v telesu, kar povzroča kronična vnetja, zadebelitve, zarastline, lahko tudi ciste, ki so napolnjene z rjavo tekočino in se jim reče tudi ‘čokoladne ciste’ jajčnikov.

Endometrioza je najpogosteje prisotna po sluznicah v trebušni votlini in na jajčnikih, lahko pa prodira tudi globlje v tkiva, denimo proti črevesju in sečnemu mehurju, ali pa se pojavi izven trebušne votline, denimo v brazgotini po epiziotomiji ter celo v prsnem košu ali glavi.

Endometrioza je ena najpogostejših bolezni pri ženskah v rodni dobi. Natančnih podatkov o pogostnosti ni, saj je velikokrat neodkrita. Različne raziskave ocenjujejo, da je prisotna pri približno 10 -15 odstotkih žensk v rodni dobi, pri tistih, ki imajo težave z neplodnostjo v 20- 50 odstotkih, pri tistih s pelvično bolečino pa v 10-70 odstotkih.

Vzroki za nastanek in dejavniki tveganja so neznani

Natančen vzrok za nastanek endometrioze ni znan, ve pa se, da ima pomembno vlogo dednost. Tveganje je odvisno od starosti, najpogosteje bolezen odkrijemo v tridesetih in štiridesetih letih starosti, pojavi pa se lahko že pri mladostnicah in vztraja do menopavze. Po nekaterih raziskavah naj bi imele večje tveganje tiste ženske, ki dobijo prvo menstruacijo zgodaj – pred 11. letom starosti, ženske s kratkimi ciklusi, tiste, ki niso nikoli rodile ter ženske s prekomerno telesno težo oziroma debelostjo, saj debelost vpliva na višje vrednosti estrogenov.

Zaradi nespecifičnih težav jo je težko odkriti

Zgodi se, da ženske zaradi težav več let hodijo k različnim zdravnikom, preden se postavi prava diagnoza. Ali pa se kljub težavam ne odločijo za obisk zdravnika, ker se jim zdijo težave, denimo boleče ali močne menstruacije, nekaj, kar je pri njih “pač prisotno ali običajno”.

V javnosti se še zmeraj prepogosto nekaterim ginekološkim težavam ne daje dovolj velikega pomena ali pa se jih pripisuje stresu ali nezdravemu življenjskemu slogu. To pa vpliva na zakasnitev diagnoze.

Postavitev diagnoze

Diagnozo postavimo na podlagi pogovora z žensko, ginekološkega pregleda in ultrazvoka (UZ), včasih tudi slikanja z MRI. Če obstaja velik sum na endometriozo, ki je ne potrdimo z UZ/MRI, pa naredimo diagnostično laparaskopijo, med katero lahko spremembe tudi odstranimo.

Ob endometriozi so lahko prisotne še druge bolezni, najpogosteje adenomioza in miomi.

Endometrioza pomembno vpliva na kakovost življenja

Endometrioza je hormonsko odvisna bolezen, kjer je prisotno kronično vnetje, kar povzroča težave. Glavni simptom je bolečina v spodnjem delu trebuha, ki je lahko ciklična (to pomeni vezana na menstrualni ciklus) ali kronična. Najpogosteje ima bolnica boleče menstruacije (dismenorejo), lahko pa tudi boleče spolne odnose (dispareunijo), kronične bolečine v spodnjem delu trebuha oziroma medenici (pelvialgijo), težave z neplodnostjo, lahko pa tudi težave pri odvajanju blata (dishezija) ali vode (disuria ali hematurija), ki so najtežje v času menstruacije. Obseg težav ni vedno sorazmeren z obsežnostjo sprememb.

Endometrioza je lahko prisotna tudi pri ženskah, ki nimajo nobenih znakov oziroma težav, in jo odkrijemo naključno ali pa sploh ne.

Zapleti endometrioze

Najpogostejša zapleta te bolezni sta neplodnost in bolečine, posledično tudi psihične stiske in slabša kakovost življenja. Zaradi endometrioze lahko nastanejo zarastline med organi v mali medenici, kar otežuje kirurške posege in seveda poslabša bolečine in neplodnost. Po zdravljenju endometrioze se pomembno izboljša možnost za zanositev in donositev otroka.

Endometrioza lahko povzroča bolečine in krvavitve pri odvajanju blata ali vode, redko pa se naseli v pljučih in povzroča krvavitev v pljuča v času menstruacije, bolečine v prsnem košu in krvav izpljunek. Lahko se naseli v brazgotinah po epiziotomiji ali carskem rez in povzroča bolečine. Zelo redko se lahko naseli tudi v možganih ali nosni sluznici.

Možnosti zdravljenja

Endometriozo je smiselno zdraviti, tudi, če se odkrije naključno in ne povzroča težav. S tem se prepreči napredovanje bolezni. Zdravljenje pa je nujno, kadar povzroča kakršne koli težave. Glavna težava endometrioze je, da je pogosto nediagnosticirana in zato ne zdravljena.

Zdravljenje je kirurško ali z zdravili. Pri ženskah, ki ne želijo zanositi, je zdravljenje najpogosteje s kontracepcijskimi tabletkami. Obstaja tudi zdravilo, ki je registrirano zdravilo za zdravljenje endometrioze, ter zdravilo, ki je registrirano za zdravljenje endometrioze in miomov. Moderna zdravila so varna in z malo stranskimi učinki.

Endometrioza “usahne” z menopavzo in med nosečnostjo – ti dve stanji sta njeni naravni zdravili. Že po eni nosečnosti nekatere ženske nimajo več težav, pri mnogih pa se ponovi, če je ne zdravi.

Premalokrat se upošteva, da je treba bolnici z endometriozo nuditi tudi psihično in socialno pomoč.

Kaj potrebujejo ženske z endometriozo?

Pomembno je, da se ženske, ki imajo ginekološke težave, čim prej obrnejo na osebne zdravnike in ginekologe, da pridejo pravočasno do diagnoze in zdravljenja. Na poti do rešitve težav pa je naloga zdravnikov, da jih razumemo in jim stojimo ob strani. Predvsem se moramo vsi zavedati, da bolečine niso izmišljene, ampak imajo resno bolezen v ozadju, prav tako težave pri zanositvi.

Pomembno je tudi, da se ženske oziroma pari pravočasno odločijo za zanositev in čim prej poiščejo pomoč. Kot je pri vseh vzrokih za neplodnost važno, je tudi pri endometriozi za uspešno zanositev ključnega pomena starost ženske. Z leti namreč pri vseh ženskah plodnost pada, tudi pri ženskah z endometriozo.

Pri bolečinah in neplodnosti je smiselna tudi psihološka podpora, sicer lahko pride do začaranega kroga poglabljanja težav v duševnem in telesnem zdravju. Poleg obravnav pri kliničnih psihologih (na napotnico), so učinkovite tudi podporne tehnike za sproščanje, denimo medicinska hipnoza, avtogeni treningi, ukvarjanje s športom in hobiji in podobno, ter akupunktura in prehransko svetovanje.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,645
18.03.2025 ob 19:11
266
23.02.2025 ob 11:55
1,614
06.02.2025 ob 12:23
854
17.03.2025 ob 18:23
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close