Ni pitja brez tveganja

Foto: Profimedia

Alkohol je eden od glavnih dejavnikov tveganja za zdravje ljudi.

“Gre za rakotvorno, teratogeno (povzroča anomalije pri plodu), toksično in psihotropno (neposredno in kemično vpliva na duševno stanje človeka) snov, ki lahko okvarja vse organe in lahko povzroča zasvojenost,” je na konferenci Življenje z rakom po raku opozarjal specialist družinske medicine prim. dr. Marko Kolšek, dr. med.

Kot je razložil, so jetra edini človeški organ, ki je sposoben alkohol spremeniti v nestrupene snovi. “Zdrava jetra v približno eni uri razgradijo 10 gramov alkohola. Za predelavo ene enote alkohola (en deciliter vina ali pol steklenice piva) potrebujejo eno do dve uri. Tega procesa ni mogoče z ničemer pospešiti. Dokler jetra ne »očistijo vse krvi«, alkohol kroži po telesu in negativno vpliva na vse celice v telesu.

Ni organa v telesu, na katerega dolgotrajno pitje alkohola ne bi vplivalo škodljivo: vpliva na živčevje, prebavila, obtočila, žleze, kostno-mišični sistem ter povzroča številne rake (denimo na dojki, debelem črevesu, jetrih, …). Med smrtmi zaradi raka jih je 13 odstotkov povezanih s pitjem alkohola.

Prim. dr. Marko Kolšek, dr. med.

Slovenci med največjimi uporabniki alkohola

Po besedah dr. Kolška, je poraba alkohola v Evropi višja kot drugje po svetu, Slovenci pa so med največjimi uporabniki alkohola v Evropi: “Povprečna uporaba alkohola med Slovenci je približno 150 litrov vina na leto/prebivalca, starejšega od 15 let.

Zaskrbljujoče je tudi, da je alkohol na drugem mestu po indeksu DALY (pred njim je tobak), ki meri izgubljena leta zaradi bolezni ali prezgodnje smrti. “Bojim se, da je v Sloveniji alkohol pred tobakom, saj je v Sloveniji manjši odstotek kadilcev kot v Evropi, odstotek uporabnikov alkohola pa je večji,” je dejal dr. Kolšek.

Nekaj dejstev o alkoholu:

  • Nobena druga droga ni tako povezana z nasiljem (fizičnim, psihičnim in spolnim), kot je alkohol.
  • Včasih se je govorilo, da alkohol pozitivno vpliva na koronarne žile, kar ne drži.
  • Je »kalorična bomba« – vsebuje skoraj toliko kalorij, kot maščoba (7kcal/g).
  • Ovira absorbcijo (vsrkavanje) drugih ključnih hranil, denimo vitaminov, beljakovin.
  • Alkohol je edina psihoaktivna snov, ki povzroča zasvojenost in ima pomemben globalni vpliv na zdravje ljudi, ki je brez nadzora na mednarodni ravni.

Na spletni strani www.nalijem.si je anonimni spletni vprašalnik za samooceno pitja, na https://esos.karitas.si vprašalnik za oceno tveganja, kako resna je vaša osebna stiska in kam po pomoč. Če potrebujete nasvet, obiščite forum Zasvojenost in pomoč. Svetujejo tako svojcem, kot tistim, ki se soočajo z zasvojenostjo.

Akcija 40 dni brez alkohola

Med.Over.Net tudi letos s Slovensko karitas, AVP, NIJZ in drugimi organizira akcijo 40 dni brez alkohola. Vsako leto pobudniki akcije 40 dni brez alkohola predlagajo odpoved alkoholu kot izraz solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi nasilja, nesreč in bolezni, ki so posledica pitja alkohola. S tem želijo spremeniti družbeno klimo in toleranco do prekomernega uživanja alkohola v Sloveniji. Ne pozabimo, da alkohol pomembno prispeva k obolevnosti in umrljivosti prebivalstva. Pridružite se akciji. Več na https://brezalkohola.si.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,833
09.07.2024 ob 13:59
1,539
11.07.2024 ob 12:27
913
08.07.2024 ob 11:36
Preberi več

Več novic

New Report

Close