Kljub skrb vzbujajočim številkam vse več raziskav kaže, da razvoj teh bolezni ni nujno vnaprej določen z geni, temveč ga lahko v veliki meri odložimo ali celo preprečimo z določenimi dejavniki, na katere lahko vplivamo, poroča CNN. V obsežni raziskavi, objavljeni v začetku aprila v reviji Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry, so namreč raziskovalci ugotovili, da na tveganje za demenco, kap in depresijo v poznejših letih vpliva vsaj 17 dejavnikov. Njihovo obvladovanje lahko zmanjša tveganje za vse tri bolezni.
Seznam dejavnikov (vrstni red ne nakazuje na pomembnost dejavnika):
- Krvni tlak
- Indeks telesne mase (ITM)
- Bolezni ledvic
- Raven glukoze v krvi
- Skupni holesterol
- Uživanje alkohola
- Prehrana
- Slabši sluh ali izguba sluha
- Bolečina
- Telesna dejavnost
- Občutek smisla v življenju
- Spanje
- Kajenje
- Socialna vključenost
- Stres
- Kognitivna dejavnost v prostem času
- Simptomi depresije
Pozitivno sporočilo: Lahko ukrepamo
“Ta raziskava kaže, kako močan vpliv imajo spremembe življenjskega sloga in vedenja na bolezni, povezane s staranjem,” poudarja dr. Sanjula Singh, glavna avtorica študije in nevrologinja na Harvard Medical School. Dodaja, da je sporočilo študije pozitivno: “Obstaja veliko stvari, ki jih lahko naredite, in ne le, da boste zmanjšali tveganje za kap, ampak tudi za demenco in depresijo v poznejših letih.“
V preteklosti so se študije običajno osredotočale na posamezno stanje, zato so v omenjeni raziskavi želeli ugotoviti skupne dejavnike tveganje. Raziskovalci so analizirali 59 meta-analiz, ki so bile objavljene med letoma 2000 in 2023 in so preučevale tiste dejavnike tveganja za kap, demenco in depresijo v poznejših letih, na katere ljudje lahko vplivamo. Pokazalo se je, da vseh 17 prej omenjenih dejavnikov povečuje tveganje za vsaj dve bolezni. Ni pa bilo opravljenih nobenih meta analiz o povezavi med depresijo v poznejšem življenju in 11 dejavniki: uživanje alkohola, ITM, raven glukoze v krvi, kognitivna dejavnost, prehrana, slabši sluh oziroma izguba sluha, ledvična funkcija, bolečina, telesna aktivnost, socialna vključenost in stres.
Največji vpliv: Krvni tlak
Med vsemi preučenimi dejavniki je imel največji vpliv krvni tlak. Osebe s krvnim tlakom 140/90 mm Hg ali višjim so imele več kot dvakrat večjo verjetnost za kap, 20 odstotkov večjo verjetnost za razvoj demence in 16 odstotkov večjo verjetnost za depresijo. Drugi dejavniki, ki so najbolj vplivali na nastanek omenjenih treh bolezni so bili: kajenje, spanje, telesna aktivnost in raven glukoze v krvi.
Če se zdi ukrepanje na 17 področjih preveč, Singhova svetuje, da jih obravnavamo kot »menu«, iz katerega jih najprej izberemo nekaj in jih nato postopoma uvajamo. Dodaja, da se nekateri tudi prekrivajo: če bomo izboljšali prehrano in telesno aktivnost, bomo zelo verjetno izboljšali še nekaj drugih dejavnikov iz seznama, denimo krvni tlak, raven glukoze v krvi, spanje in holesterol

Še zmeraj ne veste, kako začeti? V kolikor še vedno ne veste, kako se lotiti sprememb, so na CNN ponudili nekaj predlogov.
Zniževanje krvnega tlaka
Skrb za krvni tlak obsega redno merjenje krvnega tlaka, omejitev uživanja soli, skrb za ustrezen vnos kalija, redno gibanje, vzdrževanje zdrave telesne teže in nadzorovanje stresa.
Opustitev kajenja
Za pomoč pri opuščanju kajenja je na voljo kar nekaj institucij. Kje vse lahko dobite pomoč za opustitev kajenja preberite v članku Prenehanje kajenja: Težaven, a mogoč korak.
Izboljšanje telesne zmogljivosti
Vsaka telesna dejavnost je boljša kot nobena. Po novem pa vam osebni zdravnik lahko telesno dejavnost predpiše kar na recept!
Skrb za zadosti kakovostnega spanja
“Premajhen delež bolnikov z motnjami spanja poišče zdravniško pomoč. S pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem motenj spanja preprečimo, da postanejo kronične in zato ne vodijo v razvoj drugih bolezni – srčno-žilnih, možganska kap, srčni infarkt, metabolne bolezni, različne oblike karcinomov,” je pred časom za naš portal opozorila specialistka nevrologije in klinične nevrofiziologije prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., evropska ekspertinjo za motnje spanja. Več o ukrepih, ki pomagajo pri dobrih spalnih navadah, in o tem, kdaj je zaradi težav s spanjem treba poiskati zdravniško pomoč, preberite v članku Te osebe prepozno obiščejo zdravnika, ste med njimi?
Uravnavanje glukoze v krvi
Zdrava prehrana, telesna aktivnost in uravnavanje teže so ključni za uravnavanje glukoze v krvi. Več o glukozi v krvi je povedal predstojnik KO za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove na Pediatrični kliniki, prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., v članku Veste, kaj je čas v ciljnem območju in kako vam lahko pomaga pri zdravju?
Z ustreznimi ukrepi lahko posamezniki zmanjšamo tveganje za tri resne bolezni in poskrbimo za boljšo kakovost življenja v starosti.
Vir:
- CNN: 17 factors affect your risk for dementia, stroke and depression, study suggests. Dostopno na: 17 factors affect your risk for dementia, stroke and depression, study suggests. Zadnji dostop: April 2025