Tako je pokazala nova raziskava, objavljena v JAMA Network Open, ki so jo opravili raziskovalci iz univerze Južne Danske. Analizirali so podatke, zbrane v 89 družinah s 181 otroki in adolescenti, starimi med štiri in 17 let.
V povprečju so otroci za zabavo preživeli pred zasloni sedem do osem ur na dan.
Zmanjšanje vedenjskih težav
Polovica družin je bila pozvana, naj omejijo čas svojih otrok pred zasloni na največ tri ure na teden (na osebo), kar je velika sprememba glede na povprečnih sedem do osem ur na dan, kolikor jih je preživela večina otrok. Pri otrocih, ki so spremenili svoje navade, so se vedenjske težave zmanjšale in prešle iz kategorije ‘mejnih’ v kategorijo ‘normalnih’ glede na standardizirano oceno vprašalnika prednosti in slabosti (SDQ – strengths and Difficulties Questionnaire).
Otroci, ki so imeli zelo omejen čas izpostavljenosti zaslonom, so bolje obvladovali svoja čustva in izboljšali svoje socialne stike.
Zaostanek v razvoju
Predhodno opravljene raziskave, objavljene v reviji JAMA Pediatrics, so pokazale, da se otrok do tretjega leta starosti ne sme izpostavljati zaslonom, saj lahko to povzroči zaostanek v razvoju. Raziskovalci z univerze Drexel (Filadelfija, ZDA) so denimo ugotovili, da dojenčki in malčki, ki so izpostavljeni zaslonom, bolj verjetno kažejo netipično senzorično vedenje, povezano z nevro-razvojnimi motnjami, kot sta avtizem in motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD). Prav tako se je pokazalo, da sta na razvoj vplivala starost dojenčkov in čas, ki so ga preživeli pred zasloni. Vsaka ura na dan, ki jo otrok pri 18 mesecih preživi pred zaslonom, poveča verjetnost za pojav senzoričnih težav za 23 odstotkov, pri starosti 24 mesecih pa se je ta verjetnost zmanjšala na 20 odstotkov.
Kot edino izjemo avtorji navajajo video klepet, za katerega pravijo, da lahko prinaša socialne koristi in s tem pozitiven vpliv na otrokov razvoj.
Vir: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2821176?