Voda je bistvena za pravilno delovanje telesa, njen primanjkljaj pa lahko povzroči veliko več kot le občutek žeje. Voda je ključna za uravnavanje telesne temperature, prek krvi oskrbuje celice s hranili in kisikom, odvaja odpadne snovi ter je prisotna v prebavnih, sklepnih in drugih telesnih tekočinah. Poleg tega ščiti organe in vezivna tkiva. Čeprav lahko ljudje brez hrane preživijo več tednov, že nekajdnevno pomanjkanje ali odsotnost vode postane usodno, piše nacionalni portal o hrani Prehrana.si.
Stanje hidracije posameznika lahko nakazujeta količina in barva urina, vendar na barvo vplivajo tudi prehranski dejavniki, zdravstveno stanje in zdravila. Britanski Independent je predstavil pet posledic nezadostne hidracije.
Suha in razdražena koža
Nezadosten vnos vode lahko povzroči suho, srbečo in razpokano kožo. Kot pojasnjuje dr. Kim Goldin, zdravnica v Nuffield Health, lahko dehidracija poslabša že obstoječe kožne bolezni, kot sta dermatitis in ekcem, ter poveča tveganje za okužbe na koži.

Prebavne težave
Zaradi nezadostne hidracije se zmanjša vsebnost vode v črevesju, kar lahko upočasni prebavo in povzroči pretrdo blato oziroma zaprtje.
Strjeni in suhi blati lahko vodijo do neprijetnih težav, ki jih je mogoče preprečiti s preprostim povečanjem vnosa vode.
Težave s krvnim obtokom
Eden od znakov dehidracije je lahko tudi omotica. Nezadostna hidracija lahko vpliva na krvni obtok. To lahko vodi v nizek krvni tlak, omotico in vrtoglavico. V hujših primerih dehidracije se lahko zgosti kri, kar poveča tveganje za nastanek krvnih strdkov in srčnih napadov.
Slabša kognitivna funkcija
Naš možgani za optimalno delovanje potrebujejo zadostno količino vode. Pomanjkanje tekočine lahko povzroči težave s koncentracijo, spremembe razpoloženja, razdražljivost in celo kratkoročne spominske težave.

Težave s sečili
Nezadosten vnos tekočine lahko poveča tveganje za okužbe sečil in nastanek ledvičnih kamnov. Če uživamo premalo tekočine, se urin zgosti, kar poveča tveganje za vnetja in druge težave z ledvicami, kot so ledvični kamni.
Priročni nasveti za izboljšanje hidracije
- Pijte skozi ves dan: Namesto da bi naenkrat zaužili veliko tekočine, raje pijte v rednih intervalih. Pomagate si lahko z opomniki.
- Vodi dodajte okus: Če vam je navadna voda preveč dolgočasna, jo obogatite s koščki limone, kumare ali jagodičevja.
- Zmanjšajte vnos kofeina in alkohola: Obe snovi delujeta diuretično in pospešujeta izgubo vode. Poleg tega, da se zmanjša vnos kofeina in alkohola, poskrbite, da ob vsaki skodelici kave popijete tudi kozarec vode.
- Uživajte hrano z visoko vsebnostjo vode: Lubenica, kumare in jagodičevje so živila z visoko vsebnostjo vode.
- Povečajte vnos vode ob bolezni: Ob vročini, driski ali drugih obolenjih je še posebej pomembno povečati vnos tekočine.
Ste vedeli?
- Dehidracija lahko povzroči bolečine v hrbtu, saj so medvretenčne ploščice večinoma sestavljene iz vode.
- Nevarno je lahko tudi prekomerno pitje vode. Leta 1976 je bilo na tekaških tekmovanjih, krajših od 16 kilometrov, pitje celo prepovedano, saj je zaradi preveč zaužite vode in športnih pijač prišlo do smrtnih primerov zaradi možganskega edema. Sodobna priporočila narekujejo, da se pri športnih aktivnostih nadomešča toliko vode, kot se j porabi. To je približno pol litra na uro – odvisno od stopnje intenzivnosti in okoljskih razmer.
- Športniki lahko ob izrazitih fizičnih naporih izgubijo zaradi potenja do 6–10 odstotkov telesne teže, kar poveča tveganje za dehidracijo. Poskrbeti morajo za nadomeščanje tekočine in elektrolitov.
- Zadostna hidracija lahko pomaga pri zaprtju in okužbah sečil.
Ne pozabite – hidracija je ključna za vaše zdravje in dobro počutje. Poskrbite, da bo pitje vode postalo vaša vsakodnevna navada!
Vira:
- The Independent: This is what not drinking enough water will do to your health and wellbeing. Dostopno na: This is what not drinking enough water will do to your health and wellbeing. Zadnji dostop: Marec 2025
- Prehrana.si: Hidracija. Dostopno na: Hidracija. Zadnji dostop: Marec 2025