Večina ne pospravlja in ne čisti z največjim veseljem. Najbolj osovraženo je čiščenje kopalnice. To je za več kot polovico anketiranih najbolj neprijetno opravilo.
Zato nas toliko bolj veseli spoznavanje trikov, ki temeljijo na priljubljeni metodi Marie Kondo in zagotavljajo, da je dom mogoče pospraviti enkrat za vselej, zaradi česar je čiščenje mnogo bolj prijetno in hitro opravljeno. Zaradi tega se tudi bolje počutimo. Po izkušnjah mnogih žensk in na podlagi strokovnih mnenj, urejeno okolje ugodno vpliva na različne vidike življenja, še posebno na zbranost, organiziranost, (poslovni) uspeh, doseganje ciljev, vztrajnost in boljše odnose.
Kdor ima doma kaos, ga ima tudi v avtu, tudi v življenju. Eni imamo pa radi pošlihtane vse zadeve.
Mnenje uporabnice Amarilis
Na javni tribuni Urejen dom – urejen um ali obratno?, aktivnosti v Mesecu dni za zdravje, ki letos izpostavlja pomen psihične odpornosti, so se uporabniki Starševskega čveka lahko pogovarjali z Jano Lavtižar, psihoterapevtko, in Tino Markun, svetovalko za urejanje domov po metodi Marie Kondo, kako s pospravljanjem sploh začeti. Še posebno če nas bližnji pri tem ne podpirajo. (Več o strokovnjakinjah.)
Kje najti motivacijo, da se lotite pospravljanja?
»Temeljito pospravljanje najprej začnemo z razmislekom: zakaj želimo pospraviti in kaj želimo s tem spremeniti, saj želimo, da nas urejen dom podpira pri tem, kar počnemo in kako želimo živeti, torej ne gre samo za red in organizacijo.
Pomembno je tudi, da si, preden začnemo pospravljati, zamislimo, kako želimo, da poteka naš idealen dan od jutra do večera in kako se želimo počutiti. Razmislek, kje smo in kam gremo, ter naš zakaj sta ključna pri motivaciji, da se pospravljanja lotimo in ga tudi zaključimo. Motivacija naj bo tudi ta, da temeljito pospravimo enkrat, potem pa le še vzdržujemo red in tako lahko po tem, ko je dom urejen, svoj čas in pozornost namenjamo stvarem, ki so nam pomembne. Postavimo si tudi realen časovni okvir – do kdaj želimo imeti urejen dom (prazniki, počitnice, obisk …), načrtujemo čas, ki ga bomo namenili pospravljanju, v procesu pa smo iskreni do sebe, da obdržimo le stvari, ki jih imamo radi in ki jih resnično potrebujemo – torej tisto, kar spada v našo osebno vizijo oziroma razmislek pred pospravljanjem, kar si lahko tudi zapišemo, narišemo, naredimo kolaž – karkoli. In ko v procesu pospravljanja postane težko, se vrnemo k svoji viziji,« svetuje Tina Markun, svetovalka za urejanje domov.
Preberite tudi: Kako pospraviti dom enkrat za vselej.
Kako se lotite pospravljanja, če nas bližnji ovirajo?
»Najboljši način za pospravljanje v družini in soočanje z odvečnimi stvarmi je, da najprej pospravimo svoje stvari in da smo zgled. Ne odločamo se namesto drugih, kaj obdržati. Pospravljanje je nalezljivo; ko boste organizirali svoje stvari, boste navdušili tudi druge družinske člane,« predlaga Tina Markun tistim, ki so za pospravljanje in čiščenje prepuščeni samim sebi.
Res je, da je mnogo težje pospravili, če nimamo podpore bližnjih. Vendar strokovnjakinji imata rešitev. V javni tribuni sta odgovorili na nekaj konkretnih vprašanj uporabnikov, ki jih bližnji ne podpirajo, da bi se lotili pospravljanja, ali jih pri tem celo ovirajo.
»Živim v hiši svojih starih staršev. Podstreha in klet sta polni njihovih stvari, ki se jim težko odrečem, kaj šele moj oče, ki je še bolj navezan na hišo in spomine iz nje. Prosim za nasvet, kako se lotiti in vsaj začeti,« zanima uporabnico Familjarna.
»Lahko gre za vprašanje čustvene navezanosti. Na očeta ne morete vplivati, na svoje razmišljanje in ravnanje pa lahko. Če se z njim sporazumete, kaj bi lahko odromalo iz hiše, super; začnite raje pri predmetih kot pri spominkih, pismih in fotkah; za slednje tudi ni problema, da bi jih obdržali. Če pa gre za navezanost na predmete, ki nikomur ne koristijo, ne bi bil odveč posvet s terapevtom, da razrešite kak čustven vozel, ki vas zavira,« svetuje Jana Lavtižar, spec. zakonske in družinske terapije.
»Čaka nas pospravljanje vse ‘zapuščine’ v garaži in kotih omar. Je smiselno, da vsak pospravi svoj kotiček in naenkrat? Razmišljala sem celo, da bi to prepustila čistilki,« išče najboljšo rešitev uporabnica Aircon.
»Čeprav je cilj obeh – čiščenja in pospravljanja – narediti prostor lep, gre za različna opravila. Pri pospravljanju se ukvarjamo s stvarmi – jih dajemo na njihovo mesto, če pa svojega mesta še nimajo, jim najdemo pravega – in prav je, če želimo, da se dolgoročno obnese, da to naredimo sami. Pri čiščenju pa se ukvarjamo z odstranjevanjem nečistoče. Lahko rečemo, se pri pospravljanju soočamo sami s seboj, pri čiščenju pa z naravo. Pospravljanje naj bo enkraten dogodek – enkrat najdemo stvarem njihovo mesto, čiščenje pa je stalno potrebno (dnevno, tedensko ali letno). Ko temeljito pospravite dom, pospravljanje ne bo več potrebno, ampak boste le vzdrževali red in tudi čiščenje je enostavnejše in hitreje opravljeno. Pri skupnih prostorih se skupaj odločite, kakšen bo njihov namen, kaj boste shranili in kje. Torej, tudi garaža naj ima svoj namen. Če za stvari ne veste, da jih imate, če nimajo svojega mesta ali jih ne vidite, jih morda ne potrebujete,« svetuje Tina Markun.
»Pri nas prihajajo paketi ‘na normo’ in potlej še neodprti romajo v omaro. Žena pravi, da nima časa, da bo za vikend, men se pa zdi to izgovor. Če kaj rečem, je takoj ogenj v hiši,« je svojo težavo zaupal uporabnik Dino.
Zanj ima Jana Lavtižar dva nasveta: »Prvi je, da se najprej lotite urejanja vsega tistega, na kar imate vpliv sami. Če se boste posvetili vsem svojim stvarem in področjem, pri katerih bi vam več reda izboljšalo počutje, zna biti, da boste z zgledom ženo dolgoročno nagovorili veliko bolj kot s kakršnimkoli prigovarjanjem, pa če se vam zdi še tako logično. Če ste izrazito urejen tip človeka, ta nasvet preskočite. Drugi pa je povezan z vajinim odnosom. Ali med vama vse štima, se rada in dovolj pogovarjata o stvareh, ki so za oba pomembne, si vzameta dovolj časa za vaju, imata porazdeljene delovne obveznosti, da se noben ne počuti preobremenjen na račun drugega, uživata v družbi drug drugega, si zaupata svoje želje, hrepenenja, stiske …? Če odgovor ni pritrdilen, bi me na vašem mestu zanimalo, kaj vam žena s svojim ravnanjem pravzaprav sporoča. In če se v pogovoru vedno znova zaciklata, bi jo povabila na pogovor k terapevtu. Morda pogasita ogenj, preden se razširi v požar.«
Več nasvetov: Javna tribuna: Urejen dom – urejen um ali obratno?
Za posvet s strokovnjakinjama obiščite: https://janalavtizar.com in https://tinamarkun.si.
Preberite tudi članek o povezavi uma in reda v domu: https://med.over.net/harmonija-prostora.
Fotografija: Profimedia
Vir: https://www.cleaninginstitute.org/newsroom/surveys/2018-aci-national-cleaning-survey-results-time-spent-cleaning