Slovenci jeseni množično drvimo na ta pregled

čakalnica
Foto: Profimedia

Jeseni imajo dermatologi več dela pri pregledih znamenj, tudi zato, ker po poletju na koži opazimo kakšno novo, morda sumljivo znamenje. Samopregledovanje je nujno ves čas, na koliko časa pa bi morali na preventiven pregled pri strokovnjaku?

Večina populacije ima na svojem telesu povprečno 30 do 50 znamenj, zato priporočamo preventivne preglede na dve do tri leta, pravi Tamara Levičnik, dr. med, specialistka dermatovenerologinja iz Estetike Fabjan.

A nekaterim izmed vas strokovnjaki priporočajo še bolj pogoste preglede in večjo pozornost. “To so npr. ljudje z večjim številom znamenj, svetlejšo poltjo, ki so zato bolj dovzetni za kožne spremembe, sonce jih tudi prej opeče, ljudje z družinsko anamnezo kožnega raka, ljudje, ki so poklicno bolj izpostavljeni soncu …” našteva Levičnikova. Taka populacija potrebuje kontrole vsaj enkrat na leto.

Kot pojasnjuje sogovornica tej skupini ljudi poleg običajnega dermatološkega pregleda zagotavljajo pregled znamenj z napravo Fotofinder. “To je pomembna pomoč tako dermatologu kot tudi pacientu pri objektivnem spremljanju znamenj. Gre za digitalno slikanje telesa v celoti. Poleg slike vseh znamenj nam aparat s pomočjo umetne inteligence določena znamenja še posebej izpostavi, ter avtomatično oceni njihovo tveganje. Slike se shranjujejo in se ob vsakem obisku avtomatično primerjajo. Nepogrešljiva pri tem je vsekakor tudi ocena dermatologa.”

Največ pregledov opravijo jeseni

Povpraševanja za dermatološke preglede sumljivih znamenj je iz leta v leto več, ocenjuje dermatovenerologinja. To je zelo spodbudno, dodaja, saj kaže na večjo ozaveščenost populacije o pomenu zgodnje prepoznave in odstranitve nevarnih sprememb.

“Največ zanimanja je prav gotovo v jesenskih mesecih, ko je poletne sezone konec in ljudje na koži odkrijejo kako novo znamenje, ki ga pred poletjem še ni bilo. V ostalih mesecih pa je zanimanje enakomerno razporejeno,” pojasnjuje Levičnikova.

Kožna znamenja sicer pregledujejo in odstranjujejo čez vse leto. Tudi v poletnih mesecih ni nikakršnih kontraindikacij za odstranjevanje, če so znamenja suspektna, pravi.

Po prvem obisku se približno četrtina pacientov odloči za redne letne preglede.

pravi Tamara Levičnik dr. med, specialistka dermatovenerologinja iz Estetike Fabjan.

Strah pred pregledom

Naša minianketa med bralci na socialnih omrežjih je pokazala, da ima vsak tretji sumljivo kožno znamenje. “Če ima vsak tretji “sumljivo” znamenje, ali bolje znamenje, ki ga vznemirja, je prvi korak obisk osebnega zdravnika, ki lahko že večino pomiri. Če osebni zdravnik ne more izključiti sumljive spremembe, sledi dermatolog. Če se za to ljudje ne morejo odločiti, morda pomeni, da moramo več vložiti v osveščanje in preprečevanje nastanka kožnega raka,” je prepričana specialistka kirurgije doc. dr. Barbara Perić, dr. med., iz Onkološkega inštituta Ljubljana. Na kaj sicer biti pozorni pri samoopazovanju, si lahko preberete v tem članku.   

Skrb zbujajoče je podatek, da le polovica vprašanih bralcev namerava ta sumljiva znamenja pokazati strokovnjaku. Dobra polovica zaradi dolgih čakalnih dob, ostali so izbrali odgovor “ni mi pomembno”.

Je v ozadju strah? In če ja, pred čim? “Razumem, da lahko obisk zdravnika povzroči nekaj strahu. Pomembno je vedeti, da smo tu, da pomagamo in svetujemo ljudem. Redni pregledi so ključni za zgodnje odkrivanje morebitnih nevarnih sprememb, kar omogoča hitrejši začetek zdravljenja, ki je zato tudi bolj uspešno,” je jasna Levičnikova.

Samoplačniško takoj, na napotnico se čaka

Cene samoplačniških pregledov variirajo glede na obsežnost pregleda (števila znamenj in območij oziroma števila znamenj ter zahtevnosti pregleda) in tehnologije, ki jo pri tem dermatologi uporabijo (dermatoskop, FotoFinder …). Če imate znamenj več, boste za pregled odšteli v povprečju od nekaj manj kot 100 do 250 evrov. Cene se razlikujejo tudi med samimi izvajalci storitev.

Medtem kot pri samoplačniških pregledih načeloma res pridete na vrsto takoj, boste morali za pregled v breme zdravstvene zavarovalnice počakati in se morda za čim prejšnji termin celo odpeljati malo dlje kot do najbližnje dermatološke ambulante.

Oktobrski javno dostopni podatki portala Čakalne dobe razkrivajo, da bi z napotnico stopnje redno najprej prišli do prvega dermatološkega pregleda v sredini januarja 2024 v Celju, v februarju v Murski Soboti in Novi Gorici, v marcu pa bi se morali odpraviti v Ajdovščino ali v Novo mesto. Če bi želeli opraviti pregled v Ljubljani, bi morali počakati do maja 2024.

Ob stopnji nujnosti zelo hitro bi se morali v začetku decembra odpeljati v Mursko Soboto, vsi ostali termini so razpoložljivi šele v letu 2024.

Več novic

New Report

Close