Skrivnost dolgega življenja? Kava!

Z. Z. , 06. april 2025
Življenjski slogPrehrana
Starejši par uživa ob sončnem zahodu na plaži, nasmejani in objemajoči se, izražajoč srečo, ljubezen in sprostitev. V ozadju se razprostira morje in topla svetloba poletnega večera, kar ustvarja romantičen in miren prizor. Par nosi sproščena poletna oblačila, eden izmed njiju ima na sebi sončna očala, ki odsevajo sončne žarke. Ta slika ponazarja srečne trenutke in uživanje prostega časa v naravi med počitnicami.
Foto: Shutterstock

Kava, za mnoge nepogrešljiv del jutranje rutine, že dolgo deli mnenja – prinaša koristi ali dolgoročno škoduje našemu zdravju? Nova raziskava razkriva presenetljive ugotovitve.

Kava velja za eno izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu. Dnevno namreč popijemo kar dve milijardi skodelic. Kava je za mnoge nepogrešljiv del vsakdana, saj nas zjutraj napolni z energijo in nam daje moč za soočanje z napornimi dnevi. Raziskovalci pa so ugotovili še eno izjemno lastnost tega napitka – redno uživanje kave lahko podaljša našo življenjsko dobo za skoraj dve leti!

Je pitje kave res ključ do daljšega življenja?

Raziskava, izvedena na Univerzi v Coimbri na Portugalskem*, razkriva, da lahko zmerno uživanje kave zmanjša tveganje za bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in bolezni dihal, ki so med najpogostejšimi vzroki smrti.

Čeprav pitje kave le za 17 odstotkov zmanjša tveganje za te bolezni, to privede do povprečnega podaljšanja življenjske dobe za 1,8 leta. Poleg tega kava zmanjšuje tveganje za težave, kot so izguba spomina, depresija in šibkost pri starejših. Na ta način pitje kave ne le podaljša življenjsko dobo, ampak tudi izboljša kvaliteto življenja v zrelih letih.

Kako kava vpliva na naše telo?

Kava vsebuje več kot 2.000 različnih bioaktivnih spojin, med katerimi so klorogenske kisline, ki pomagajo upočasniti proces staranja, prisotne v velikih količinah.

Klorogenske kisline so antioksidanti, ki preprečijo poškodbe celic in omogočajo njihovo boljšo obnovo po izpostavljenosti škodljivim dejavnikom,” je za Medical News Today pojasnil glavni avtor raziskave, Rodrigo Cunha, doktor znanosti, glavni raziskovalec v Centru za nevroznanost in celično biologijo ter profesor na Medicinski fakulteti Univerze v Coimbri.

Staranje svetovne populacije je lahko tudi past, če bodo ljudje živeli dlje, vendar z več boleznimi in slabše. Zato si moramo prizadevati za podaljševanje zdravega in kakovostnega življenja, ne zgolj življenjske dobe,” je še dodal. Iskanje dejavnikov, ki pozitivno vplivajo na naše zdravje in kakovost življenja, je ključnega pomena.

Kaj pa tveganja?

Čeprav kava prinaša številne koristi za zdravje, je pomembno, da jo uživamo v zmernih količinah.

Po poročanju portala Prehrana.si, nacionalnega vira preverjenih informacij o hrani in prehrani, zdrave odrasle osebe pri enem vnosu ne bi smele zaužiti več kot 200 mg kofeina, dnevno pa naj ne bi zaužile več kot 3 mg kofeina na kilogram telesne teže. To ustreza približno 1 do 3 skodelicam kave dnevno.

Uživanje kave, še posebej v prevelikih količinah, ima lahko tudi številne negativne učinke. Na spletni strani Uprave za hrano in zdravila opozarjajo na naslednje težave:

  • povišan srčni utrip
  • palpitacije srca
  • povišan pritisk
  • tesnoba
  • nespečnost
  • migrene
  • tresenje
  • slabost
  • prebavne težave

Zmernost je ključ do zdravja

Je torej kava čudežno zdravilo ali nezdrava razvada? Mnenja so deljena in raziskave so polne nasprotujočih si ugotovitev, saj enkrat poudarjajo njene koristi, drugič pa opozarjajo na škodljive učinke.

Monique Richard, nutricionistka in registrirana dietetičarka, je za Medical News Today povedala, da je pri uživanju kave ključna zmernost in dodala: “Ne pričakujte, da bo kava […] čudežni napoj za podaljšanje življenja v vaši najljubši skodelici. Ne pozabite, da obstaja več dejavnikov, ki vplivajo na naše zdravje, življenjsko dobo in kakovost življenja. […] Osredotočite se tudi na druge dejavnike, na primer na ljudi, ki vas obkrožajo, na dogodivščine, na katere se podajate, na dobra dela, ki jih opravljate in na iskanje tistega, kar vas izpopolnjuje.”

Kava je le eden od mnogih dejavnikov, ki vplivajo na naše zdravje in kakovost življenja. Za dolgoročno dobro počutje je ključnega pomena celostni pristop, ki vključuje urejeno, zdravo prehrano, redno telesno aktivnost, kakovosten spanec ter skrb za duševno zdravje in zdrave odnose.

Viri:

Raziskave

  • Lopes CR, Cunha RA. Impact of coffee intake on human aging: Epidemiology and cellular mechanisms. Ageing Res Rev. 2024 Dec;102:102581. doi: 10.1016/j.arr.2024.102581. Epub 2024 Nov 16. PMID: 39557300.
Avtor
Piše

Z. Z.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,725
09.04.2025 ob 09:00
403
18.03.2025 ob 19:45
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"

New Report

Close