Prehlad ali alergija? Odkrijte, kaj vam povzroča težave!

Z. Z. , 10. april 2025
AlergijeZdravje
Mladi deček kiha v robček, medtem ko je doma bolan in v pižami – koncept zdravja ob prehladu in gripi.
foto: Profimedia

Kašelj, kihanje in zamašen nos – gre za prehlad ali alergijo? Ugotovite, kako prepoznati razliko in ukrepajte na pravi način.

Naša bralka se pritožuje, da je njen 12-letni sin že dva meseca “prehlajen”. Ima potrjene alergije na lesko, jelšo, brezo, cvetenje trav in pršico – v zadnjem tednu pa cveti praktično vse. Ne ve več, ali gre za alergijsko reakcijo ali novo virozo, saj ima sin zamašen nos, kašlja, kdaj pa kdaj tudi kihne, je utrujen, a brez vročine.

S podobno dilemo se v pomladnih mesecih sooča veliko staršev – in odraslih. Ko se narava prebuja se začnejo številne težave, kot so kihanje, kašelj, zamašen nos, solzne oči in splošna utrujenost. Toda kako ločiti med prehladom in alergijo, saj so simptomi lahko zelo podobni?

V nadaljevanju vam razkrivamo ključne razlike med obema stanjema, kako prepoznati vzrok težav in kaj lahko storite, da sebi ali svojemu otroku olajšate simptome – ne glede na to, ali gre za alergijo ali virozo.

Razumevanje prehlada in alergij

Le če prepoznamo razliko med prehladom in alergijami, se lahko odločimo za ustrezno zdravljenje.

Prehlad je nalezljiva virusna okužba nosu in grla. Povzročajo ga različni virusi in se lahko pojavi v blažji ali hujši obliki.

Prehlajen moški, ovit v odejo, sedi na kavču in si s termometrom meri temperaturo, pred njim je miza, na kateri so zdravila za lajšanje simptomov prehlada, kot so sirup, tablete, pršilo za nos in robčki.

Čeprav je prehlad lahko zelo neprijeten, običajno ne predstavlja resne nevarnosti za zdravje.

Alergija je odziv imunskega sistema na določene, sicer nenevarne, snovi.

Oseba kiha in si briše nos zaradi alergije na cvetni prah spomladi

Pride do alergijske reakcije, ki se lahko kaže na različne načine, pri čemer je resnost stanja odvisna od posameznika. Včasih so simptomi zgolj neprijetni, v nekaterih primerih pa so lahko življenjsko ogrožajoči. Ena izmed najpogostejših alergijskih bolezni je sezonska alergija na cvetni prah, drugi pogosti alergeni pa so tudi pršice, živalska dlaka ali slina, plesen in različna hrana.

Prehlad ali alergija – razlike in podobnosti

Ker so simptomi alergij in prehlada podobni, je pomembno, da se osredotočite na tiste, ki so specifični za posamezno stanje, da ugotovite, kaj vam povzroča težave in kako ukrepati. Pozorni bodite tudi na trajanje simptomov, ali jih imajo tudi vaši bližnji, ter na letni čas, v katerem se pojavijo. Pri tem si lahko pomagate s spodnjo tabelo, ki so jo pripravili na portalu Healthline:

PREHLADALERGIJASkupne značilnosti
Simptomi– utrujenost,
– bolečine v mišicah,
– bolečine v žrelu,
– lahko povišana telesna temperatura
– izpuščaji,
– urtike,
– srbenje in pordelost oči,
– otekanje,
– oteženo dihanje ali piskanje
– kihanje,
– kašelj,
– zamašen nos,
– izcedek iz nosu,
– solzenje oči
Trajanje7 do 10 dniDokler ne odstranite alergena
Kdaj se stanje običajno pojavi?Kadarkoli, a najpogosteje jeseni in pozimiKadarkoli, a običajno spomladi ali poleti, odvisno od alergenaLahko se pojavi kadarkoli.
Je stanje nalezljivo?DaNe

Kako poteka zdravljenje?

Pri zdravljenju prehlada običajno zadostuje počitek in zadosten vnos tekočine, vendar si lahko pri lajšanju simptomov pomagate tudi z zdravili, kot so protibolečinske tablete, pršila za nos ali sirup proti kašlju. Poskusite lahko tudi z grgranjem slane vode ali žajbljevega čaja.

Zdravil, ki bi popolnoma ozdravila alergije ni, vendar včasih alergije izzvenijo same. Če vemo, na kaj smo alergični, je priporočljivo, da se alergenu izogibamo, a je to pri alergiji na cvetni prah skoraj nemogoče. Na voljo so različna zdravila, ki lajšajo simptome, kot so:

Ženska uporablja pršilo za nos za lajšanje simptomov sezonskih alergij, kot so zamašen nos in kihanje – pogosti znaki alergije na cvetni prah spomladi.
  • Antihistaminiki, ki zmanjšujejo alergijsko reakcijo,
  • dekongestivi, ki lajšajo dihanje,
  • nosni kortikosteroid, ki zdravi vnetja,
  • kapljice za oči, ki blažijo srbenje in solzenje, ter
  • imunoterapija oziroma alergijske injekcije, ki lahko dolgoročno zmanjšajo občutljivost na alergen.
Zdravstveni delavec s sterilnimi rokavicami daje injekcijo v nadlaket odrasle osebe – imunoterapija proti alergiji.

Nasveti za preprečevanje spomladanskih alergij:

Cvetnemu prahu se je težko popolnoma izogniti, vendar si lahko življenje olajšate z nekaj preprostimi ukrepi, ki temeljijo na priporočilih NIJZ in drugih splošnih smernicah:

  • Zjutraj in pozno popoldne, ko je v zraku največ cvetnega prahu, se izogibajte aktivnostim na prostem.
  • Uporabljajte zračne filtre, ki zadržijo cvetni prah.
  • Prostor zračite ponoči ali po dežju.
  • Perila ne sušite zunaj.
  • Ko pridete z aktivnosti na prostem, se preoblecite in si umijte roke in obraz, da odstranite morebitne delce cvetnega prahu.
  • Redno sesajte tla, obrišite pohištvo in operite blazine in odeje.
  • Redno uporabljajte kapljice za oči in nosite sončna očala, da si zaščitite oči.
  • Preverjajte stanje cvetnega prahu v ozračju. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano nudi brezplačno tedensko napoved obremenjenosti zraka s cvetnim prahom, ki vam lahko pomaga pri obvladovanju alergij.

Viri:

Avtor
Piše

Z. Z.

Več novic

string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
Chat

New Report

Close