Čeprav tveganje za nastanek te bolezni narašča s starostjo, strokovnjaki priporočajo, da ženske začnemo s samopregledovanjem že v mladih letih.
Strokovna priporočila so jasna in nedvoumna: samopregledovanje dojk je ključno orodje pri zgodnjem odkrivanju raka dojk. Priporoča se, da ženske začnejo z rednim samopregledovanjem že po 20. letu starosti, pri čemer naj to izvajajo vsak mesec. Najboljši čas za samopregledovanje je med 7. in 10. dnem po končani menstruaciji, saj so dojke v tem obdobju mehkejše in manj napete.
Pomembno je poudariti, da se ne smemo obremenjevati s ‘popolno’ tehniko pregledovanja. Ključno je, da spoznamo strukturo svojih dojk, saj bomo tako lažje in hitreje opazile morebitne spremembe. Redno pregledovanje dojk lahko reši življenje, saj omogoča hitro prepoznavo nenavadnih sprememb, kot so bulice, zatrdline ali spremembe v obliki ali barvi kože. V primeru kakršnih koli sprememb je nujno takojšnje posvetovanje z zdravnikom, ki lahko oceni, ali so potrebne dodatne preiskave.
Vas skrbi, da ne veste, kako se samopregledovati?
Oglejte si video, v katerem nas vodja Centra za bolezni dojk iz ZD Ljubljana Maja Milohnoja Berčič, dr. med., pelje čez postopek samopregledovanja dojk. Marsikatera med nami, pa se vpraša tudi, kaj storiti, če opazimo spremembe na dojkah? Pomembno je vedeti, da je vsak dvom najbolje razrešiti s posvetom pri zdravniku.
Diagnostične preiskave: Kaj nas čaka?
V primeru, da zdravnik ob pregledu opazi sumljive spremembe, bo žensko napotil na ustrezne diagnostične preiskave. Izbira preiskave je odvisna predvsem od starosti ženske in strukture njenih dojk. Nekdanja vodja Državnega presejalnega programa za raka dojk DORA, mag. Kristjana Hertl, dr. med., je pred časom za naš portal pojasnila, da se pri mlajših ženskah, ki imajo v dojkah še vedno veliko žleznega tkiva, kot prva preiskava izvede ultrazvok. Ta metoda omogoča natančno odkrivanje že zelo majhnih tumorjev.
Pri starejših ženskah, kjer se žlezno tkivo v dojkah postopoma nadomešča z maščobnim tkivom, je najzanesljivejša metoda mamografija, ultrazvok pa se lahko v tem primeru uporablja kot dopolnilna diagnostična metoda.
Zgodnje odkrivanje rešuje življenja
Pravočasno prepoznavanje sprememb omogoči zgodnjo diagnozo in hitro začetek zdravljenja, kar izjemno poveča možnosti za ozdravitev. Poleg tega se metode zdravljenja raka dojk vse bolj prilagajajo posamezni bolnici, kar še dodatno povečuje učinkovitost zdravljenja in možnosti ozdravitve.
Zdravniki ocenjujejo, da lahko ob zgodnjem odkritju in ustreznem zdravljenju ozdravi kar 90 odstotkov bolnic z rakom dojk. Prav zaradi tega je ozaveščanje žensk o samopregledovanju in pravočasnem ukrepanju izjemno pomembno. Vsaka ženska lahko z rednim pregledovanjem svojih dojk naredi korak k ohranjanju svojega zdravja in življenja.