»Z omilitvijo povišanja krvnega sladkorja po zaužitem obroku bomo kasneje imeli manjše hrepenenje po hrani, manjši občutek lakote, med drugimi koristmi pa sta tudi manj vnetja in počasnejše staranje,« je za Medical News Today povedala francoska biokemičarka Jessie Inchauspé, ki se poglobljeno ukvarja s pomembnostjo uravnavanja krvnega sladkorja.
Kako omiliti zvišanje krvnega sladkorja po obroku?
Meta analiza, katere izsledki so bili objavljeni v Sports Medicine, so pokazali da zvišanja krvnega sladkorja, ki se pojavijo po zaužitem obroku, pomaga omiliti hoja. Omejitev povišanja krvnega sladkorja pa kot kaže zmanjšuje tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2. Inchauspéjeva poudarja, da hoja po zaužitem obroku ne prinaša koristi le osebam s sladkorno boleznijo, temveč vsem, saj je omilitev povišanega krvnega sladkorja pomembna za izboljšanje fizičnega in duševnega zdravja.
S hojo proti sladkorni in srčno-žilnim boleznim
V metaanalizi so raziskovalci analizirali sedem raziskav, ki so proučevale učinek sedenja, stanja in lahkotne hoje na metabolizem. Kaže, da ima blag pozitivni vpliv na krvni sladkor celo stanje po obroku (v primerjavi s sedenjem), vendar razlike niso bile statistično pomembne. Hoja po obroku pa je pokazala merljivo znižanje ravni krvnega sladkorja.
Glede na podatke analize, največ koristi prinese hoja v roku ene ure do ure in pol po zaužitem obroku.
»Že lahkotna nekaj minutna hoja po obroku lahko pomaga zmanjšati razvoj inzulinske rezistence in posledično sladkorno bolezen tipa 2 ter srčno-žilne bolezni,« je rezultate komentiral avtor meta analize doktorski študent Aidan J. Buffey z Univerze Limerick (Irska).
Nekaj bolje kot nič, še več je še bolje
Kljub temu da koristi prinaša že nekaj minutna hoja, pa ne smemo pozabiti, da več gibanja prinaša še več koristi in da veliko svetovnih smernic priporoča vsaj 150 minut zmerne do intenzivne vadbe na teden. Vsekakor pa je že nekaj bolje kot nič, so soglasni raziskovalci.