Demenca je s starostjo vse bolj razširjena in negativno vpliva na kakovost življenja tako bolnikov kot družin.
Nova raziskava, objavljena v reviji JAMA Network Open, ugotavlja, da je mišična masa spremenljiv dejavnik, s katerim bi lahko zmanjšali tveganje za razvoj te bolezni. Poudarja pomen mišične mase kot neodvisnega dejavnika, povezanega s hitrim upadanjem kognitivnih sposobnosti.
“Nizka mišična moč je bila nedavno povezana z večjim tveganjem za demenco, vendar je malo znanega o morebitni povezavi med mišično maso in kognicijo,” pravi glavna avtorica Stéphanie Chevalier, znanstvenica v programu za presnovne motnje in zaplete na raziskovalnem inštitutu zdravstvenega centra univerze McGill.
“S to študijo smo prvič pokazali, da je nizka mišična masa tesno povezana s hitrejšim upadanjem kognitivnih sposobnosti in da je ta povezava med drugim neodvisna od mišične moči in ravni telesne dejavnosti. “
“Te ugotovitve so pomembne, ker je mišična masa spremenljiv dejavnik, kar pomeni, da lahko glede tega nekaj storimo. Vadba – zlasti vadba z uporom – in dobra prehrana z zadostno količino beljakovin lahko pomagata ohranjati mišično maso skozi leta,” dodaja Chevalierjeva.
Raziskovalna skupina si je zastavila vprašanje, ali nizka mišična masa napoveduje poznejši upad kognitivnih sposobnosti na treh področjih – spomina, izvršilnih funkcij in psihomotorične hitrosti – pri odraslih, starih 65 let in več.
“Ugotovili smo, da je nizka mišična masa povezana z večjim upadom izvršilnih kognitivnih funkcij v treh letih v primerjavi z normalno mišično maso, vendar ne z izgubo spomina ali psihomotoričnih funkcij,” pravi prva avtorica Anne-Julie Tessier, ki je bila v času študije doktorska študentka pri Stéphanie Chevalier, zdaj pa je podoktorska sodelavka na univerzi Harvard.
“Izvršilne funkcije so pomembne pri naših vsakodnevnih dejavnostih in vedenju, saj nam pomagajo ohranjati pozornost, organizirati misli in sprejemati odločitve.”
Poleg svoje vloge pri moči in telesnem delovanju so mišice rezervoar beljakovin, ki sodelujejo pri več pomembnih procesih v telesu. Mišice izločajo tudi molekule, ki se lahko “pogovarjajo” z možgani. Znano je tudi, da lahko vadba in krepitev mišične mase z večjim pretokom krvi v možgane spodbudita izvršilno delovanje.
Rezultati raziskave kažejo, da lahko merjenje nizke mišične mase pomaga pri prepoznavanju ljudi, pri katerih obstaja večje tveganje za upad kognitivnih sposobnosti. Mišice bi morali meriti na klinikah, zdravstvenih domovih in ne le za potrebe raziskovalnih študij, je še zapisano na spletni strani futurity.org.
Z nadaljnjimi raziskavami bi morali ugotoviti, ali ohranjanje ali pridobivanje mišične mase ublaži upad kognitivnih sposobnosti s starostjo, in če obstaja vzročna povezava ter kakšni so mehanizmi.