Rastline za čas, ko se nas nekaj loteva

Foto: Profimedia

Premalo je prostora, da bi predstavili moč vseh rastlin, ki krepijo imunski sistem. Zato smo izbrali štiri in en ognjevit recept.

“Prvi pogoj za zdrav imunski sistem je dober prehranski status,” pravi dr. Tina Mele je doktorica veterinarske medicine, doktorica medicinskih znanosti in urednica spletne strani TheGreenWitchSi, zakladnice znanja o zeliščih in nadaljuje:

Ne bom govorila o »5 na dan«, ker dobro vemo, da je priporočljivo jesti čim več sadja in zelenjave. Predstavili smo tudi že 4 rastline, ki rastejo skoraj na domačem pragu in so po krivici zapostavljene. Spoznate jih v članku Kako do odličnega imunskega sistema s pomočjo divjih rastlin, zelišč in drugih »plevelov«.

Tokrat se bomo posvetili rastlinam, ki imajo dokazano direktno stimulirajoče delovanje na imunske celice. Te rastline sama uporabljam le v primeru, ko se me nekaj loteva oz. v prvih dneh bolezni. Uporabljam jih v konkretnih količinah, večkrat na dan (5-6 x) in samo nekaj dni.

Morda nekatere rastline, kot so npr. bezgove jagode kdaj priporočam tudi v preventivne namene, vendar v manjših količinah, predvsem zaradi obilice koristnih hranil za naše telo in imunski sistem in ne v smislu direktnega spodbujanja imunskega sistema (za to so potrebne večje količine).

4 rastline, ki imajo stimulirajoče delovanje na imunske celice

Nekaj primerov zelišč, ki dokazano direktno vplivajo na spodbujanje našega imunskega sistema so ameriški slamnik, bezgove jagode, česen in pisana ploskocevka.

Ameriški slamnik

Delovanje ameriškega slamnika je precej odvisno od njegove priprave in poleg imunostimulativnega delovanja (spodbuja imunski sistem) ima pravi pripravek lahko tudi imunomodulatorno delovanje (uravnava imunski sistem), kar je lahko koristno kot preventiva, krepitev in tudi pri raznoraznih motnjah imunskega sistema, kjer direktna stimulacija ni dobrodošla. Najbolje se je izkazal pripravek kombinacije izvlečka listov in cvetov (95%) z dodatkom izvlečka korenine (5%).

Bezgove jagode

Bezgove jagode so super zelišče za podporo pri prehladu in gripah. Čeprav v laboratorijskih pogojih delujejo tudi proti določenim virusom gripe (preprečujejo replikacijo oz. pripenjanje na celice), bi za tak učinek v našem telesu naša kri morala vsebovati kar 12.5 % bezgovega sirupa, kar je seveda absolutno nemogoče.

Delujejo pa pripravki bezgovih jagod v našem telesu direktno na spodbujanje imunskega odziva, ki se nato uspešno bori proti virusom – na imunske celice, vnetne citokine, interlevkine idr. Poleg tega so izjemno bogate z vitamini, antioksidanti in drugimi hranili, ki prav tako pripomorejo k boljši obrambi. Tudi klinične študije so pokazale njihov vpliv na skrajšanje simptomov prehlada in gripe.

Sama najraje uporabljam sirup bezgovih jagod, tradicionalno pa se v Sloveniji izdeluje tudi terjak (bezgove jagode je potrebno pred uporabo toplotno obdelati).

Česen

O vplivu česna na imunski sistem se najde preko 250 znanstvenih člankov. Dokazali so, da spodbuja celice ubijalke (NK »natural killer cells«), dviguje celično imunost (med drugim tudi del, ki je odgovoren za odstranjevanje okuženih celic) ter zmanjšuje intenzivnost simptomov prehlada in gripe.

Lahko se ga na 1001 način uporablja v prehrani. Pogosto se uporablja svežega, a za koristen vpliv na imunski sistem je lahko tudi rahlo kuhan. Zaradi koristnih vplivov na naše zdravje se ga splača vključiti v naš vsakdan.

V primeru spodbujanja imunskega sistema ob prvih znakih prehlada ali gripe ga je koristno uživati v večjih količinah. Ker je surov česen lahko »težak« za želodec, se ga lahko recimo vloži v med. Če med s česnom ustrezno fermentira, po pol leta česen v medu praktično izgubi ves oster okus in je tako primeren tudi za uporabo pri otrocih.

Pisana ploskocevka

Medicinske gobe imajo dobro znano uravnalno delovanje na imunski sistem in enega izmed teh zakladov lahko pogosto srečamo tudi v naših gozdovih – pisana ploskocevka. Več študij, v laboratorijih in kliničnih, potrjuje direkten vpliv medicinskih gob oz. njihovih izvlečkov na imunski sistem tako pri zdravih posameznikih, pri bolnikih z rakom, bolnikih s HIV in tudi otrocih s ponavljajočimi se infekcijami dihal.

Za ustrezen učinek je treba pisano ploskocevko (in druge medicinske gobe) pripraviti po posebnem postopku – to je z metodo dvojne ekstrakcije (ki se jo prav tako lahko opravi doma). Več o pisani ploskocevki in njeni pripravi si lahko preberete na blogu.

Obstaja seveda še več drugih koristnih zelišč, tudi takih ki imajo dokaze, da direktno vplivajo na naš imunski sistem, recimo ašvaganda, astragalus, črna kumina, ostale medicinske gobe. Poseben pomen ima tudi vitamin D.

Recept za ognjeni kis

Imunski sistem lahko spodbujajo tudi druga ostra zelišča in eno tako enostavno »zdravilo« ob prvih znakih bolezni je lahko tudi ognjeni kis. V jabolčni kis namočimo ostra zelišča, kot so čebula, česen, čili, hren, ingver, lahko tudi cimet, kurkumo, pomarančo, limono. Na temnem in hladnem pustimo namakati 6 tednov. Precedimo in naš ognjeni kis je pripravljen.
Ob prvih znakih viroze uživamo 1 čajno do 1 jedilno žlico v kozarcu vode ali čaja večkrat na dan, nekaj dni zaporedoma. V primeru bolezni z visoko vročino, ostrih, stimulirajočih pripravkov ne uporabljamo, saj telo ne potrebuje dodatne stimulacije in lahko stvari samo poslabšamo. Kako postopamo v primeru vročine po posameznih fazah podrobno razdelamo na tečaju Zelišča v praksi: Imunski sistem in viroze.

Vse to in še veliko več o imunskem sistemu in virozah, tudi kako si ob sami bolezni pravilno pomagamo pri virozah – pri vročini, bolečem grlu, vnetih sinusis in drugih težavah, najdete v spletni strani Z naravo do zdravja in boljšega počutja.

O avtorici: Dr. Tina Mele

Dr. Tina Mele je doktorica veterinarske medicine, doktorica medicinskih znanosti in urednica spletne strani TheGreenWitchSi, zakladnice znanja o zeliščih. Doktorirala je iz nevrofarmakologije na Medicinski fakulteti, sodelovala na Univerzi na Primorskem pri študiju Biopsihologije ter kot asistentka pri predmetih povezanih s psihofarmakologijo, nevroznanostjo in  nevrodegeneracijo. Odgovarja na forumu Vrtičkarstvo, zelišča in urejanje okolice in je urednica spletne strani TheGreenWitch, kjer je objavljenih še več člankov in informacij o zdravilnih zeliščih in njihovi uporabi. Več o avtorici …

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,273
20.11.2024 ob 10:48
143
02.06.2021 ob 22:04
31,072
20.10.2024 ob 19:52
Preberi več

Več novic

New Report

Close