Radioaktivnih rib pa menda že ne bomo jedli?

Noemi Kandus , 29. avgust 2024
Zdravo življenje

Pred nekaj tedni je po družbenih omrežjih zaokrožil zapis, da naj na konzervah tune (in drugih rib) preverimo kje so ulovljene, saj so določena lovišča rib radioaktivna.

V zapisu so bila našteta FAO lovišča 61, 67, 71, 77, 81 in 87, ki naj bi bila radioaktivna območja Tihega oceana. Radioaktivnih rib pa menda že ne bomo jedli, sem pomislila in si v beležko na pametnem telefonu shranila omenjena lovišča. Nekaj dni kasneje, ko sem v trgovini posegla po pločevinki tune, sem seveda odprla tudi svoj zapis in začela preverjati. V diskontni prodajalni, kjer so imeli predvsem konzerve tune lastne blagovne znamke, je bilo na vsaki konzervi (pogledala sem različne vrste) navedeno vsaj eno od radioaktivnih lovišč. Glej ga zlomka, tega že ne bom kupila. In tako sem odpeljala do večje trgovine, kjer imajo tune bolj znanih blagovnih znamk. Nato pa šok: tudi na vseh teh je bilo navedeno vsaj eno radioaktivno lovišče. Kaj pa zdaj? V upanju, da ni tako hudo, kot je bil slišati zapis na družbenih omrežjih, sem pograbila paket konzerv tune in eno naslednje jutro uporabila za pripravo zajtrka. Nato pa po svoji službeni dolžnosti želela raziskati, za kaj pravzaprav gre.

Kaj pomeni, da je riba ulovljena na radioaktivnem območju?

Na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) so mi prijazno odgovorili. “Naravna in umetna radioaktivnost je v okolju prisotna ves čas. Naravni radionuklidi so prisotni v ozračju in v zemeljski skorji. Umetni radionuklidi, ki nastajajo v jedrskih procesih, ki so posledica človeške dejavnosti, načeloma ostanejo v nadzorovanih pogojih in malo vplivajo na okolje. So pa tudi nenadzorovane situacije, pri katerih pride do razširjanja umetnih radionuklidov v okolju. Tak primer so denimo jedrske nesreče. Kadar Evropska komisija prejme uradne informacije o jedrski nesreči ali drugem radiološkem izrednem dogodku, kjer pride ali bi lahko prišlo do znatnega radioaktivnega onesnaženja živil in krme, komisija sprejme predpise, kjer določi najvišje dovoljene stopnje radioaktivnega onesnaženja živil in druge nujne ukrepe glede dajanja živil v promet,” se je glasil prvi del pojasnila.

Na UVHVVR pravijo, da je Slovenija članica evropskega sistema hitrega obveščanja (EU RASFF), prek katerega si pristojni organi izmenjujejo informacije o vseh pošiljkah hrane ali krme, ki predstavljajo tveganje za zdravje ljudi ali živali. “V sistem se javljajo podatki o vseh pošiljkah, ki so pomembni z vidika varovanja zdravja. Za nevarne pošiljke so v sistemu na voljo vsi podatki o sledljivosti, kar omogoča učinkovit umik/odpoklic spornih proizvodov.

Pri preverjanju informacij, objavljenih v zgoraj omenjenem EU RASFF sistemu, UVHVVR ni zasledila, da bi bila tuna, ulovljena v ribolovnih območjih, ki jih navajate, sporna. V omenjenih ribolovnih območjih oziroma FAO conah sta bila v okviru programa monitoringa v letu 2023 odvzeta uradna vzorca tune iz ribolovnih območij FAO 71 in FAO 87. Pri obeh vzorcih je bila koncentracija aktivnosti 137Cs v vzorcih tune pod mejo detekcije 0,1 Bq/kg, kar pomeni, da sta bila vzorca skladna.”

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR)

Po jedrski nesreči v Fukušimi sprejeti posebni ukrepi

Kot so še pojasnili na UVHVVR, se taki podobni zapisi občasno pojavljajo na družbenih omrežjih, zlasti pa od jedrske nesreče v Fukušimi, ki se je zgodila marca leta 2011. Takrat je EU sprejela nujne ukrepe zaradi možnosti znatnega radioaktivnega onesnaženja živil in krme pri uvozu proizvodov iz Japonske. “Živila in krma, ki so izvirala iz Japonske ali so bila od tam poslana, je takrat morala spremljati posebna izjava, pošiljke iz določenih delov Japonske so morale biti laboratorijsko testirane na vsebnost določenih radionuklidov, pri čemer so morali biti rezultati pod predpisanimi mejnimi vrednostmi, laboratorijski izvid pa je moral biti priložen pošiljki.

Dodatno se je pri določenem odstotku pošiljk, ki so izvirale iz območij, kjer je bilo obvezno testiranje, in tudi pri določenem odstotku pošiljk iz drugih območij Japonske, izvajalo vzorčenje in testiranje tudi na vstopnih točkah v EU. 

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR)

Uredba z nujnimi ukrepi se je nato sproti dopolnjevala oziroma spreminjala  glede na nove ugotovitve obsežnega vzorčenja, ki so ga izvajali japonski pristojni organi, ter tudi na podlagi vzorčenja na vstopnih točkah EU. Ukrepe, ki so se nanašali na pošiljke živil in krme iz Japonske, je Komisija v celoti umaknila julija 2023.

Zgodba o poklicnem morilcu, ki je po osvojeni medalji od žene zahteval, da mu vrne psa

Naj zaključim še z eno viralno zgodbo: kdor je spremljal letošnje olimpijske igre, verjetno ve, kdo je Yusuf Dikeç. Turški strelec, ki je osvojil srebrno medaljo, je s svojim sproščenim nastopom (streljal je z roko v žepu in brez vsakršne posebne opreme, ki so jo imeli drugi tekmovalci) osvojil srca uporabnikov družbenih omrežij. Sčasoma so se o njem začeli pojavljati razni zapisi, denimo, da je poklicni morilec, da je bil včasih mehanik, ki je začel streljati po grenki ločitvi od žene Sharon, in da je ob prejetju medalje rekel: “Sharon, če to gledaš, vrni mi psa.” Zgodba me je od srca nasmejala, preden sem jo ‘všečkala’, pa sem vseeno želela preveriti, ali je resnična. Izkazalo se je, da ni.

Svetovni splet je omogočil prostor, kjer vsakdo lahko piše karkoli. Če boste želeli najti potrditev skoraj kakršne koli informacije v svoj prid, morate samo dovolj dolgo brskati. Če pa bi zase in za svoje zdravje radi naredili kaj dobrega, ne kar verjeti vsemu kar preberete, tudi če na prvi pogled zgleda legitimno. Pobrskajte ali je informacija lahko neresnična, kaj pravzaprav pomeni, ali jo navaja kredibilen vir, pa tudi kdo je oseba, ki ji pripisujejo trditve. Namreč v preteklosti sem naletela tudi na to: znanka je na družbenem omrežju delila citat oziroma opozorilo, da je neki priznani ameriški zdravnik začel zbolevati, ko se je začel zdraviti z uradno medicino, in da svetuje zgolj alternativna zdravljenja. Izkazalo se je, da ameriški zdravnik s tem imenom ne obstaja, uporabljeno je bilo ime nekega arhitekta, citat pa povsem izmišljen. Ko sem ji poslala vire, da ni resnično, kar je objavila, je objavo izbrisala.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
14.12.2024 ob 01:24
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close