Primer male Danke: Kakšen človek je zmožen tako okrutnega zločina?

Foto: PRONADJIME.MUP.GOV.RS

Dveletno Danko povozila in njeno truplo odvrgla na smetišče. Še prej naj bi jo zadavila … Strokovnjaki poskušajo odgovoriti na vprašanje, kakšen človek je zmožen takšnega dejanja.

Zgodba dveletne Danke Ilić je včeraj dobila tragični epilog. Policija je prijela dva 50-letnika, delavca komunalnega podjetja, ki sta priznala, da sta deklico v vinjenem stanju povozila, nato pa njeno truplo odvrgla na smetišče. “Bila sta pijana. Ustrašila sta se, ker sta v vinjenem stanju vozila službeni avtomobil. Deklica je bila po trčenju živa. Eden od njiju je izstopil iz avtomobila in z golimi rokami zadavil Danko. Ona je ležala na cesti in jokala, on pa jo je brez trohice slabe vesti zadavil, vrgel v prtljažnik in jo nato odvrgel na deponiji,” je dejal glavni urednik časnika Informer Dragan J. Vučićević.

“Zdrav človek tega ne bi naredil”

Kakšen človek je zmožen tako krutega dejanja? Na to vprašanje so za srbski medij poskušali odgovoriti klinična psihologinja in dva psihiatra.

 “Gre za psihopatološke osebnostne strukture, za katere je človeško življenje, življenje otrok popolnoma brez vrednosti. Zrel, odrasel, zdrav človek tega nikoli ne bi naredil. Otroka bi odpeljal v bolnišnico. Gre za psihopatologijo, nerazvito in neodgovorno osebnostno strukturo. Cela država in Evropa že 10 dni iščeta otroka … Nekdo povozi mačko, pa zaradi tega ne more več spati,” portal Zena.rs citira klinično psihologinjo Ljiljano Jagodić. “Nastanek super ega je tesno povezan z razvojem človeške vrste. Naša morala je tista, ki nas uči in preprečuje, da bi se tako obnašali, nas sili, da smo obzirni drug do drugega. Pri omenjenih osebnostnih strukturah se nikoli ne razvije,” je še dodala.

Psihiater dr. Petar Vojvodić pa pravi: “Vse kaže, da gre za asocialno vedenje, torej za antisocialno osebnostno motnjo, ki jo spremlja popolna odsotnost empatije in krivde. Zelo sem pretresen … Kot zdravnik in starš. Narediti kaj takega otroku …”

Osebe z antisocialno osebnostno motnjo ignorirajo pravice drugih ljudi, pogosto kršijo določene ukrepe in pravila. V konfliktu so z družbenimi običaji, moralo in pravom. Najpogosteje se pojavi v otroštvu ali adolescenci in se nadaljuje v odrasli dobi, piše prej omenjeni portal. Antisocialna osebnostna motnja se imenuje tudi psihopatija ali sociopatija.

Na primer se je odzvala tudi psihiatrinja Ljiljana Simić. “Težko reci, ali gre za primitivne in neizobražene strukture, ki jim ni nič sveto, ali pa za ljudi, ki jih vodijo osnovni nagoni. Lahko rečemo, da gre za osebe, ki nimajo kančka odgovornosti, ki ne čutijo nobenega sočutja do drugih. Glede na objavljene informacije lahko rečemo, da gre za pošastne like brez čuta za moralo in odgovornost.” Strokovnjakinja je ob tem poudarila, da sta osumljenca po dejanju delovala premišljeno, da bi prekrila zločin in se zaščitila. “Tudi to je dokaz, da imamo opravka z osebami brez vesti.”

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,662
22.04.2024 ob 06:29
3,904
01.05.2024 ob 19:12
33,797
01.05.2024 ob 21:21
1,235
13.04.2024 ob 19:18
568
31.03.2024 ob 13:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close