Neposredni krivec za te smrti je alkohol, so potrdili raziskovalci iz Univerze Oxford na Kitajskem, povzema Medscape.
Po navedbah največje svetovne neodvisne raziskovalne organizacije za raka Cancer Research UK uživanje alkohola poveča tveganje za sedem vrst raka: rak dojk, debelega črevesja in danke, ustne votline, požiralnika, grla, ustne votline in žrela ter jeter. Ni pa še jasno, ali je alkohol povezan tudi z drugimi vrstami raka, denimo z rakom trebušne votline.
Popivanje v porastu
Pred in med pandemijo covida se je v Angliji uživanje alkohola povečalo za 25 %, število hospitalizacij in smrti zaradi alkohola pa se je povečalo že pred začetkom pandemije. Od pandemije naprej pa je ta trend še v porastu.
V Sloveniji vsak dan, izključno zaradi alkohola, v bolnišnice sprejmejo v povprečju 10 oseb in vsak dan umreta vsaj dve osebi.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
Kot še navaja NIJZ, vsako leto tako pri nas umre skoraj 900 oseb zaradi bolezni in stanj, kjer je edini vzrok alkohol. Zaradi prometnih nezgod, katerih povzročitelji so alkoholizirani, pa vsako leto v povprečju umre še dodatnih 75 oseb. Dejansko število umrlih zaradi bolezni in stanj, kjer alkohol predstavlja le enega od vzrokov, pa je bistveno višje.
Mutacije za slabo prenašanje alkohola
Avtorji kitajske raziskave priznavajo, da je bilo neposredno povezavo med uživanjem alkohola in rakom težko dokazati, naloge so se lotili z genetskim pristopom in proučevanjem dveh mutacij, ki sta povezani s slabšim prenašanjem alkohola. Kot kaže je med moškimi na Kitajskem, ki slabo prenašajo alkohol, to zelo povezano tudi z manjšim uživanjem alkohola – tako po pogostosti kot količini.
Do tretjino manjše tveganje za raka
Rezultati omenjene raziskave kažejo, da imajo moški, ki so imeli eno od dveh mutacij, povezanih s slabšim prenašanjem alkohola, 13 % manjše tveganje za razvoj katere koli rakave bolezni in 25% za rake, povezane z uživanjem alkohola. Pri moških z dvema mutacijama kaže še bolje: 14 % manjše tveganje za kateregakoli raka in 31 % za rake, povezane z uživanjem alkohola. Moški, ki so imeli eno od mutacij, pa kljub temu uživali večje količine alkohola, pa so imeli pomembno večje tveganje za razvoj rakave bolezni.
Večina v raziskavo vključenih žensk alkohola ni uživala redno in povezava med mutacijami in tveganjem za raka ni bilo ugotovljena.
Izsledki potrjujejo in poudarjajo pomembnost vpeljevanja ukrepov za zmanjševanje uživanja alkohola v populaciji in s tem zmanjševanje pojavnosti rakavih bolezni. Profesor epidemiologije raka iz Univerze v Cambridgeu Paul Pharoah je dejal, da je bila kitajska raziskava dobro zastavljena in natančno analizirana, vendar pa v resnici ne gre za nova odkritja temveč potrditev že znanih dejstev.