Preprečevanje nenadne srčno-žilne smrti

Družina treh generacij na sprehodu
Foto: Profimedia

Na svetu je diagnosticiranih 26 milijonov bolnikov s srčnim popuščanjem. Ocenjujejo, da je številka še višja – približno 37,7 milijona, saj je veliko neprepoznanih primerov.

Srčno popuščanje je ena najpogostejših bolezni srca. Nastopi, ko srce za potrebe organizma ni več sposobno načrpati zadostne količine krvi. Srčno popuščanje ne vpliva le na kakovost življenja, ampak lahko vodi do hudih zapletov, celo do odpovedi srca. Čeprav je primerjava bolezni nehvaležno delo, pa vendar za nekatere predstavlja hujše zaplete kot pri boleznih raka. Predvsem zato, ker tako močno prizadene stare navade in družabno življenje bolnika.

Srčno popuščanje je za bolnika izredno naporno, še posebno v toplejših dnevih, ko vročina dodatno obremenjuje srce. En od zapletov je zastajanje vode, kar lahko povzroči, da bolniku voda zaliva pljuča. To vodi v oteženo dihanje. Pri nekaterih bolnikih do mere, da spijo v sedečem položaju, saj sicer ne morejo dihati.

Kljub temu, da so posledice bolezni težke, se pogosto začne precej nedolžno in razvija postopoma. Zato ljudje mnogokrat ne pomislijo, da se pri njih pojavlja ta težka bolezen. Prav zato so bili letošnji Evropski dnevi srčnega popuščanja osredotočeni na ljudi, ki še nimajo postavljene diagnoze.

“Prevalenca srčnega popuščanja je v Sloveniji med najvišjimi v Evropi. Po nedavno objavljenih podatkih je kar 4,7 odstotkov.”

Prim. Matija Cevc, dr. med., predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije (maj 2024)

Zgodnje odkrivanje srčnega popuščanja je izjemnega pomena

Zgodnje odkrivanje bolezni lahko močno vpliva na izboljšanje kakovosti življenja s to boleznijo in uspešnost zdravljenja. Čeprav srčno popuščanje za zdaj ni ozdravljivo, se lahko napredovanje bolezni upočasni z zgodnjo diagnozo, uvedbo optimalne terapije in s spremembo načina življenja. Bolniki s srčnim popuščanjem lahko ob ustrezni podpori obvladujejo bolezen ter živijo polno življenje z ustreznim zdravljenjem usmerjenim na simptome in s spremembo življenjskega sloga.

Naredite test in prepoznajte znake srčnega popuščanja (KLIK).

Stopnje srčnega popuščanja

Do potrditve srčnega popušča zdravnik pride po tem, ko izključi bolezni, kot so astma, bolezni jeter, sladkorna bolezen, bolezni ledvic, slabokrvnost in pljučne bolezni, ki imajo podobne znake. To pomeni, da izključijo druge bolezni (diferencialna diagnoza).

Zdravnik ne preverja samo znakov srčnega popuščanja. Preveri tudi, kakšna je struktura srca in ali v njegovem delovanju prihaja do nenormalnih stanj. Opravi lahko več testov in tako preveri, kako dobro deluje vaše srce in ob tem išče vzroke za srčno popuščanje.

Glede na stopnjo težav in okvare, lahko srčno popuščanje razvrstimo v 4 stopnje:

STOPNJA A: TVEGANJE ZA SRČNO POPUŠČANJE
Bolniki, ki so ogroženi za srčno popuščanje, vendar trenutno nimajo simptomov ali znakov srčnega popuščanja ter nimajo strukturne ali funkcionalne srčne bolezni.
Bolniki s hipertenzijo, srčno – žilnimi boleznimi, sladkorno boleznijo, debelostjo, genetsko podvrženi bolniki za kardiomiopatijo ali z družinsko anamnezo kardiomiopatije.

STOPNJA B: PRED-SRČNO POPUŠČANJEM
Bolniki brez trenutnih ali preteklih simptomov ali znakov srčnega popuščanja, vendar z dokazi za eno od naslednjega: strukturna srčna bolezen, tveganje in povečane ravni natriuretičnega peptida ali vztrajno povišane in srčne troponine v odsotnosti konkurenčnih diagnoz.

STOPNJA C: BOLEZENSKI ZNAKI SRČNEGA POPUŠČANJA
Bolniki s trenutnimi ali preteklimi simptomi ali znaki srčnega popuščanja.

STOPNJA D: NAPREDNO SRČNO POPUŠČANJE
Resni simptomi srčnega popuščanja, ki vplivajo na vsakdanje življenje in vodijo v pogoste hospitalizacije.

Življenje s srčnim popuščanjem

Zdravljenje srčnega popuščanja je kompleksno – zahteva več zdravil, ki lahko povzročajo neželene učinke (pretiran upad krvnega tlaka, poslabšanje ledvičnega delovanja) in se lahko prepletajo z drugimi boleznimi ali zdravili, ki jih bolnik že prejema. “Vse to zahteva pogoste kontrole, spremljanje stanja in ustrezen odziv v primeru hudega poslabšanja. Zato je tudi pot bolnika med različnimi zdravstvenimi oskrbami (družinska medicina, ambulantna kardiologija, bolnišnično zdravljenje) včasih zahtevna.

prof. dr. Borut Jug, dr. med., Klinični oddelek za žilne bolezni, UKC Ljubljana

Pomembno vlogo v procesu zdravljenja ima srčno-žilna rehabilitacija, ki je medicinsko nadzorovan in strukturiran proces, s katerim poskušajo bolnikom omogočiti, da zaživijo polno življenje. Za proces sprejemanja bolezni in soočanja z novim načinom življenje, so dragocene izkušnje drugih bolnikov, ki se združujejo v društva, npr. Društvo za srce ali Koronarna društva.

Bolniki, ki so obiskali program rehabilitacije, po poročanju prof. Juga živijo dlje in bolje. Številne raziskave so potrdile, da rehabilitacija zmanjša umrljivost in zbolevnost ter izboljša kakovost življenja koronarnih bolnikov in bolnikov s srčnim popuščanjem.

“Telesna vadba je osrednja sestavina programov rehabilitacije, saj na eni strani dokazano krepi srčno-žilno zdravje, na drugi strani pa predstavlja organizacijski model, ki bolniku omogoča dovoljšen stik z zdravstvenim sistemom v fazi okrevanja, tj. 2–3-krat tedensko 3–4 mesece,” pravi prof. Jug. V tem času bolnik lahko pridobi nove, zdrave navade, ki mu omogočijo bolj kakovostno življenje.

Poleg telesne vadbe je program rehabilitacije namenjen krepitvi zdravega življenjskega sloga, ki poleg redne telesne vadbe vključuje opuščanje kajenja, pitja alkohola, varovalno prehrano sredozemskega tipa in vzdrževanje zdrave telesne teže.

“Obvladovanje dejavnikov tveganja je usmerjeno v zniževanje krvnega tlaka pod 140/90 mmHg, zniževanje slabega LDL-holesterola pod 1,8 mmol/L ter zdravljenje sladkorne bolezni s ciljnimi vrednostmi glikiranega hemoglobina pod 7 %. Zdravljenje z zdravili vključuje uvajanje in prilagajanje zdravil, s katerimi preprečujemo krvne strdke, motnje srčnega ritma, nastanek srčnega popuščanja in napredovanje ateroskleroze,” še pojasnjuje prof. Jug.

Pogovor z zdravnico družinske medicine na temo srčnega popuščanja

viri:
https://globalhearthub.org/wp-content/uploads/2023/04/GHH_HF-PatientGuide_EN_2023_FINAL_240423_e-copy.pdf
https://zasrce.si/clanek/ocena-na-svetu-vec-kot-377-ljudi-s-srcnim-popuscanjem/
https://zasrce.si/clanek/odkrij-neodkrito-poisci-me-evropski-dnevi-ozavescanja-o-srcnem-popuscanju/
https://zasrce.si/clanek/srcna-rehabilitacija/

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,724
19.11.2024 ob 15:38
399
19.11.2024 ob 15:13
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close