Tudi vi lahko pomagate bolnikom s krvnimi raki – pridružite se akciji Združenja L&L!

M. Ć., 14. december 2024
Krvni rakiOnko.Over.Net
Človek na invalidskem vozičku ob podpori pasu na prostem.
Fotografija je simbolična. foto: Profimedia

Zgodbe bolnikov s krvnimi raki, kot je mlajši moški v zgodnjih 30-ih, ki je zaradi bolezni postal hrom od pasu navzdol, dokazujejo, kako pomembna je ustrezna fizioterapevtska obravnava. Pri njegovem okrevanju so ključno vlogo odigrale specializirane naprave, ki pa jih trenutno primanjkuje. Združenje L&L zdaj zbira sredstva za nakup nujno potrebne opreme, s katero bodo lahko pomagali tudi drugim bolnikom – pridružite se akciji in podarite upanje!

Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, na pobudo bolnikov in v soglasju s stroko zbira sredstva za nakup opreme za kakovostno in specifičnim potrebam hospitaliziranih bolnikov prilagojeno fizioterapevtsko obravnavo – Naprave bodo donirane Kliničnemu oddelku za hematologijo UKC Ljubljana in Oddelku za hematologijo in hematološko onkologijo UKC Maribor.

Pravočasna in celostna fizioterapevtska obravnava je ključna za uspešno zdravljenje in rehabilitacijo bolnikov na hematoonkoloških oddelkih, saj pripomore k pridobivanju mišične mase, moči in gibljivosti ter izboljšuje kakovost življenja med in po zdravljenju. V UKC Ljubljana in UKC Maribor tovrstnih naprav še nimajo, zato je Združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, v sodelovanju s stroko začelo akcijo zbiranja sredstev za nakup nujno potrebne opreme. S tem bodo bolnikom omogočili kakovostno fizioterapevtsko obravnavo in marsikomu ponovno samostojno gibanje že med hospitalizacijo.

Potrebujejo še 36.000 evrov

Za nakup nujno potrebnih naprav za fizioterapevtsk obravnavo potrebujejo še 36.000 evrov. Zbrana sredstva bodo omogočila nakup posteljnega kolesa, hidravličnih hodulj, naprav za magnetno stimulacijo mišic in drugih pripomočkov, ki so ključni za okrevanje nepokretnih bolnikov

Tokratna prizadevanja nadgrajujejo večletno osveščanje o pomenu celostne obravnave bolnikov in kažejo na dolgoletno tvorno sodelovanje stroke in organizacij bolnikov pri prizadevanjih za dostop do kakovostnih podpornih programov, tako v okviru zdravstvenega sistema kot širše, v okviru našega združenja. Skupaj smo razvili program celostne rehabilitacije, ki dopolnjuje zdravstveno obravnavo, in skupaj se angažiramo, da bi imeli bolniki v času bolnišničnega zdravljenja kakovostno celostno oskrbo. Ta ob napornem zdravljenju preprečuje ali odpravlja zaplete, izboljša uspeh zdravljenja in pomembno vpliva na kakovost življenja bolnikov.

Kristina Modic, izvršna direktorica Združenja L&L.

Zakaj je pomembna fizioterapevtska obravnava bolnikov?

Zdravljenje bolnikov s krvnimi raki je zaradi narave bolezni največkrat izrazito agresivno, pogosto na meji človeških zmogljivosti. Kar pomeni, da ob začetku zdravljenja sicer fizično močan in gibalno neoviran bolnik lahko zaradi zdravljenja, denimo s kemoterapijo ali s presaditvijo krvotvornih matičnih celic in povezanih zapletov, začasno postane celo nepokreten. Bolnišnična zdravljenja krvnih rakov so dolgotrajna, bolniki so pogosto hospitalizirani tudi po mesec dni in več.

Skupno vrednost vseh naprav ocenjujejo na 51.000 evrov. Do sedaj so zbrali že 15.000 evrov, zato se s prošnjo obračajo na javnost, da bi le-ta podprla njihova prizadevanja in pomagala omogočiti nakup opreme.

Prof. dr. Irena Preložnik Zupan s Hematološkega oddelka UKC Ljubljana pojasnjuje: “V Sloveniji za rakavimi obolenji vsako leto zboli okrog 16.000 bolnikov, od teh je krvnih rakov približno 9 do 10 odstotkov. Najpogostejši krvni raki so limfomi, levkemije in diseminirani plazmocitomi. Če pogledamo samo akutne levkemije; bolnik zaradi intenzivnega zdravljenja leži na našem oddelku zaradi intenzivne kemoterapije večkrat po en mesec, za tem pa sledi še pogosto presaditev krvotvornih matičnih celic, ki ravno tako zahteva večmesečno bolnišnično zdravljenje in rehabilitacijo ter nato še sledenje zaradi hude kemoterapije vsaj še nekaj let. Vsako mesečno zdravljenje v majhni sobi, kjer je na razpolago predvsem postelja, ne nudi dovolj prostora bolniku, da bi ohranjal mišično maso, zato smo se že pred leti začeli truditi za uveljavitev celostne obravnave, ki bolniku zagotovi tudi fizioterapevtsko spremljanje, prehranskega specialista in psihologa.”

Za potrebe fizioterapevtske obravnave so pred leti že stekle akcije zbiranja sredstev za sobna kolesa, ki so zelo koristna za pokretne bolnike, a v primeru zahtevnejših zdravljenj, ko bolnik postane nepokreten, niso primerna. »Tak bolnik potrebuje drugačno fizioterapijo, ki se izvaja na postelji, tudi s posteljnim kolesom, ki pa si ga trenutno delimo z drugimi oddelki, kar pa ni vedno mogoče in tudi za naše bolnike ni vedno najbolj primerno.«

Zakaj zgolj vaje brez pripomočkov niso dovolj?

Fizioterapevtska obravnava mora biti prilagojena potrebam bolnika, da lahko pomaga ohraniti ali postopno na novo pridobiti mišično maso, gibljivost in moč za samostojno in varno gibanje. “V fizioterapevtsko obravnavo so na hematološkem oddelku vključeni praktično vsi bolniki. Tisti, ki so pokretni, dnevno izvajajo vaje na sobnem kolesu ter vaje za ohranjanje fizične moči po navodilih fizioterapevta. Imamo pa veliko bolnikov, ki so nepokretni, tudi takih z zlomi kosti in z nevrološko simptomatiko, ki pa potrebujejo vsakodnevno specialno fizioterapijo, pri kateri uporabljamo različne naprave in pripomočke,” poudarja dipl. fizioterapevtka Maja Ogrinec, ki z bolniki na KO za hematologijo v Ljubljani vsakodnevno sodeluje.

“V tem trenutku bi zelo potrebovali posteljno kolo, s katerim bolnik na postelji lahko izvaja zgolj pasivno gibanje, kasneje asistirano in dokončno samostojno, in tudi napravo za magnetno stimulacijo delovanja mišic,” dodaja in skozi primer mlajšega bolnika pojasnjuje nenadomestljivost obeh naprav. Mlajši bolnik v zgodnjih tridesetih letih, z diseminiranim plazmocitomom, ki se mu je vraščal v hrbtenični kanal, je bil ob prihodu na oddelek popolnoma hrom od pasu navzdol. Po opravljeni dekompresiji hrbtenice, je bila njegova mišična masa povsem zmanjšana, tudi do te mere, da ni zmogel niti sedeti, zato je pri fizioterapiji potreboval mehansko stimulacijo. “Pri njem smo takoj pričeli z razgibavanji s posteljnim kolesom, spodbujali smo tudi mišice z magnetno stimulacijo ter ga vsakodnevno razgibavali; bil je zelo motiviran in je vaje dodatno vsakodnevno dodatno izvajal tudi sam. Postopno je lahko v mesecu dni s pomočjo hodulje in osvojeno uporabo invalidskega vozička za daljše napore odšel domov ter kasneje na rehabilitacijo na Sočo.”

Posteljno kolo je terapevtom z zajemom podatkov močno pripomoglo tudi pri analizi njegovega mišičnega stanja in posameznih mišičnih specifikah, kar je olajšalo tudi pri nadaljnje načrtovanje fizioterapije.

Poziv vsem posameznikom in podjetjem: darujte po svojih močeh

Akcija zbiranja donacijskih sredstev bo potekala vse do tedaj, dokler v Združenju L&L ne bodo zbrali dovolj, predvidoma pa do konca meseca januarja. V primeru, da v združenju zberejo več kot stane omenjena oprema, bodo preostala sredstva namenili za izvajanje drugih podpornih programov za bolnike in njihove svojce.

Pomagajmo bolnikom s krvnimi raki!

Združenje L&L zbira sredstva za nujno fizioterapevtsko opremo, ki bo bolnikom v UKC Ljubljana in Maribor omogočila hitrejše okrevanje in boljše življenje. Vsak vaš prispevek lahko pomeni korak bližje k samostojni prihodnosti.

Posamezniki lahko darujejo tako, da:

Podatki za nakazilo na TRR:
Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L
Vrazov trg 1, 1000 Ljubljana
TRR pri NLB d.d.: SI56 0284 3026 3615 528
Koda namena: CHAR
Namen: Donacija za fizioterapevtsko opremo
Sklic: SI00 202409

V spletni banki preslikajo UPN QR kodo

V Združenju L&L se v imenu vseh bolnikov zahvaljujejo vsem ljudem dobrega srca.

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,645
13.12.2024 ob 08:03
298,623
14.12.2024 ob 10:01
113,062
14.12.2024 ob 01:24
Preberi več

Več novic

New Report

Close