“Vzglavniki so lahko bolj umazani kot stranišče. Dobra novica je, da te bakterije zelo verjetno izvirajo od nas in zato niso škodljive,” je povedal dr. Gareth Nye, vodja programa za medicinske vede na univerzi Chester. Dodal je, da so “V eni študiji ugotovili, da je na tipičnem vzglavniku kar 16 različnih vrst glivic in dobesedno milijoni spor glivic. Druga študija pa je pokazala, da je bilo na prevleki za vzglavnik 17.000 kolonij bakterij več kot na straniščni školjki.“
Celotno posteljnino zamenjajte oziroma operite enkrat na teden, da se na njih ne bodo zadrževali mikrobi in bakterije – tudi če so lastni,
poziva dr. Gareth Nye.
Da posteljnina ne postane zbirališče glivic in pršic
Večina ljudi v povprečni noči izgubi od 500 do 700 milimetrov znoja. Vsaj 200 milimetrov se vpije v posteljnino ali pižamo, je pokazala študija. Poleg tega, dodaja dr. Nye, ljudje na dan povprečno izgubimo 500 milijonov kožnih celic in večina jih odpade ponoči. Ne smemo pa niti na druge telesne tekočine, denimo slino, opozarja. “Če tega ne upoštevamo, se lahko pojavijo različne težave, denimo glivice ali pršice, ki se hranijo z odmrlimi celicami kože ter lahko puščajo iztrebke, ki povzročajo alergije in astmo.“
Zaradi vsega naštetega, je smiselno:
- da postelje ne postiljamo takoj, ko se zbudimo, temveč jo nekaj časa pustimo, da se posuši in prezrači;
- da posteljnino menjamo pogosto in
- da namesto posteljnin iz umetnih materialov raje uporabljamo bombažne ali iz lana.