Kdo bi si mislil, da nekaj tako vsakdanjega, kot je priprava večerje, lahko povzroči visoko raven onesnaženja zraka v lastnem domu? Raziskava britanske potrošniške organizacije Which? je razkrila, da kuhanje na plinskem štedilniku lahko povzroči višje ravni onesnaženja zraka kot prometno obremenjena londonska cesta, poroča Independent.
Plinski štedilniki kot vir nevarnih onesnaževal
Raziskava je vzbudila skrb glede vpliva uporabe plinskih štedilnikov na zdravje, zlasti pri otrocih in osebah z boleznimi dihal. V okviru preizkusa so novembra lani pet prostovoljcev – štiri s plinskimi in enega z indukcijskim štedilnikom – opremili z merilniki kakovosti zraka, da bi ocenili, kako vsakodnevno kuhanje vpliva na onesnaženje notranjih prostorov.
Udeleženci so teden dni kuhali po svoji ustaljeni rutini, pri čemer so uporabljali kuhinjske nape, okna in vrata pa so ostala zaprta, razen pri enem testu, kjer so kuhinjo prezračili. V raziskavi so se osredotočili na merjenje dušikovega dioksida (NO2) in drobnih delcev PM2.5, ki spadata med najnevarnejše onesnaževalce zraka.
Dolgoročna izpostavljenost in zdravstvena tveganja
NO2 je povezan z razvojem astme pri otrocih in lahko poslabša težave z dihali pri otrocih ter odraslih. Drobni delci PM2.5 lahko prodrejo globoko v pljuča in krvni obtok ter so povezani s številnimi zdravstvenimi težavami, vključno z boleznimi dihal, pljučnim rakom, srčno-žilnimi boleznimi in Parkinsonovo boleznijo.
Rezultati so pokazali, da uporaba plinskega štedilnika neposredno povečuje raven NO2 – daljša in intenzivnejša uporaba povzroči višje koncentracije. V scenariju “počasnega kuhanja” z enim gorilnikom so se ravni NO2 pri vseh udeležencih s plinskimi štedilniki več kot podvojile. Poleg tega so povišane ravni ostale prisotne še več ur po kuhanju tudi v vseh povezanih prostorih, kar pomeni daljšo izpostavljenost, če ljudje v teh prostorih preživljajo več časa. Ta dolgotrajna izpostavljenost lahko znatno preseže smernice Svetovne zdravstvene organizacije (SZO).
Indukcija proti plinu: Jasna razlika
Pretekle študije so že opozarjale, da plinski štedilniki sproščajo visoke ravni NO2 kot stranski produkt zgorevanja naravnega plina. Rezultati raziskave so to potrdili – udeleženec z indukcijskim štedilnikom je bil izpostavljen ravnem NO2, ki so pretežno prihajale iz zunanjega zraka.
Za primerjavo: podatki so pokazali, da so bile v bližini londonske ulice, kjer je sedež organizacije Which?, povprečne ravni NO2 33 mikrogramov na kubični meter, medtem ko je bila povprečna vrednost delcev PM2.5 novembra lani (v času, ko so izvajali eksperiment) 14 mikrogramov na kubični meter. Pri testih s plinskimi štedilniki so prostovoljci dosegli konice PM2.5, ki so bile občasno višje od 100 mikrogramov na kubični meter, pri nekaj primerih pa so bile izmerjene vrednosti celo 500, 600 in 650 mikrogramov na kubični meter – predvsem pri cvrtju.
Skupne osnovne vrednosti PM2.5 pri udeležencih pred kuhanjem so se gibale od manj kot enega mikrograma na kubični meter do največ približno 20 mikrogramov na kubični meter. V raziskavi so izračunali tudi povprečno raven PM2.5 v 24-urnem obdobju za pet dni, ko so udeleženci uporabljali merilnike kakovosti zraka. Ugotovili so, da je eno gospodinjstvo v štirih dneh preseglo priporočeno mejo SZO, dve drugi gospodinjstvi pa sta jo presegli v dveh dneh.

Dobro prezračevanje lahko pomaga
V enem od testov so prostovoljci prestavili merilnike v sosednje prostore ali bivalne dele odprtih stanovanj, kjer so se povišane vrednosti NO2 in PM2.5 še vedno zaznale in ostale visoke še več ur. To dokazuje, da se onesnaženje zraka hitro širi po domu.
V drugem testu pa so udeležencem naročili, naj hrano 10 minut cvrejo hrano v olju, pri čemer so imeli odprta okna in zunanja vrata ter nato zračili še 10 minut po cvrtju. Rezultati so pokazali, da je bila povprečna konica PM pri petih udeležencih le 27 mikrogramov na kubični meter – bistveno manj kot v drugih testih, kjer so bile vrednosti v povprečju najmanj 100 mikrogramov. V treh od petih domov so se ravni PM vrnile na izhodiščne vrednosti v manj kot 45 minutah.
Kaj lahko storimo?
Emily Seymour, urednica za energijo in trajnost pri Which?, je poudarila: “Šokantno je, da lahko nekaj tako vsakdanjega, kot je kuhanje, sprošča škodljive onesnaževalce v naše domove. Naša raziskava kaže, da se onesnaženje hitro širi po hiši in ostane prisotno dalj časa.”
Strokovnjaki svetujejo, da naj tisti, ki imajo plinske kuhalnike in jih skrbijo notranji onesnaževalci, redno prezračujejo prostore, uporabljajo kuhinjske nape in razmislijo o prehodu na električni/indukcijski štedilnik. Prezračevanje in primerna izbira kuhalne površine lahko znatno zmanjšata izpostavljenost škodljivim snovem in prispevata k boljši kakovosti zraka v naših domovih.
Vir: The Independent: Cooking on gas hob can generate more indoor air pollution than cars – study. Dostopno na: Cooking on gas hob can generate more indoor air pollution than cars – study. Zadnji dostop: Marec 2025