S temi ukrepi lahko zmanjšamo tveganje za bolečino v sklepih in omejitve pri gibanju oziroma gibljivosti.
Okrepimo moč celega telesa
Če se hrustanec, ki obdaja sklepe, ne giblje dovolj, ne bo dovolj prekrvavljen, zato se bo izsušil in hitreje poškodoval. Redno izvajajmo različne vaje za krepitev moči celotnega telesa in razgibavanje vseh mišic ter sklepov.
Gibajmo se vsakih 20 do 30 minut
Če večino dela presedimo je priporočljivo, da se vsakih 20 do 30 minut razmigamo – gremo po vodo, čaj, kavo ali zgolj ‘naredimo en krog’. Ko bomo prekinili rutino sedenja, se bomo bolj zavedali svoje drže, hkrati pa s prekinitvami preprečujemo negativne posledice dolgotrajnega sedenja. Izvajamo lahko tako imenovane ‘vadbene prigrizke’ – minuto ali dve telesne aktivnosti, ki pa pomembno vpliva na naše zdravje.
“Dolgotrajno sedenje je samostojni rizični dejavnik in ga je potrebno nasloviti posamično. Namreč, negativni vplivi dolgotrajnega sedenja se ne zmanjšajo niti pri osebah, ki so redno telesno aktivne, jedo zdravo in imajo zdrave spalne navade.
Po 30 minutah sedenja se metabolizem v telesu upočasni za 90 odstotkov. Zmanjša se potreba po energiji, kar vodi v nižjo presnovo ogljikovih hidratov in maščob, poveča se kopičenje maščobnih zalog in posledično pridobivanje telesne teže. Dolgotrajno sedenje, poleg prekomernega uživanja predvsem neprimernih hranil, predstavlja glavni vzrok za debelost. Sedenje (mirujoče mišice) in maščobno tkivo v telesu sprožajo vnetje, ki nadalje pospeši procese staranja tkiv in organov in vodi v prezgodnje staranje organizma.
Že zgolj s tem, da sedenje prekinjamo, vsake toliko časa vstanemo in pri tem z lastno težo obremenimo mišice nog, lahko ustavimo škodljive posledice sedenja,” nam je pred časom povedala Saša Obermajer.
Okrepimo ramenski sklep
Ramenski sklep je po naravi nestabilen in v veliki meri odvisen od mišične strukture. Z rednim izvajanjem vaj za krepitev rok bomo okrepili ramenske sklepe, svetujejo pa se tudi vaje za krepitev moči prijema. Enostavna in učinkovita vaja za krepitev prijema je, da roko stisnemo v pest in nato 10 do 15-krat odpremo prste kolikor se da.
Nosimo primerno obutev
Nekateri strokovnjaki menijo, da bi morali za vsako priložnost nositi superge s širokim podplatom. Kdor ima ploska stopala, potrebuje podporo za lok in stabilnost, kdor ima stopala z visokim lokom, potrebuje bolj nevtralen tekaški čevelj.
Spreminjajmo držo
Zaradi celodnevnega sedenja v pokončnem položaju nas lahko začnejo boleti mišice v hrbtu. Zaradi tega je priporočljivo, da vsakih 30 do 40 minut spremenimo držo. Občasno se lahko tudi ‘zleknemo’, saj ni dokazov, da bi to škodovalo, če se redno dovolj gibamo.
Preberite, kako postopati v primeru bolečin v sklepih ali hrbtu, da stanja ne poslabšamo, temveč pospešimo okrevanje. Pojasnjuje specialist fizikalne in rehabilitacijske medicine dr. Martin Zorko, dr. med. iz Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa.
Vir: https://nypost.com/2024/02/12/lifestyle/how-to-maintain-healthy-joints-experts-share-5-simple-tips/