Mnogi zimsko vadbo povezujejo s prehladom, a strokovnjaki so si enotni, da je športanje zelo zdravo in zato priporočljivo tudi, ko se temperature nekoliko spustijo. Seveda pa gre pri tem upoštevati nekaj nasvetov, s pomočjo katerih boste med gibanjem uživali in ubežali bolezni.
Dobra priprava je pot do uspeha
Gibanje na prostem, pa naj gre za tek ali skok na lokalno vzpetino, zahteva nekoliko več priprave kot poleti. Ni pomembno samo, da preverite temperaturo, temveč tudi, da se ozrete v nebo … Tek pri 0 stopinjah Celzija po s soncem obsijanem polju je nekaj čisto drugega kot vadba pri isti temperaturi in oblačnem, celo vetrovnem vremenu, v katerem vas bo mnogo bolj zeblo.
In če se sprašujete, ali obstaja temperaturna meja, pod katero tudi strokovnjaki odsvetujejo šport na svežem zraku, vam izdamo še to: ko živo srebro pokaže dvajset stopinj pod ničlo, je ležanje na kavču dovoljeno.
Zmernost je lepa čednost
Čeprav so družbena omrežja polna fotografij z zasneženih gorskih vrhov ter oglasov, ki spodbujajo k vpisu na fitnes ali vadbe, se lahko kot začetnik brez vsake slabe vesti odločite za zmeren začetek. Daljši sprehodi v naravi, lahkoten tek (po podlagi, ki ni zaledenela in zasnežena) ali hoja v hrib so prava izbira, da poženete kri po žilah, se nadihate svežega zraka in se ob tem še sprostite.
Če želite svoje telo malce bolj obremeniti, pa denimo izberite vse bolj priljubljen tek na smučeh – ta je odlična izbira tako za vaše srce in ožilje kot tudi za vašo denarnico, saj je cenejši od smučanja. Za nove smuči, čevlje in palice boste odšteli okrog 200 evrov, na trgu rabljene opreme pa še znatno manj. Samo še progo boste morali poiskati!
Kdor se zaveda tveganj, se jim lažje izogne!
Tudi vneti zagovorniki zimske vadbe na prostem se strinjajo, da so nekateri v mrazu bolj nagnjeni k poškodbam. Kadilci in ljudje, ki jih pestijo bolezni srca in ožilja, so denimo bolj izpostavljeni ozeblinam, mrzel in suh zrak pa je tudi sovražnik astmatikov. Previdnost (beri: tudi pogovor z osebnim zdravnikom pred začetkom treningov) ni odveč!
Primerna oblačila, da bo zima bolj mila
Oblačenje v slojih zagotovo že poznate, pa veste, koliko jih običajno potrebujete? Strokovnjaki svetujejo, da sledimo pravljičnemu številu tri, ki vključuje:
- tanko spodnjo plast → oprijeto aktivno perilo, ki odvaja pot;
- nekoliko debelejšo srednjo plast → ta naj bo vaša glavna zaščita pred mrazom;
- lahko zgornjo plast → za zaščito pred vetrom in morebitnim dežjem.
Tak sistem oblačenja deluje, ker se zrak ujame med posamezne plasti. Toda pozor: izbirajte oblačila iz kakovostnih materialov, denimo volne ali tehničnih tkanin, ki pravilno odvajajo pot. Nikar ne pozabite na rokavice (več kot 30 % telesne toplote se izgubi prek rok in nog!) in trak, ki bo zaščitil vaša ušesa.
Plasti imajo svoj namen!
Mnogi se ujamejo v past “pretiranega” oblačenja, ki povzroča izdatno znojenje, ko se srčni utrip poviša in telo ogreje. Ne skrbite, če vas pred začetkom zimskega pohoda malce zebe – že po nekaj minutah hitrejše hoje ali teka bo “kriza” minila.
Pri tem je še kako pomemben zgoraj opisani princip oblačenja, ki omogoča, da katerega od slojev odstranite, ko vam postane vroče. Prekomerno znojenje namreč zrak med plastmi oblek, ki vas grejejo, zamenja z vodnimi kapljicami. Dokler se gibate in ustvarjate toploto, to ni velika težava, ko se ustavite, pa vas lahko pošteno zazebe.
Naj stopala dihajo!
Če imate možnost, izberite obutev, ki prepušča vlago, tako da bodo vaša stopala lahko dihala. V nasprotnem primeru boste po nekaj kilometrih hoje ali teka čutili le še mokre nogavice, ki v zimskem hladu niso dobrodošle.
Nikar brez ogrevanja!
Tudi če ne nameravate preteči 10 km, je vsaj osnovno ogrevanje pozimi bistveno! Na mrazu se mišice namreč skrčijo, da bi lažje ohranjale toploto, to pa poviša tveganje za nastanek poškodb.
Če boste šli samo na daljši sprehod, naredite najprej nekaj počepov, dobro raztegnite roke, naredite po 5 izpadnih korakov z vsako nogo, nekaj sonožnih poskokov in vaš korak bo takoj lahkotnejši! Pri intenzivnejši vadbi ogrevanje prilagodite aktivnosti in po vadbi nikar ne pozabite na raztezanje – ta bo prispevala k hitrejši regeneraciji mišic. In ko že omenjamo regeneracijo …
Ne pozabite na regeneracijo!
Če ste začetnik ali pa se na podlagi večmesečne ali celo večletne športne kilometrine ukvarjate z intenzivnejšo vadbo, si v tednu privoščite vsaj dva dneva počitka in regeneracije. Utrujenost mišic po naporni vadbi lahko zmanjšate tudi z vnosom mineralov, posebej magnezija. Magnezij odpravi mišične krče in je pomemben pri presnovi energije in uravnavanju krvnega tlaka ter vpliva na razvoj močnih kosti, pravilno delovanje mišic in nemoteno prebavo, ki je bistvena za dobro počutje. In ko že omenjamo prebavo …
Dobra prebava = več zdravja + boljše počutje
Na kakšen odstotek delovanja imunskega sistema po vašem mnenju vpliva prebavni sistem?
a) 20 %
b) 40 %
c) 80 %?
Če ste izbrali odgovor c), ste izbrali pravilno.
Prebavni sistem namreč skrbi in vpliva na kar 80% delovanja imunskega sistema!
Če se soočate s prebavnimi težavami, kot je zaprtost, najbrž že veste, da so razlogi zanjo zelo različni. Od nepravilne prehrane (sladkarije, mastna hrana, veliko bele moke in sladkorja) do premalo gibanja in stresa, preveč alkohola in kave ter premalo živil z vlakninami.
Če torej želite svojemu imunskemu sistemu pomagati, da vas bo med zimsko vadbo čim bolje ščitil pred vplivi mraza in vlage, obenem pa poskrbeti za več energije in dobro počutje, je urejena prebava ena izmed osnov!
K sreči lahko zaprtost in težave, ki jih ta prinaša, omilite in celo preprečite povsem naravno – denimo s pitjem naravne mineralne vode Donat, ki vsebuje preko 13 g raztopljenih rudninskih snovi na liter in klinično dokazano pospešuje prebavo. S svojo edinstveno kombinacijo magnezija, sulfatov, kalcija in hidrogenkarbonatov namreč poveča volumen črevesja in slednjega sprošča. Njegovo uživanje je varno in ne povzroča odvisnosti, odpravlja pa lahko tudi druge težave, kot sta zgaga ali glavobol.
Če želite Donat kar najučinkoviteje vključiti v svojo novo, zdravo vsakdanjo rutino, preizkusite aplikacijo Donat Moments. Ta vas glede na izbrani cilj pitja – naj gre za blaženje glavobola ali pospeševanje prebave – opozarja, kdaj in koliko ga spiti, da bo kar najbolje deloval.